Pielęgniarki – zmiana siatki płac. Marszałek sejmu w wyścigu pt. Kto kocha bardziej pielęgniarki.

4 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – zmiana siatki płac. Marszałek sejmu w wyścigu pt. Kto kocha bardziej pielęgniarki.

Diagnoza obecnego stanu w zakresie chaosu płacowego wśród personelu pielęgniarskiego dokonana. Teraz czas na działania nowej większości sejmowej…

W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 listopada 2023 roku, przedstawiliśmy diagnozę obecnego stanu w zakresie totalnego chaosu płacowego, w grupie pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych.

W artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek: polewamy pożar lasu benzyną czy wodą? informowaliśmy czytelników portalu pielegniarki.info.pl o kwotach jakie podmioty lecznicze będą musiały wypłacić pielęgniarkom i położnym, które pozwały lub dopiero pozwą swoich pracodawców.

Co jest szczególnie istotne – ustawa autorstwa PiS stała się podstawą do roszczeń finansowych wszystkich trzech grup zaszeregowania personelu pielęgniarskiego. To szczególny przypadek kiedy partia PiS wpompowała miliardy złotych w podniesienie wynagrodzeń w ochronie zdrowia jednocześnie „zadarła” z wszystkimi pielęgniarkami. Tymi z grupy 2 za degradację do grupy 5 i 6 oraz z tymi z grupy 5 i 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. W obu przypadkach roszczenia pielęgniarek uzyskują aprobatę w wyrokach sądowych, które nie uznają obecnej sytuacji płacowej za prawą i sprawiedliwą!

Z szacunkowych danych wynika kwota około 7 miliardów złotych, które podmioty lecznicze będą musiały wypłacić personelowi pielęgniarskiemu.

Co bardzo istotne w omawianej sprawie, działania nowej koalicji w sejmie nie będą miały żadnego wpływu na powyższe żądania płacowe kadry pielęgniarskiej. Dlaczego? Bowiem dotyczą one już historycznego okresu – 1 lipca 2021 roku 30 czerwca 2023 roku. To taki „granat z wyciągniętą zawleczką” dla nowego rządu od prezesa Jarosława Kaczyńskiego…

Jedynie co może zrobić nowa większość sejmowa to zastanowić się co zrobić, aby zatrzymać kolejne żądania płacowe dotyczące okresu po dniu 1 stycznia 2024 roku, gdyż za okres 1 lipca – 31 grudnia 2023 roku pielęgniarki mają podstawę do składania pozwów. Powyższe założenie jest uwarunkowane uchwaleniem nowej siatki płac jeszcze w 2023 roku, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Podsumujmy: pielęgniarki ze wszystkich grup siatki płac – zdegradowane i nierówno traktowane w zatrudnieniu – mają prawo składać pozwy za okres 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2023 roku. Pozwy mogą składać w ciągu 3 lat od daty 1 lipca 2021 roku.

Zatem przypatrzmy się co zamierza zrobić w opisanym powyżej zagadnieniu nowa większość sejmowa. Zajmie się realnym rozwiązaniem problemu czy…

Już co nieco wiemy po wypowiedzi marszałka Hołowni, który jednoznacznie stwierdził, że „to sprawiedliwe, tak powinno być”. Szczegóły wypowiedzi pana marszałka oraz komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl zamieściliśmy w artykule pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu.

Zatem sprawdźmy do jakiej kwestii odnosi się stwierdzenie marszałka: to sprawiedliwe, tak powinno być. Pan Hołownia tym stwierdzeniem podsumował swoją wypowiedź, którą cytujemy: „wraz z nabyciem kolejnych kwalifikacji pracownicy zawodów medycznych nie będą musieli czekać do następnego roku na aktualizację wynagrodzenia [zasadniczego] tylko będą otrzymywali ją zaraz po tym, jak te kwalifikacje uzyskają”.

Jakże się myli pan marszałek w swojej ocenie!

Sąd Okręgowy w Olsztynie w poniższy sposób uzasadnił wyrok, którym nakazał nierówno traktowanym w zatrudnieniu pielęgniarkom wypłatę odszkodowania.

Sąd zauważył, że zastosowanie w ustawie „wykształcenia posiadanego przez pracownika” w zamian za „wykształcenie wymagane na danym stanowisku” prowadziłoby do niepożądanych skutków.

Pracownik nie miałby motywacji aby chcieć awansować na wyższe stanowisko, z czym z reguły wiąże się większa odpowiedzialności i wyższe wynagrodzenie.

Po uzyskaniu wykształcenia wyższego i specjalizacji pielęgniarka zatrudniona na najniższym stanowisku (pielęgniarki) automatycznie zaliczana byłaby do grupy drugiej według ustawy o najniższym wynagrodzeniu w podmiotach leczniczych, czyli tej samej, w której jest zastępca kierownika do spraw pielęgniarstwa. (…)

Rację bytu traciłoby też wówczas rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Skoro bowiem awans płacowy ma zależeć od posiadanego wykształcenia a nie zajmowanego stanowiska i wymaganego na nim wykształcenia, to określanie wymogów wykształcenia jakie musi spełniać osoba zatrudniana na danym stanowisku, wydaje się zbyteczne.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Sąd Okręgowy w jasny sposób podsumował pomysł w zakresie zamiany „wykształcenia wymaganego na danym stanowisku” na „wykształcenie posiadane.” Taki postulat zawiera niestety projekt ustawy pani Ptok i jednoznacznie poparł go marszałek sejmu.

Oczywiście sejm może przyjąć zaproponowane przez OZZPiP zmiany w projekcie nowelizacji ustawy. Warto zauważyć, że przyszły pan marszałek swoją obecnością w dniu 23 maja 2023 roku, kiedy to OZZPiP przekazywał do sejmu podpisy pod ustawą pani Ptok, jednoznacznie poparł związkowy projekt ustawy. Teraz niejako jest zakładnikiem tamtej sytuacji.

Szkoda, że pan Hołownia popierając projekt ustawy pani Ptok w maju 2023 roku oraz wypowiadając słowa jako marszałek sejmu – to sprawiedliwe, tak powinno być – popiera regulacje łamiące przepisy Kodeksu pracy o jednakowym wynagrodzeniu za jednakową pracę!

Powyższe okoliczności zaskutkują tym, że uchwalenie ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez związek pielęgniarek, nie przerwie składania pozwów przez pielęgniarki. Dlaczego? Bowiem pielęgniarki z grupy 5 i 6 nadal będą miały podstawy do składania pozwów za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Do pierwszego czytania projektu OZZPiP zostały 3 dni. Czy czeka nas spektakl „radosnej twórczości” polanej tonami wazeliny względem personelu pielęgniarskiego czy trudna dyskusja nad sposobem rozwiązaniem pogłębiającego się chaosu płacowego w podmiotach leczniczych. Niestety możemy być świadkami spektaklu pt. Kto kocha bardziej pielęgniarki.

Szczegóły w kolejnym artykule redakcyjnym w dniu 28 listopada na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Przypominamy, że każdy artykuł redakcyjny pielegniarki.info.pl może zostać poddany ocenie czytelników poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone poniżej – w sekcji „oceń artykuł”. Za wystawione oceny dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 143

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek: polewamy pożar lasu benzyną czy wodą?