Pielęgniarki we własnym interesie muszą pacjentów dokładnie oglądać.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pielęgniarki we własnym interesie muszą pacjentów dokładnie oglądać.

Pacjentka skarży szpital o zadośćuczynienie na kwotę 170 tys. PLN

Powódka B. M. domagała się zasądzenia od pozwanego szpitala kwoty 170.000,00 zł z ustawowymi odsetkami od dnia… roku do dnia zapłaty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz orzeczenia o odpowiedzialności pozwanego za skutki zdarzenia z dnia… na przyszłość, a także zasądzenia od pozwanego na jej rzecz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego wedle norm przepisanych.

Pozwany szpital w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa jako bezzasadnego oraz zasądzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów postępowania.

Kwalifikacja pacjentki do operacji oraz zakres badań wykonanych przy przyjęciu wymienionej do szpitala były prawidłowe. Zabieg wykonano w dniu… Tego dnia rano, przed operacją, nogi powódki zabandażowano bandażem elastycznym w celu realizacji profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Podczas pobytu powódki w szpitalu, rodzina pacjentki przyniosła jej termofor, który pozostał w łóżku B. M. podczas zabiegu. Operację przeprowadzono w znieczuleniu podpajęczynkówkowym, a pacjentka była ułożona w pozycji ginekologicznej.

W trakcie zabiegu lekarze użyli wobec powódki noża elektrycznego, którego płytka uziemiająca była podłożona pod lewy pośladek pacjentki.

Pacjentka zgłasza ból. Pielęgniarka odwija bandaże

Po zabiegu powódkę przewieziono na salę pooperacyjną. W trakcie ustępowania znieczulenia pacjentka odczuwała pieczenie oraz osłabienie czucia w lewej pięcie. Około godziny 14:00 poinformowała o tym pielęgniarkę, która odbandażowała jej nogi. Po odwinięciu opatrunku na pięcie lewej powódki stwierdzono pęcherz o średnicy około 5 cm, wypełniony płynem surowiczym.

Po konsultacji pielęgniarki z lekarzem wykonano opatrunek lewej pięty oraz ponownie zabandażowano nogi powódki. Z uwagi na odczuwane przez powódkę w nocy nasilenie pieczenia lewej pięty, opatrunki te zmieniano w ciągu nocy. W dniu następnym dniu, po wywiadzie powódki przeprowadzonym przez ordynatora oddziału, wdrożono leczenie antybiotykiem i heparyną drobnocząsteczkową.

Z kolei po przeprowadzonej konsultacji chirurgicznej dokonano ewakuacji treści z powstających na lewej pięcie powódki pęcherzy. W kolejnych dniach usuwano zmartwiałe tkanki, zmieniano opatrunki i kontynuowano leczenie powódki antybiotykami.

Z powodu utrzymujących się trudności w gojeniu się rany, pacjentka została skonsultowana w Centrum (…) w S., gdzie włączono terapię tlenem w komorze hiperbarycznej.

Wobec stwierdzenia braku konieczności dalszego leczenia powódki w Oddziale Ginekologicznym, przekazano do dalszego leczenia w Oddziale Chirurgicznym Szpitala, gdzie kontynuowano leczenie lewej pięty powódki poprzez usuwanie zmian martwiczych i terapię tlenem hiperbarycznym w ramach zabiegów w Centrum (…) w S..

W tym czasie obserwowano u pacjentki powolne, brzeżne gojenie się rany poprzez ziarninowanie. W wykonanych posiewach mikrobiologicznych z rany nie obserwowano wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych, a w badaniu RTG nie zaobserwowano cech destrukcji kości.

Pacjentkę wypisano do domu z zaleceniem kontynuacji leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Leczenie powódki w komorze hiperbarycznej kontynuowano. Pacjentka zgłosiła się do poradni chirurgicznej. Lekarz stwierdził wówczas suchą martwicę skóry i tkanki podskórnej lewej pięty powódki, z dużą bolesnością tej okolicy. Dokonał opracowania chirurgicznego rany, zalecił dalsze opatrywanie rany, przepisał powódce leki przeciwzakrzepliwe oraz preparaty żelaza.

W następstwie zgłoszonego przez pacjentkę zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstwa, Prokuratura Rejonowa w Tychach prowadziła postępowanie przygotowawcze pod sygn. akt 1 Ds. 351/10. W toku przedmiotowego postępowania uzyskano opinię oraz opinię uzupełniającą, sporządzone w dniach: 18 października 2012 r. i 21 lipca 2014 r. w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej (…) im. P. we W.

Jak się bronił szpital? Czy sąd przyznał pacjentce zadośćuczynienie? I w jakiej wysokości. O tym wkrótce na portalu.

Zobacz także informacje w dziale pt. Orzecznictwo sądowe

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8110 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze
×
Aktualności

Z pielęgniarskiego pamiętnika… czyli pacjenci potrafią zaskoczyć.