Pielęgniarki walczą ze stereotypem: „piją kawki, nic nie robią”.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki walczą ze stereotypem: „piją kawki, nic nie robią”.

Praca pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka nie jest zawodem, który w Polsce cieszy się uznaniem. Według większości osób pielęgniarki „nic nie robią, tylko kawki piją”. Jak się okazuje, ten krzywdzący stereotyp wciąż jest mocno zakorzeniony w mentalności Polaków, a lekceważenie i traktowanie z góry to codzienność w pracy pielęgniarki.

Agnieszka, jest pielęgniarką od pięciu lat. Usłyszała wiele od rodzin pacjentów, m.in. pretensje o nieobcięte paznokcie, czy niedopite herbatki. Jak mówi nie oczekuje od pacjentów wdzięczności, a zwykłego szacunku względem drugiego człowieka. Jak stwierdza szpital to nie SPA. Jeżeli pielęgniarka nie przebrała podczas dyżuru pacjenta, czy nie obcięła mu paznokci, oznacza to, że podczas dyżuru coś się działo – pogorszenie stanu innego chorego, nagły przypadek… Na oddziale sytuacja zmienia się dynamicznie, nie zawsze wystarcza nam czasu na zajęcie się pielęgnacją.

Pacjenci i ich rodziny nie zdają sobie sprawy, jak wyglądają warunki naszej pracy i frustracje związane ze źle działającym systemem odreagowują właśnie na nas. Większość z nich wciąż zresztą uważa, że pielęgniarki nic nie potrafią, a czas spędzają w dyżurce plotkując o przystojnym lekarzu z innego oddziału. Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną, ale roszczeniowa postawa pacjentów i ciągłe upokorzenia w połączeniu z nawałem obowiązków są trudne do udźwignięcia.

pielęgniarka agnieszka

Pielęgniarki muszą mierzyć się z dużą odpowiedzialnością i presją

Maria pracuje na oddziale internistycznym. Pielęgniarką jest od 38 lat. Przyznaje, że pacjenci mają prawo odczuwać deficyt opieki, jednak wynika on właśnie z braków kadrowych, a nie zaniedbań ze strony personelu. Jak podkreśla Maria, to właśnie pielęgniarki spędzają najwięcej czasu z pacjentami i to one znają ich najlepiej. A co za tym idzie, to właśnie na pielęgniarkach najłatwiej rozładować swoje frustracje. „Lekarz źle leczy”, „łóżko niewygodne”, „jedzenie niesmaczne” – jak przyznaje, ciągłe pretensje są codziennością w zawodzie pielęgniarki.

To piękny, ale bardzo trudny zawód. Odpowiedzialność, presja czasu i ciągłe przepracowanie to nasza codzienność. Realizowanie zleceń lekarskich, karmienie, pielęgnacja, przygotowywanie pacjentów do zabiegów, a w międzyczasie jeszcze czyjś stan się pogorszył. Ledwo skończy się jedno zadanie, a czeka na nas kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kolejnych

pielęgniarka maria

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: [email protected] Najciekawsze wiadomości opublikujemy anonimowo.

źródło: kobieta.gazeta.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

386 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – sprawa nowego opisu kwalifikacji na pielęgniarskich stanowiskach pracy.