Pielęgniarki: ważny jest ten balans pomiędzy profesjonalizmem a powołaniem

6 min czytania
Aktualności


Sukces I edycji konferencji Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej. Konsultant Krajowa: to wydarzenie ważne i potrzebne

15 listopada 2019 r. w Warszawie odbyła się I edycja konferencji Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej. Wydarzenie zgromadziło 250 pielęgniarek specjalizujących się w opiece paliatywnej oraz długoterminowej.

Konferencję otworzył mgr Paweł Witt, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, na co dzień pracujący m.in. w Ośrodku Hospicjum Domowe – NZOZ Zgromadzenie Księży Marianów w Warszawie.

Jak podkreślił w rozmowie z Forum Leczenia Ran, „frekwencja dopisała. Nie spodziewaliśmy się, że w I edycji wydarzenia będzie uczestniczyło i zaufa nam aż 250 pielęgniarek z różnych miast z całej Polski”. Patronat honorowy nad konferencją objęła, m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Konsultant Krajowa w dziedzinie Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, mgr Izabela Kaptacz, Konsultant Krajowa w dziedzinie Pielęgniarstwa Opieki Długoterminowej, dr n. o zdr. Mariola Rybka oraz Konsultant Wojewódzka w woj. mazowieckim w dziedzinie Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, mgr Dorota Sadowska.

– Była to pierwsza edycja z planowanego przez nas cyklu konferencji pod hasłem „Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej” i mogę śmiało powiedzieć, że okazała się ogromnym sukcesem – już od pierwszego wykładu na sali obecnych było około 250 uczestników, którzy do samego końca aktywnie uczestniczyli w pogłębianiu wiedzy na temat wyzwań, z jakimi w swojej codziennej praktyce spotykają się specjaliści opieki paliatywnej – zaznaczył mgr Paweł Witt, pomysłodawca i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Zgromadzonych uczestników konferencji WWPOP powitała również m.in. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Mariola Łodzińska.

– Z ogromnym zdumieniem przyjęłam informację, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się tematyka dzisiejszej konferencji – przyznała Mariola Łodzińska. Uważam, że warto dzielić się zarówno problemami, które spotykamy w swojej pracy na co dzień, ale również wiedzą. Cieszę się, że to wydarzenie powstało, bo bardzo brakowało tego typu konferencji w kalendarzach pielęgniarek w Polsce.

„Pielęgniarki w opiece paliatywnej mają świadomość, iż powinny na bieżąco aktualizować swoją wiedzę”

Według Izabeli Kaptacz, Konsultant Krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej konferencje takie jak ta – to spotkania, które podnoszą naszą świadomość oraz dają możliwość  wymiany wiedzy i doświadczeń.

– Według mnie zarówno inicjatywa, jak i realizacja są na najwyższym poziomie, ponadto frekwencja pokazuje, że pielęgniarki w opiece paliatywnej mają świadomość, iż powinny na bieżąco aktualizować swoją wiedzę – powiedziała w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl, mgr Izabela Kaptacz. Osoby opiekujące się na co dzień umierającym pacjentem nie zawsze mają możliwość zapoznawania się ze wszystkimi rozporządzeniami, wytycznymi, gdyż często brakuje im na to czasu. Dlatego takie spotkania pozwalają – w ciągu kilkunastu godzin wykładów i kolejnych kilku godzin przemyśleń, rozmów i analiz – realnie wpłynąć na chęć zmiany i rozwoju. Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa ma miejsce, uważam, że jest to szalenie ważne i potrzebne.

Bogaty program merytoryczny konferencji WWPOP

Przewodniczącą Komitetu Naukowego Konferencji Współczesne Wyzwania Opieki Paliatywnej została prof. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak. W programie konferencji znalazły się m.in. takie wykłady, jak „Pacjent w obliczu śmierci wyzwaniem dla zespołu opieki paliatywnej”, „Narzędzia oceny stanu pacjenta mające zastosowanie w pielęgniarskiej opiece paliatywnej”, „Pokolenie Z i wymogi stawiane pielęgniarkom paliatywnym”, „Elementy badania fizykalnego w ocenie ryzyka odleżyn” oraz „Współpraca psychoonkologa z pielęgniarką opieki paliatywnej”.

Wiceprezes NRPiP podkreśliła podczas wystąpienia, iż program konferencji jest imponujący. Dodała również, że wymiana doświadczeń między placówkami jest bardzo cenna.

– Taka konferencja jak Współczesne Wyzwania Opieki Paliatywnej daje możliwość wymiany doświadczeń, a także wysłuchania wielu ciekawych doniesień naukowych – mówi w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl Mariola Łodzińska. Dobrze jest, aby koleżanki które pracują w tej dziedzinie medycyny miały tę wiedzę i mogły się nią między sobą dzielić. Niezwykle ważne jest również wzajemne wsparcie, ponieważ jest to bardzo trudna i wyczerpująca psychicznie i fizycznie praca.

