Wynagrodzenia pielęgniarek: polewamy pożar lasu benzyną czy wodą?

4 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek: polewamy pożar lasu benzyną czy wodą?

Chaos płacowy w ochronie zdrowia obrazuje stan państwa po 8 latach rządów pod sztandarem dobrej zmiany autorstwa PiS

Sytuacja w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek przypomina palący się las. Są do wyboru dwie opcje… pożar polewamy z samolotów wodą lub benzyną. Którą opcję wybierze nowy sejm?

Zanim przejdziemy do opisania dwóch powyższych wariantów, możliwych do wyboru przez nową większość sejmową należy być świadomym z jaką sytuacją mamy do czynienia. Chaos w zakresie płac personelu pielęgniarskiego można przyrównać do pożaru lasu. Codziennie pożar trawi kolejne hektary. Natomiast PiS przez ostatnie dwa lata udawał, że nic się nie dzieje. A to winę zrzucał na dyrektorów podmiotów leczniczych, w ogóle to czekał na jakiś cud w postaci, odrzucania przez sądy pozwów pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Można śmiało stwierdzić, że może już nie PiS ale nowa koalicja sejmowa, która przejmie za chwilę władzę ma ogromny problem do rozwiązania. Będzie winna pielęgniarkom i położnym miliardy złotych. Pośrednio, gdyż wyroki obciążają podmioty lecznicze, które nie są w stanie same ponieść takiego wysiłku finansowego, zapewne zwrócą się do ministra zdrowia o systemowe rozwiązanie w zakresie pomocy finansowej.

Pierwsza grupa pielęgniarek i położnych, której system ochrony zdrowia jest winien pieniądze to „zdegradowane” osoby z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac.

To pielęgniarki i położne, którym pracodawcy nie uznali dotychczas uznawanych kwalifikacji – a od NFZ do 30 czerwca 2021 roku, brali pieniądze jak za osoby z grupy 2 – a następnie po 1 lipca 2021 roku uznali, że to są pielęgniarki z grupy 5 lub 6. Prawomocne wyroki sądowe orzekają na rzecz „zdegradowanych pielęgniarek” kwoty sięgające 50 tys. PLN. Natomiast gdy zdegradowana pielęgniarka pozwie podmiot leczniczy za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2023 to kwota zasądzona na jej rzecz zdecydowanie wzrośnie, do około 70 tys. PLN. Te pieniądze należą się pielęgniarkom z grupy 2 – piszemy w artykule pt. Brawo pielęgniarki z grupy 2.

I jeszcze jedna uwaga. Powyższe kwoty zasądzane na rzecz zdegradowanych pielęgniarek to ogromne koszty dla szpitali. Jednak będą jeszcze wyższe. Dlaczego? Bowiem szpital musi opłacić wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od wyższych wynagrodzeń, które ustaliły sądy uznające roszczenia płacowe pielęgniarek.

Pielęgniarek do grupy 2 było zaszeregowanych w 2020 roku około 12 tys. osób. Natomiast według danych podanych za luty 2023 roku do grupy 2 zostało zaszeregowanych przez pracodawców prawie 40 tys. osób. W tej liczbie są uwzględnione osoby wykonujące inne zawody medyczne: Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny itd. Z drugiej strony w okresie od 2020 roku duża liczba pielęgniarek ukończyła szkolenia specjalizacyjne oraz studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo. OZZPiP podawał, że około 30% podmiotów leczniczych zdegradowało pielęgniarki z grupy 2 do grupy 5 i 6. Na podstawie szacunkowych wyliczeń można założyć, że „zdegradowanym” pielęgniarkom z grupy 2 podmioty lecznicze winne są około miliarda złotych!

Sprawie zdegradowanych pielęgniarek na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przypisaliśmy artykuły w kategorii: Pielęgniarki z mgr pozywają szpitale. Także nr 2/2023 Ogólnopolskiej Gazety pielęgniarek i Położnych poświęcony został wyżej opisanemu zagadnieniu.

Następna grupa pielęgniarek to osoby, które na skutek radosnej twórczości autorów ustawy, która weszła w życie w 2017 roku, doświadczają upokorzenia oraz odarcia z godności zawodowej. Sądy tym pielęgniarkom i położnym przyznają odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Kwoty odszkodowań za okres 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023 osiągną kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dla sądów sprawa jest prosta. Pracownicy, którzy wykonują ten sam zakres obowiązków muszą mieć wypłacane równe wynagrodzenie. Podstawą dla zróżnicowania wynagrodzenia nie może być TYLKO poziom wykształcenia. Dlatego pielęgniarki z grupy 2 mogą mieć wyższe wynagrodzenie w sytuacji szerszego zakresu obowiązków. Natomiast minister zdrowia nadal nie zróżnicował zakresu kompetencji pielęgniarek według posiadanego wykształcenia, choć zapowiadał wydanie rozporządzenia w tym zakresie od 2 lat – konkretnie pan wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

W sprawie tej grupy pielęgniarek zapadają liczne wyroki sądowe. Dotyczą osób zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 5 i 6. Ich liczbę można szacować na około 150 tys. Natomiast kwota odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w okresie dwóch lat: 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 wyniesie około 70 tys. (bez składek ZUS). Dla pielęgniarek z grupy 5 – na samym wynagrodzeniu zasadniczym 33 tys. złotych. Plus pochodne. Około 55 tys. z pochodnymi oraz składkami na ZUS.

Przyjmując, że średnie odszkodowanie dla pielęgniarki i położnej z grupy 5 i 6 wyniesie 60 tys. (wraz ze składkami ZUS) a z pozwami wystąpi 2/3 upokorzonych osób to kwota obciążająca podmioty lecznicze wyniesie szacunkowo… 6 miliardów złotych.

Jeszcze ważna jedna uwaga. Powyższe 7 miliardów złotych do wypłacenia przez podmioty lecznicze pielęgniarkom i położnym nie jest w żaden sposób uwarunkowana przez decyzje jakie podejmie nowa większość sejmowa!

Nowy sejm i rząd musi podjąć szybkie decyzje w powyżej opisanej sytuacji. Decyzje te nie zmienią powyższego stanu rzeczy ale mogą zapobiec totalnej katastrofie…

Z drugiej strony większość sejmowa może pójść na łatwiznę i przypodobać się pani Krystynie Ptok. Może na przykład uchwalić ustawę autorstwa związku pielęgniarek, co będzie równoznaczne z gaszeniem pożaru lasu poprzez lanie benzyny z samolotów gaśniczych. Ten wariant należy brać na serio pod uwagę… słuchając marszałka sejmu. Szczegóły w artykule redakcyjnym pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu.

Dalszy ciąg komentarza redakcyjnego w poruszonym zagadnieniu w dniu jutrzejszym (27 listopada 2023) na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Przypominamy, że każdy artykuł redakcyjny pielegniarki.info.pl może zostać poddany ocenie czytelników poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone poniżej – w sekcji „oceń artykuł”. Za wystawione oceny dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 251

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek: wykonywanie wizyt domowych z podłączeniem wlewów kroplowych.