Pielęgniarki wchodzą do domów zakażonych.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Pielęgniarki wchodzą do domów zakażonych.

Pielęgniarka rodzinna o braku dodatku covidowego w korespondencji do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Dzień Dobry. Pracuje w POZ jako pielęgniarka środowiskowa. Obecnie mam pacjentkę z potwierdzonym covidem, która przebywa w swoim domu. Ma raka piersi i mam skierowanie na zmianę opatrunków w domu 3 razy w tygodniu bo krwawi z rany. Moje pytanie jest czy nam jako pielęgniarkom POZ należy się dodatek covidowy? Muszę tam wejść bo pacjentka mieszka sama. Ubieram się w ubranie ochronne na korytarzu i po zmianie opatrunku rozbieramy się znów na korytarzu… wiem, że lekarze POZ mają dodatek za teleporadę covidovą. A co z nami pielęgniarkami, które muszą wchodzić do domów pacjentów zakażonych? Czy domagać się dodatku od dyrekcji?

Dane autorki korespondencji do wiadomości redakcji pielegniarki.info.pl

O dodatkach covidowych dla pielęgniarek i położnych POZ na sejmowej komisji zdrowia

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 grudnia 2021 roku.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastian Irzykowski:

Panie przewodniczący, panie ministrze, Sebastian Irzykowski – Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Tak jak tutaj powiedziała pani przewodnicząca, prawo powinno być nie tylko jasne, lecz także sprawiedliwe. Wspomniała tutaj również o licznych wykluczeniach, które dotyczyły pracowników medycznych w tych miejscach, w których są leczeni pacjenci covidowi.

Ja chciałem jednak wspomnieć jeszcze o kilku innych grupach – przede wszystkim o pielęgniarkach i położnych, które pracują w podstawowej opiece zdrowotnej, w domu pacjenta. Przecież to są osoby, które także trafiają do pacjenta covidowego, to są też pielęgniarki i położne, które ubierają się w kombinezony i nie robią tego w szpitalnych warunkach, tylko na korytarzu, na klatce schodowej – i tak samo się rozbierają.

One przebywają z tymi pacjentami czasami po kilka godzin, łamiąc wszelkie zasady związane z czasem pracy w kombinezonie, bo tego wymaga stan pacjenta w domu, który nie jest w szpitalu.

Tak więc o tych pielęgniarkach i położnych, jak również pewnie i o innych pracownikach, którzy pracują z tymi osobami w domu, całkowicie zapomniano. To są ludzie, którzy nie zostali objęci tym datkiem ani w pierwszym poleceniu, ani teraz. To jest również opieka hospicyjna domowa, opieka długoterminowa – tam mamy ogromne deficyty i ogromną niesprawiedliwość i o te pielęgniarki chcieliśmy się jak najbardziej upomnieć.

Czytaj także:

Są też pielęgniarki i położne, które ubierają się w kombinezony i nie robią tego w szpitalnych warunkach, tylko na korytarzu, na klatce schodowej.

Wiceprezes izby pielęgniarek Sebastian Irzykowski

Dodatki covidowe dla pielęgniarek – o wielu pielęgniarkach ministerstwo zdrowia zapomniało

To samo dotyczy pielęgniarek epidemiologicznych, które pracują w szpitalach i zajmują się organizowaniem tej opieki. One też w większości nie są obejmowane tymi dodatkami z tej przyczyny, że nie świadczą bezpośrednio opieki przy pacjencie, tylko zajmują się organizacją bezpiecznej pracy dla wszystkich pozostałych pracowników.

Podobnie dzieje się w przypadku szpitali psychiatrycznych, gdzie pacjenci nie mogą zostać przeniesieni w inne miejsce, podobnie dzieje się na szpitalach innych poziomów zabezpieczenia, na SOR-ach, izbach przyjęć, oddziałach zakaźnych, które nie zostały, że tak powiem, zakwalifikowane do II poziomu, na stacjach dializ.

Tak więc ilość tych wyłączeń jest ogromna, a ta niesprawiedliwość i poczucie takiego opuszczenia w tej chwili są tak naprawdę bardzo ogromne. Dlatego też bardzo byśmy prosili, abyście państwo, jako członkowie Komisji Zdrowia, jako posłowie, jako ministrowie, przypomnieli sobie o tych ludziach. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

353 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

2 min czytania
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje Na stronie związku pielęgniarek w dniu 23 czerwca 2022 roku opublikowano poniższy komunikat. Podczas dzisiejszego…
AktualnościOferty pracy

Atrakcyjna praca dla pielęgniarki. 9,5-13 tys. PLN.

2 min czytania
Oferty pracy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych Zainteresowane pielęgniarki zachęcamy do zapoznania się z przeglądami ofert pracy, które systematycznie prezentujemy na…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Gazeta pielęgniarek - zobacz ostateczną treść ustawy o wynagrodzeniach.

1 min czytania
Ostateczny kształt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych Sejm w dniu 23 czerwca 2022 roku odrzucił wszystkie poprawki senatu do ustawy o…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Sejm: pielęgniarkom płaci się za wykształcenie czy pracę?