Pielęgniarki „wykwalifikowane” napisały list otwarty.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki „wykwalifikowane” napisały list otwarty.

Pielęgniarki z grupy 2 określają się jako „wykwalifikowane”

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawia czytelnikom pielegniarki.info.pl list otwarty pielęgniarek z tytułem magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty.

Autorki listu zdecydowanie mają swoje racje. Niestety nie można „walcząc o swoje” deprecjonować pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6.

Sugerowanie, że osoby posiadające kwalifikacje określone w grupie 2 siatki płac pielęgniarek są „wykwalifikowane” to budowanie podziałów wśród personelu pielęgniarskiego.

Pielęgniarki z grupy 2 oraz 5 i 6 wykonują takie same czynności zawodowe. Pielęgniarka oddziałowa nie warunkuje zlecanie zadań do wykonania przez poszczególne pielęgniarki, posiadaniem np. tytułu magistra czy specjalisty. Pracujemy ramię w ramię. Nasze wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane. Horrendalnie! Różnice sięgają 3,5 tys. PLN.

Dlatego dodatkowo nie deprecjonujmy pracy pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6. Wszyscy jesteśmy pielęgniarkami. Równymi. Dopóki wykonujemy taką samą pracę. Minister zdrowia nadal nie zróżnicował kompetencji zawodowych pielęgniarek z grupy 2, 5 i 6. Natomiast żaden sąd nie stwierdził, że pielęgniarki z grupy 6 maja mniejsze kompetencje niż osoby z grupy 2. Wygrane sprawy sądowe pielęgniarek z grupy 2 wynikają z faktu, że pracodawca otrzymując środki finansowe CELOWANE na płace pielęgniarek z grupy 2 wykazywał te osoby jako zatrudnione na stanowiskach: magister pielęgniarstwa ze specjalizacją. Ta radosna twórczość i fikcja w zakresie nazewnictwa zemściła się na pracodawcach.

List otwarty pielęgniarek województwa świętokrzyskiego

My, Pielęgniarki województwa świętokrzyskiego zwracamy się z prośbą o zobligowanie dyrektorów placówek medycznych do zaszeregowania pielęgniarek legitymujących się tytułem magistra pielęgniarstwa i specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa do grupy odpowiadającej posiadanym kwalifikacjom oraz wypłacenie im należnych pieniędzy.

Z powodu braku chęci porozumienia ze strony wielu dyrektorów zdecydowałyśmy się domagać naszych praw na drodze sądowej. W sądach toczą się procesy, w których pielęgniarki i położne domagają się respektowania posiadanych kwalifikacji zawodowych i zwiększenia związanego z tym wynagrodzenia zasadniczego. Odwaga i solidarność poszkodowanych pielęgniarek spowodowały, że zapadają kolejne wyroki przyznające rację stronie pracowniczej. Interes pielęgniarek posiadających tytuł magistra i odpowiednią specjalizację zaczyna triumfować. Wszystkie wyroki sądów w sprawach związanych z nieprawidłowym zaszeregowaniem pielęgniarek i ich degradacją, które do tej pory zapadły w różnych miastach w Polsce, są korzystne dla pielęgniarek.

Zobacz także:

Pragniemy poinformować, iż bardzo niekorzystne jest zwlekanie z rozwiązaniem zaistniałej sytuacji i przeciąganie konfliktów pomiędzy pielęgniarkami i dyrektorami szpitali, w których jeszcze nie doszło do żadnego porozumienia. Narastające każdego dnia kwoty odsetek z zaległych należnych pielęgniarkom pieniędzy są bardzo duże, a wykwalifikowanych pielęgniarek zdecydowanych na sprawę sądową wciąż przybywa. Koszty te będzie przecież musiał pokryć głównie Urząd Marszałkowski i inne Organy Założycielskie, a więc w dużej mierze na Nich spoczywa odpowiedzialność za pieniądze podatników i bezsensowne ich marnowanie.

Wyrok sądu przewidzieli już dyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz MSWiA w Kielcach wykazując się chęcią porozumienia z pielęgniarkami i podpisując z nimi ugodę.

Wśród pielęgniarek narasta frustracja i determinacja do walki o całe należne kwoty włącznie z odsetkami.

Jak długo władze samorządowe zamierzają udawać, że się nic nie dzieje i przeciągać sytuację do wyborów, czy też próbować ją wyciszać?

Jest to ostatni moment, aby rozwiązać tę sytuację nie narażać Samorządowców na niepotrzebne koszty, które z dnia na dzień rosną?

Zbliżają się wybory, a obywatele, nie tylko pielęgniarki, rozliczają Samorządy i Polityków z decyzji i niepotrzebnie poniesionych kosztów. Szczególnie w naszym województwie większość szpitali bezsensownie broni się przed zaszeregowaniem pielęgniarek zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i degraduje je.

Zobacz także:

Sądy rejonowe w naszym województwie przeładowane przeładowane są sprawami pielęgniarek. Najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości Sąd Okręgowy będzie zajmować się kolosalną ilością spraw apelacyjnych. Czy naprawdę to wszystko musi iść w tę stronę? Czy aż tak mało ważne jesteśmy w tym świętokrzyskim systemie ochrony zdrowia?

Nie oczekujemy odpowiedzi na nasze pismo. Oczekujemy konkretnego działania. W trosce o dobro nas wszystkich bardzo prosimy o rzetelne rozpatrzenie powyższego listu oraz uczciwe i obiektywne podejście do sprawy.

Z wyrazami szacunku
Wykwalifikowane pielęgniarki województwa świętokrzyskiego, domagające się sprawiedliwości w sądzie

Wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych 2/2023 zostało poświęcone sytuacji pielęgniarek i położnych z kwalifikacjami określonymi w grupie 2 siatki płac. Opublikowany został w całości wyrok sądowy przyznający rację zdegradowanej pielęgniarce z grupy 2. Wydanie papierowe tego numeru gazety zostało wyczerpane. Natomiast dostęp do wydania elektronicznego po kliknięciu w poniższą okładkę przedmiotowego wydania miesięcznika branżowego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
Aktualności

Członkowie izby o nieefektywnej pracy samorządu zawodowego.