Wiceprezes NRPiP dodała, iż opieka paliatywna dotychczas była poruszana wśród konferencji lekarskich.

– Bardzo się cieszę, że powstała inicjatywa, aby utworzyć taką konferencję wyłącznie dla pielęgniarek. Jak bardzo duże jest zainteresowanie tą dziedziną, świadczy frekwencja na tej konferencji. Uważam, że organizacja tego wydarzenia to bardzo dobry pomysł.

„Najważniejszy jest pacjent i jego rodzina”

Zdaniem Izabeli Kaptacz, w opiece paliatywnej, czyli w opiece, którą sprawujemy nad osobą z nieuleczalną chorobą postępującą, najważniejszy jest właśnie pacjent oraz jego rodzina, która także wymaga naszego wsparcia, zrozumienia, akceptacji emocji i zachowań. Jak dodała, pielęgniarki jako członkowie zespołu, powinny być dla nich dostępne, profesjonalne, ale także empatyczne i wrażliwe na wszystkie problemy chorych i ich bliskich.

– Myślę, że w pracy pielęgniarki paliatywnej powinno się stawiać na równi aspekty terapeutyczne i emocjonalne. Bardzo ważne jest profesjonalne podejście do chorego – to nie jest tak, że dzisiaj pielęgniarka bez przygotowania może przyjść do pacjenta i opiekować się nim. Obecnie wymagamy od siebie zarówno wiedzy merytorycznej, np. jak reagować w przypadku wystąpienia konkretnych objawów, jak i umiejętności rozmowy i prawidłowej komunikacji. Ogromne znaczenie ma więc profesjonalizm, ale też coś, co niestety moim zdaniem dość często jest „spłaszczane” – czyli powołanie.

Jak dodała, dla pielęgniarek opieki paliatywnej ważny jest ten balans pomiędzy profesjonalizmem a powołaniem, ponieważ to on pozwala rozpoznawać u pacjenta emocje oraz etap umierania.

– Aby umieć wrażliwie opiekować się chorym umierającym, trzeba mieć przygotowanie teoretyczne i doświadczenie – łącząc to, można mieć świadomość, że pacjent będzie czuł w nas wsparcie, podniesiemy jakość jego życia, co z kolei pozwoli mu pochylić się nad swoimi niezałatwionymi sprawami i zastanowić się nad sensem życia i śmierci – wyjaśniła Konsultant Krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

„Opieka paliatywna musi być przede wszystkim holistyczna”

Jak podkreślił Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, założeniem tegorocznej edycji było pokazanie, że opieka paliatywna musi być przede wszystkim holistyczna, ze szczególnym podkreśleniem roli pielęgniarek jako liderów, co niekoniecznie jest dostrzegane – dlatego ta konferencja, jako jedyna w Polsce, została skierowana właśnie do nich.

– Poruszone przez prelegentów tematy dotyczyły wieloaspektowej opieki pielęgniarskiej, a program okazał się na tyle interesujący, że zgłosili się do nas również lekarze i opiekunowie medyczni z całej Polski – powiedział w rozmowie z Forum Leczenia Ran mgr Paweł Witt. Opieka paliatywna jest wsparciem w okresie gasnącego życia, wymaga wielu umiejętności medycznych, komunikacyjnych, emocjonalnych. Podczas konferencji Współczesne Wyzwania Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej chcemy dostarczać uczestnikom wsparcia, ale przede wszystkim bezcennej wiedzy i nowych perspektyw, które pomogą nam wszystkim w zawodowym rozwoju.

Rola psychoonkologa w opiece paliatywnej

W konferencji wzięła udział również Anna Kurowicka – psychoonkolog. W swoim wystąpieniu skupiła się na współpracy psychoonkologa z pielęgniarką opieki paliatywnej. Jak zaznaczyła w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl, jedną z cech opieki paliatywnej jest właśnie zespołowość, czyli uzupełnianie się nawzajem różnych specjalności w opiece nad pacjentem.
– Współpraca jest zawarta w definicji i założeniu opieki paliatywnej – powiedziała.

Psychoonkolog w opiece nad pacjentem jest pewnego rodzaju tłumaczem. W sytuacji, kiedy pojawiają się, m.in. konflikty w rodzinie, depresja czy zaburzenia lękowe, najpierw rozpoznaje sytuację oraz potrzeby pacjenta i rodziny. Zwraca także uwagę na to, kto w rodzinie pacjenta najbardziej potrzebuje pomocy, ponieważ w przypadku hospicjum domowego naszymi pacjentami jest również rodzina, która w pewnym sensie również choruje.

Organizatorami spotkania byli: wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, wydawca m.in. czasopisma „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece” oraz Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie.

18 listopada 2019 r.
źródło (także zdjęcia): www.everethnews.pl


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek – izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Zarobki pielęgniarek – dane zebrane od pracodawców.

Pielęgniarki: tak wygląda nasza praca – pacjentka "zwijała w rękach kabel od kroplówki".


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Komentarze