Dodatki dla pielęgniarek – dyskusja w komisji zdrowia.

4 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Dodatki dla pielęgniarek – dyskusja w komisji zdrowia.

Wiceminister zdrowia o ograniczeniach w przyznawaniu dodatków dla pielęgniarek i położnych

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 grudnia 2021 roku.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

Dziękuję. Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, szanowni goście, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz obowiązującym poleceniem ministra zdrowia dla prezesa NFZ świadczenie dodatkowe może zostać przyznane osobie, która spełnia następujące kryteria. Przede wszystkim wykonuje oczywiście zawód medyczny, uczestniczy w udzielaniu świadczeń i pracuje na oddziałach organizacyjnych, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, czyli z tzw. II poziomem zabezpieczenia covidowego.

Dodatek covidowy wynosi 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego – tutaj istotna zmiana – za każdą godzinę pracy w warunkach wskazanych w poleceniu. Maksymalna miesięczna kwota świadczenia dodatkowego dla pracownika wykonującego zawód medyczny nie może przekroczyć u danego świadczeniodawcy kwoty 15 tys. (…)

Środki na świadczenia dodatkowe oraz jednorazowe świadczenia dodatkowe pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. (…)

Jakie mamy ograniczenia? Jeżeli o nie chodzi, to przede wszystkim ograniczenie kręgu beneficjentów świadczeń dodatkowych tylko do osób wykonujących czynności na oddziałach II poziomu zabezpieczenia covid i godzinowa metoda naliczania świadczenia dodatkowego dla osób wykonujących zawody medyczne. To są dwa podstawowe kryteria, dwa ograniczenia.

Jaka jest skala tych dodatków, czyli kwot, na dzień 10 grudnia tego roku, licząc od kwietnia 2022? Przedstawię kilka liczb, które zobrazują państwu skalę pomocy i skalę tych dodatków dla personelu medycznego. Kwota w sumie przeszło 8,3 mld zł na same dodatki covidowe. Liczba podmiotów – przeszło 700. Liczba osób ogółem – przeszło 105 tys. Liczba lekarzy – przeszło 26 tys. Liczba pielęgniarek – prawie 50 tys. Liczba ratowników – przeszło 18 tys. Liczba pozostałych osób wykonujących zawód medyczny – przeszło 10 tys. (…)

Dodatki dla pielęgniarek – incydentalność zamieniono na godzinę

Tak jak pani poseł przed chwilą wspomniała, to polecenie ewoluuje i dziękuję za to, że pani to dostrzegła. Dziękuję też za tę percepcję pani poseł, która zaprezentowała jednak troszeczkę inny punkt widzenia. Ważny, bo to też jest istotne, ważny z punktu widzenia osoby zarządzającej szpitalem. Czyli mamy tutaj dwie takie percepcje – osoby zarządzającej szpitalem i pracowników, co siłą rzeczy tak wygląda, tak to jest.

Pani poseł, która zarządza szpitalem, też dostrzegła, że czym innym jest incydentalność, a czym innym określenie jasnego kryterium za konkretną godzinę. Ta zmiana polecenia była właśnie wyjściem naprzeciw uwagom zgłaszanym przez dyrektorów, prezesów szpitali, ale również przez drugą stronę – pracowników – w licznej korespondencji, która była kierowana zarówno do Ministerstwa Zdrowia, jak i NFZ-etu.

Zapewniam, że na każdą taką interwencję, na każde takie pismo odpowiadamy. Staramy się interpretować te przepisy, wyjaśniać. Tutaj dużą rolę odgrywa zarówno Ministerstwo Zdrowia, Departament Dialogu Społecznego, jak i Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie tego wyjaśniania i intepretowania tych okoliczności, które są prezentowane w danych stanowiskach.

Oczywiście to też jest teraz kwestia, która padła tutaj, na ile my będziemy wchodzili, jako Ministerstwo Zdrowia, w rolę regulatora szeroko rozumianych wynagrodzeń, a na ile i gdzie będzie swoboda zarządzania po stronie dyrektora szpitala.

Stąd też jest taki obszar relacji, który wymaga jednak wyjaśniania na poziomie dyrektora szpitala, prezesa szpitala, kadry zatrudnionej w tym szpitalu. Oczywiście, że część tych wątpliwości powinna jednak być wyjaśniana w tych relacjach i to, co ja mówię, nie jest konsekwencją z tego, że ktoś na kogoś coś tam zgania, przekłada itd. To jest, jak gdyby, pewne usankcjonowanie istotnych relacji z punktu widzenia zarządzania podmiotem leczniczym.

Jeżeli chodzi o podstawę do udzielania tych dodatków, to ma ona charakter polecenia. Pan poseł wskazał na różnego rodzaju formę komunikatów, rozporządzeń, zarządzeń, poleceń – każda forma jest adekwatna do meritum, które jest uregulowane w tym dokumencie. Tak że to też jest bardzo istotne.

Padła również tutaj kwestia, że ktoś musi przypominać o istnieniu jakiejś grupy zawodowej. Zapewniam, że nie ma takiej potrzeby, żeby ktokolwiek musiał Ministerstwu Zdrowia przypominać, że występuje jakaś grupa zawodowa. Czy to jest pracownik medyczny, czy niemedyczny, staramy się tak samo traktować partnerów w dialogu społecznym. (…)

Wiceminister zdrowia – oddziały poza II poziomem zabezpieczenia covidowego, dostają dodatkowe środki finansowe za pacjentów covidowych

Jest jeszcze jeden istotny element – kwestia pogodzenia leczenia pacjentów covidowych z leczeniem pacjentów z innym rozpoznaniem. Pani poseł wspomniała o tych oddziałach specjalistycznych. Przypomnę jedynie, że pacjent, który jest hospitalizowany z tytułu np. rozpoznania kardiologicznego, w trakcie którego wykryto, że ma również COVID-19, jest inaczej rozliczany – to tzw. dodatkowe wynagrodzenia.

Podkreślam tylko, że jest tutaj pewien instrument, który różnicuje. Tak jak powiedziałem to, co wcześniej – pani może się ze mną różnić w ocenie tego instrumentu, ja jedynie wskazuję, że taki instrument istnieje. To wszystko jest po to, żeby wychodzić też naprzeciw pacjentom z innymi rozpoznaniami. Tak samo jak staramy się zarządzać tą liczbą łóżek w taki sposób, by nie ograniczać dostępności do innych świadczeń.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1029 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawarł porozumienie.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podpisał porozumienie. Podobno „niesamowite”… Jedna z organizacji zakładowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 10 kwietnia 2024 roku…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Sejm: pielęgniarkom płaci się za wykształcenie czy pracę?