Pielęgniarki z grupy 2 – dyrektor stawia takie warunki. Szok.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki z grupy 2 – dyrektor stawia takie warunki. Szok.

Dyrektor wydaje zarządzenie – brak porozumienia ze związkami

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w niniejszym artykule odniesie się do treści zarządzenia podwyżkowego, które wydał dyrektor jednego ze szpitali powiatowych.

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych kierownik danego podmiotu leczniczego, powinien zawrzeć porozumienie w zakresie zasad wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pracowników od 1 lipca 2022 roku.

W niniejszym szpitalu porozumienia nie podpisano. Dlatego dyrektor, zgodnie z delegacją ustawową, wydał zarządzenie w sprawie zasad wypłaty wzrostu wynagrodzeń od 1 lipca 2022 roku.

Szokująca regulacja płacowa w zarządzeniu dyrektora szpitala

Poniżej cytujemy jeden z fragmentów przedmiotowego zarządzenia:

„Przyjmuje się, że do grupy 2 w Załączniku do Ustawy zostaną przypisane wyłącznie osoby, które będą pracowały w podstawowym lub równoważnym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w porze dziennej”.

Z powyższego zapisu należy wnioskować, że pielęgniarka lub położna, która zostanie zaszeregowana przez pana dyrektora do grupy 2, z wynagrodzeniem zasadniczym 7304 PLN, nie będzie mogła pracować w systemie zmianowym. Musi zdecydować się na „ podstawowy lub równoważny system czasu pracy – od poniedziałku do piątku w porze dziennej”.

Wobec powyższego pielęgniarki mają się określić do jutra – tj. niedziela 24 lipca 2022 roku, czy wyrażają zgodę, że przy wynagrodzeniu zasadniczym 7304 PLN będą pozbawione dodatku za pracę w porze nocnej oraz w dni wolne i święta.

Brak zgody na takie uregulowanie wzrostu wynagrodzeń od dnia 1 lipca 2022 roku, ze strony pielęgniarek, ma skutkować wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 5775 ale możliwością pracy w systemie zmianowy, co wiąże się z wypłatą dodatku za pracę w porze nocnej oraz w dni wolne i święta.

Dyrektor tworzy równoległą rzeczywistość…

Naprawdę trudno w sposób racjonalny odnieść się do wyżej cytowanego zapisu zrządzenia. Pomysł na który wpadł autor powyższej regulacji, jeżeli jest zgodny z prawem, dowodzi, że możliwości interpretacyjne ustawy podwyżkowej są nieograniczone.

Po tylko pobieżnej analizie rozwiązania, które zaproponowano w zarządzeniu należy uznać, że mamy do czynienia z absurdalnym stanem formalno-prawnym.

W ustawie, a właściwie w siatce płac podzielono pracowników ze względu na wymagania kwalifikacyjne na danym stanowisku pracy. Sam pan dyrektor zdecydował w zarządzeniu, że przypisanie do grup zawodowych „nastąpi z uwzględnieniem wymaganych kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia, a także charakteru pracy na danym stanowisku”. W powyższym katalogu nie ma – z „uwzględnieniem systemu czasu pracy”.

Podsumujmy:

Pan dyrektor uznał, że pielęgniarka z tytułem magistra oraz jednocześnie posiadająca tytuł specjalisty pracując w systemie zmianowym nie jest zatrudniona na stanowisku pracy z wymogiem posiadania tytułu magistra i specjalizacji. Dlatego będzie miała wynagrodzenia zasadnicze w wysokości 5775 PLN.

Pan dyrektor jednocześnie uznał, że pielęgniarka z tytułem magistra oraz posiadająca specjalizację pracując w podstawowym lub równoważnym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w porze dziennej, jest zatrudniona na stanowisku pracy z wymogiem posiadania tytułu magistra i specjalizacji. Dlatego będzie miała wynagrodzenia zasadnicze w wysokości 7034 PLN.

Tego się nie da obronić w Sądzie Pracy…

Pan dyrektor zdecydowanie opuścił strefę komfortu i wywołał burzę z piorunami. Na własne życzenie… Czas aby szybko zmienić treść przedmiotowego zarządzenia.

Sprawę będziemy na bieżąco monitorować na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 115

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 1/5 etatu.