Pielęgniarki z grupy 6 – strata finansowa od 1 lipca do 31 grudnia 2024.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki z grupy 6 – strata finansowa od 1 lipca do 31 grudnia 2024.

Politycy obiecali pielęgniarkom wyszło jak zawsze…

Od 1 lipca 2024 roku w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek i położnych nastąpi dalsze pogłębienie przepaści finansowej. Decydenci obiecali środowisku pielęgniarskiemu wyrównanie w zakresie pensji pielęgniarek, które wykonują te same zadania i posiadają takie same kompetencje zawodowe.

Sprawdźmy jakie wynagrodzenia zasadnicze będą miały pielęgniarki i położne od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

  • Grupa 2 – 9 230,57 zł.
  • Grupa 5 – 7 298,59 zł.
  • Grupa 6 – 6 726,15 zł.

Wniosek: pomiędzy grupą 6 a 2 na samym wynagrodzeniu zasadniczym nierówne traktowanie w zatrudnieniu osiągnie kwotę 2 504 zł. Pomiędzy grupą 5 a 2 – 1 932 zł.

Z powyższego wynika, że strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 względem pielęgniarek z grupy 2, w okresie 1 lipca – 31 grudnia 2024 roku, wyniesie 15 024 złote. Natomiast pomiędzy grupą 5 a 2 – 11 592 złote.

Powyższa strata odnosi się tylko do pensji zasadniczej. Orientacyjnie przedmiotowa strata finansowa dla grupy 6, po uwzględnieniu dodatków do wynagrodzenia – za pracę w porze nocnej, niedzielę i święta oraz staż pracy – wyniesie około 23 tys. złotych. Odpowiednio dla grupy 5 – około 18 tys. złotych.

Dalszy ciąg artykułu pod sondą…

Czy rozważasz pozwanie do Sądu pracy pracodawcę za nierówne traktowanie w zatrudnieniu?

Powyższe stanowi ewidentnie nierówne traktowanie w zatrudnieniu i stanowi podstawę do pozwów sądowych o odszkodowanie. Koszty tych odszkodowań w skali kraju będą ogromne. Jeżeli przyjmiemy, że tylko połowa ze 180 tys. pielęgniarek i położnych uprawnionych do uzyskania powyższego odszkodowania, wystąpi do sądów, to kwota odszkodowań za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 będzie gigantyczna – około 2 miliardów złotych. I to przy przyjęciu bardzo ostrożnych szacunków…

Natomiast politycy dyskutują, powołują komisje i podkomisje i udają, że nie widzą skali problemu. Kiedy wreszcie decydenci podejmą wysiłek w celu systemowego rozwiązania powyższego problemu? Dlaczego nadal pielęgniarki i położne muszą indywidualnie składać pozwy w celu odzyskania należnych środków finansowych?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 67

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze