Pielęgniarki z Ukrainy – totalny chaos.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy
Pielęgniarki z Ukrainy – totalny chaos.

Pielęgniarki zza wschodniej granicy asystentkami pielęgniarki?

Od kilku tygodni redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia informacje w zakresie problematyki dotyczącej zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy przez podmioty lecznicze.

Także tej problematyce poświęcone zostały dwie strony bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – wydawnictwa branżowego środowiska pielęgniarskiego.

Można stwierdzić jedno. W powyższej kwestii panuje totalny chaos oraz wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi.

Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy już w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki – może już wykonywać zawód pielęgniarki. To totalna bzdura.

Inni dyrektorzy pielęgniarki zza wschodniej granicy chcą zatrudnić na stanowisku – asystentki pielęgniarki. Cudownie! Jak można zatrudnić pracownika jako wykonującego zawód – asystent pielęgniarki – który nie istnieje?

Ten totalny szum informacyjny podsycają nieodpowiedzialne informacje przekazywane przez ministerstwo zdrowia. Jedną z takich informacji publikujemy poniżej.

Pielęgniarka z Ukrainy – salową lub pomocą szpitalną

Inni dyrektorzy bardziej racjonalnie podchodzą do opisywanego zagadnienia.

Radio legnica.fm informuje, ze bariera językowa jest największym problemem w zatrudnianiu pielęgniarek z Ukrainy. Pielęgniarki i położne z Ukrainy chcą pracować w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a szpital mógłby przyjąć nawet kilkadziesiąt z nich.

Głównym problemem są nie tyle formalności, związane z pozwoleniem na pracę i uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu, ile bariera językowa. Większość z osób, które obecnie zgłaszają chęć pracy w USK, nie porozumiewa się w języku polskim ani w mowie, ani w piśmie. Jest pomysł, jak ten problem rozwiązać.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o pracę na stanowisku pielęgniarki. Najczęściej te Panie poszukują pracy w charakterze salowej. Po pierwsze brakuje wymaganych dokumentów, ale po drugie też brakuje języka i odpowiedniego przeszkolenia, także nie wiem na ile rola Państwa, a na ile Izb Lekarskich, które koordynują różnego rodzaju działania, ale na pewno takie systemowe rozwiązania byłyby konieczne.

Radio legnica.fm przytacza także wypowiedź Moniki Kowalskiej, Rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Potrzeby w zakresie kadr pielęgniarskich są rzeczywiście ogromne. Jesteśmy w stanie przyjąć każdą parę rąk do pracy, ale tak jak mówię, na naszej stronie i Izb Pielęgniarskich są linki do tych wszystkich działań pomocowych, także na pewno takie rozwiązania systemowe tak, ale z drugiej strony pytanie,

Na ile te osoby byłyby w stanie szybko opanować język polski, który jest niezbędny. Także na razie oferujemy im pracę w charakterze salowych i takiej pomocy szpitalnej.

Monika Kowalska, Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Powyższe podejście Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zdaniem redakcji pielegniarki.info.pl do kwestii zatrudniania pielęgniarek zza wschodniej granicy jest bardzo racjonalne i zasługuje na pełne poparcie.

Sejm o pielęgniarkach z Ukrainy

Dla ukazania całości obrazu w omawianym zagadnieniu cytujemy poniżej wypowiedź, która padła na posiedzeniu sejmowej komisji w dniu 9 marca 2022 roku.

Sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik:

Szanowni państwo, to jest jedna z tych poprawek, które mają skompromitować ustawę. Przyjmujemy Ukraińców, wykorzystujemy ich umiejętności, dopuszczamy ich do zawodów lekarza, pielęgniarki, a tutaj pan poseł Zimoch działa zupełnie odwrotnie, bo nie dopuszcza ich, tworzy jakieś kategorie: asystent lekarza, asystent pielęgniarki. Nie ma na to zgody. Bardzo proszę wszystkich państwa posłów o zdecydowane odrzucenie tej poprawki.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 70

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7612 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNormy zatrudnienia

Izba pielęgniarek o normach zatrudnienia.