Pielęgniarki wygrały w drugiej instancji. Zobacz postępowanie szpitala.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki wygrały w drugiej instancji. Zobacz postępowanie szpitala.

Radość pielęgniarek z grupy 2 po orzeczeniu Sądu Okręgowego

W artykule pt. Brawo pielęgniarki z grupy 2. przedstawiliśmy treść materiału telewizyjnego opublikowanego przez TV Suwałki w sprawie pielęgniarki, która prawomocnym orzeczeniem sądu wygrała sprawę z Suwalskim Szpitalem.

Natomiast poniżej prezentujemy treść materiału telewizyjnego, który przybliża ciąg dalszy tematu pielęgniarek, pracujących w przedmiotowym szpitalu.

Korzystne dla pielęgniarek październikowe apelacyjne orzeczenie sądu w sprawie wynagrodzeń sprawiło, że w konflikcie między zarządem suwalskiego szpitala, a pielęgniarkami padło słowo „ugoda”. Z ofertą wyszły same pielęgniarki, mając na uwadze sytuację ekonomiczną szpitala.

Milena Golub, Przewodnicząca ZZPiP w SZW w Suwałkach: Skierowaliśmy do Dyrekcji zapytanie o możliwości polubownego zakończenia spraw sądowych.

Ugoda pozwoliłaby szpitalowi na uniknięcie kosztów sądowych, bo patrząc na wydane w październiku orzeczenie, wszystko wskazuje na to, że to właśnie pielęgniarki mają rację, żądając zaprzestania zaniżania ich wynagrodzeń. Minęły tygodnie i jak się dowiadujemy do oferowanej ugody nie doszło.

Milena Golub, Przewodnicząca ZZPiP w SZW w Suwałkach: Na dzień dzisiejszy pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją otrzymują wynagrodzenie zasadnicze w zaniżonych wysokościach.

Póki co suwalskie pielęgniarki nie zawnioskowały jeszcze do sądu o odwieszenie spraw.
Ale można się spodziewać, że wobec braku woli porozumienie ze strony pracodawcy stosowne wnioski, jednak wkrótce trafią do sądu.

Milena Golub, Przewodnicząca ZZPiP w SZW w Suwałkach: No jest taka dość trudna sytuacja w szpitalu. Atmosfera jest taka gęsta, natomiast wierzymy w to, że uda nam się jednak porozumieć z pracodawcą i dojdziemy jednak do jakiegoś porozumienia. Jak na tą chwilę, nie ma takiej woli porozumienia, więc po prostu na razie czekamy, co zadzieje się dalej.

Ta doza cierpliwości to efekt spotkania z przedstawicielem organu prowadzącego szpital, ale zaraz po spotkaniu z dyrektorem departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego pielęgniarki usłyszały z mediów, że ich pracodawca został nagrodzony niebagatelną kwotą 75 000 zł dodatkowej, rocznej gratyfikacji. Zaległości dla pielęgniarek sięgają, jak obliczono około 2 milionów.

Milena Golub, Przewodnicząca ZZPiP w SZW w Suwałkach: Zdajemy sobie z tego sprawę, iż niełatwym jest zadaniem kierować tak dużą placówką, jaką jest szpital wojewódzki w Suwałkach, natomiast budzi wątpliwość czas oraz wysokość gratyfikacji, którą otrzymał pan dyrektor. Zważywszy na sytuację, która ma miejsce obecnie w szpitalu w Suwałkach.

Pielęgniarki dzisiaj nie są właściwie nagradzane za pracę posiadane kwalifikacje i umiejętności, ale nie rezygnują z kształcenia. Szpital zdaje się nie być zainteresowany tym, by jego personel miał wymaganą we współczesnej medycynie wysoko wykwalifikowaną kadrę, bo to oznacza dla niego koszt. Slogan, że centralną postacią w szpitalu jest pacjent miejscowi medycy rozumieją właściwie.

Milena Golub, Przewodnicząca ZZPiP w SZW w Suwałkach: W naszym zawodzie mamy wpisane ustawiczne kształcenie się pielęgniarek, podnoszenie kwalifikacji, a to, że za tym idą wyższe wynagrodzenia, to jest dla nas po części taka zasłużona nagroda, że tak powiem i docenienie naszej pracy, ponieważ pielęgniarki, tak jak zresztą pewnie całe społeczeństwo w dzisiejszych czasach sugerujemy się, gdzie kto, ile zarabia natomiast dla nas najważniejszy jest pacjent to żeby był zaopiekowany przez wykwalifikowaną kadrę.

I nie chodzi tu o kwalifikacje, tylko podstawowe. Próba kontaktu z dyrektorem szpitala przyniosła tylko informację, że Adam Szałanda przebywa na urlopie. W rozmowie telefonicznej krótko nas poinformował, że i tutaj cytujemy: „Sprawa jest w toku. Zobaczymy, co dalej. Nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte.”… tymczasem po szpitalnych korytarzach krąży wieść, że placówkę czeka kolejna restrukturyzacja. Nie udało się nam tej informacji zweryfikować.

źródło: materiał telewizyjny TV Suwałki z dnia 22 listopada 2023 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 48

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Szefowa izby pielęgniarek o przyczynach ogromnego skłócenia środowiska pielęgniarskiego.