Pielęgniarki zapłacą znacznie więcej. Od 636 do 876 PLN.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki zapłacą znacznie więcej. Od 636 do 876 PLN.

Izba pielęgniarek ściąga składki od pielęgniarek i położnych

Samorząd pielęgniarek i położnych to instytucja utrzymująca się ze ściąganych składek członkowskich oraz z dotacji z ministerstwa zdrowia. Dotacja jest wypłacana izbom na prowadzenie rejestru pielęgniarek i położnych. Kiedyś rejestr ten prowadziły urzędy wojewódzkie, które wydawały prawo wykonywania zawodu. Warto przypomnieć, że za dawnych czasów pielęgniarka, która odbierała druk prawa wykonywania zawodu, w załączeniu otrzymywała także skierowanie do pracy w konkretnym zakładzie pracy(!).

Izby pielęgniarskie to instytucja dysponująca ogromnym majątkiem oraz wielomilionowymi składkami ściąganymi od pielęgniarek i położnych. Natomiast osoby z wyboru zatrudnione w izbie korzystają z przywilejów płacowych, które są nieosiągalne dla pielęgniarki z odcinka.

Wynagrodzenia są w takiej wysokości, że płace samorządowców dużych miast (prezydenci, burmistrzowie) są zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo w izbie wypłacane są tzw. trzynastki.

Kwestię wysokości wynagrodzeń w izbach pielęgniarskich poruszyliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Gigantyczne wynagrodzenia pielęgniarek. Rocznie 300 tys. PLN. W izbach pielęgniarskich, w którym opublikowaliśmy oświadczenie majątkowe za 2021 rok, jednego z działaczy izby pielęgniarek.

Pielęgniarki – składki ściągane przez izbę od umów o pracę do 30 czerwca 2022 roku

Pielęgniarki i położne zatrudnione na podstawie umowy o pracę albo na podstawie stosunku służbowego, a także nie prowadzące działalności gospodarczej a wykonujące zawód wyłącznie na podstawie umowy-zlecenia – opłacają 1 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Obecne, miesięczne składki od pielęgniarek i położnych ściągane przez izbę wynoszą:

grupa 7 – 54,77 PLN
grupa 8 – 41,85 PLN
grupa 9 – 37,72 PLN

Kwoty powyższych składek wynikają z wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego zapisanego w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pielęgniarki – składki ściągane przez izbę od umów o pracę od 1 lipca 2022 roku

Zgodnie z uwaloną przez sejm w dniu 26 maja 2022 roku nowelizacją powyższej ustawy, wysokość wynagrodzenia zasadniczego po 1 lipca 2022 roku, będzie się kształtowała następująco.

grupa 7 – 7 304,66
grupa 8 – 5 775,78
grupa 9 – 5 322,78

Czyli 1% wynagrodzenia zasadniczego wyniesie odpowiednio: 73, 57, 53 PLN. Takie składki będzie ściągała izba pielęgniarek.

Pielęgniarki zapłacą roczne składki na izbę pielęgniarską od 636 do 876 PLN składki

Jaki będzie procentowy wzrost ściąganych składek?

grupa 7 – 35%
grupa 8 – 39%
grupa 9 – 43%

Rocznie wysokość ściąganych składek ściąganych od pielęgniarek i położnych, wyniesie odpowiednio: od 636 do 876 PLN.

Powyższa sytuacja jest wynikiem ustalenia przez działaczy izbowych – zjazd krajowy, że składka członkowska nie będzie opłacana w równej wysokości – kwotowej – przez wszystkie pielęgniarki i położne lecz będzie stanowiła 1% wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 141

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7447 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym niczym nie ustępuje pielęgniarce z tytułami.

3 min czytania
Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym Teraz w całej okazałości pielęgniarki i położne ponoszą konsekwencje absurdalnej siatki płac obowiązującej w podmiotach leczniczych….
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki - jaki oddział na początku praktyki zawodowej.