Pielęgniarki – żenujące, jak inne zawody wypominają pielęgniarkom zarobki.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – żenujące, jak inne zawody wypominają pielęgniarkom zarobki.

Poseł do ministra zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie skorygowania tabeli wzrostu wynagrodzenia dla grupy zawodowej: technik elektroradiolog

Panie Ministrze,

do listopada 2021 r. technik elektroradiolog z wykształceniem zawodowym średnim, razem z pozostałymi zawodami medycznymi (technik fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta) był zaszeregowany w tabeli wzrostu płac w jednej grupie.

Obecnie, po porozumieniu Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym, została wypracowana nowa tabela, w której to technik elektroradiologii ze średnim wykształceniem został, jako jedyna grupa zawodowa, zakwalifikowany do grupy o niższym współczynniku wzrostu wynagrodzenia płac. Pozostałe zawody medyczne z wymaganym wykształceniem średnim, z którymi był zaszeregowany w tabeli płac w 2021 roku, zyskały większe podwyżki płac np. pielęgniarki, fizjoterapeuci, technik analityki medycznej.

Jest to niezrozumiałe i budzi sprzeciw w środowisku techników elektroradiologów.

Zawód technika elektroradiologii jest zawodem obejmującym bardzo szeroki zakres umiejętności i obowiązków, co wymaga specjalizacji, np. w zakresie diagnostyki obrazowej, radioterapii, medycyny nuklearnej. Wykonywanie go wymaga narażenia na różne czynniki szkodliwe, np. promieniowanie jonizujące, pole magnetyczne, elektromagnetyczne itd.

Znaczna część osób wykonujących ten zawód w trakcie nauki nie miała do wyboru studiów wyższych. Kształcenie odbywało się na poziomie szkoły średniej zawodowej, tak jak np. w przypadku pielęgniarek. Były to medyczne studia zawodowe, przygotowujące do zawodu dzisiejszych 40-, 50-, 60-latków. Zdecydowana większość techników elektroradiologii z wykształceniem wyższym, to ludzie młodzi, którzy mieli do wyboru podjęcie nauki w szkole średniej lub wyższej.

Postęp technologiczny w tym zawodzie wymaga ciągłego dokształcania w formie szkoleń, kursów, aplikacji.

Rola pielęgniarek i położnych jest nie do przecenienia

Kompetencje osób wykonujących zawód technika po ukończeniu zawodowego studium i po ukończeniu studiów wyższych nie różnią się od siebie. Długoletni staż w tym zawodzie daje bardzo duże umiejętności praktyczne, których nie obejmuje dzisiejsze szkolenie na poziomie wyższym. Dzisiaj dochodzi do sytuacji, w których osoba z wykształceniem średnim zawodowym, długoletnim stażem i doświadczeniem, ale z niższą pensją, uczy zawodu technika elektroradiologii, osobę po ukończeniu studiów wyższych, bez umiejętności praktycznych, ale zarabiającą 1000 zł więcej wg tabeli płac.

Zdecydowanie krzywdzące jest dla grupy zawodowej techników elektroradiologii wyodrębnienie w tabeli wzrostu wynagrodzeń, spośród innych zawodów medycznych z tym samym poziomem średniego wykształcenia zawodowego. Spowodowało to obniżenie zarobków tej grupy zawodowej w porównaniu do innych grup zawodowych medycznych.

Panie Ministrze!

Dlaczego grupa zawodowa technik elektroradiolog została zakwalifikowana do grupy o niższym współczynniku wzrostu wynagrodzenia płac?

Czy resort skoryguje tabelę wzrostu wynagrodzenia dla grupy zawodowej technik elektroradiolog?

Z wyrazami szacunku
MONIKA WIELICHOWSKA
Poseł na Sejm RP

Śródtytułu pochodzą od redakcji Portalu.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1102 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki, nie panikujcie. Podwyżki będą.