Pielęgniarki: Związki zawodowe forsują ustawę, która deprecjonuje pielęgniarki.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek


Deprcecjacja zawodu pielęgniarki w siatce płac według projektu związków

Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało wymagane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Ustawa ta „określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia”. 

Przedmiotowy projekt ponownie trafił pod obrady sejmu w dniu 13 lutego 2020 roku i został skierowany do sejmowej komisji zdrowia. 

W artykule pt.: Niesprawiedliwa dla pielęgniarek ustawa (o wynagrodzeniach) znów weszła pod obrady sejmu! wykazałem jeden z aspektów, który powoduje, że ustawa jest niesprawiedliwa dla naszego środowiska zawodowego. 

Na powyższy aspekt zwrócił uwagę także jeden z posłów na plenarnym posiedzeniu sejmu, podczas dyskusji nad przedmiotową ustawą w dniu 13 lutego 2020 roku, cytuję za stenogramem z posiedzenia:

Poseł Aleksander Miszalski:

Oczywiście co do zasady ustawę popieram, natomiast mam dwa pytania, które zadała nam Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, mianowicie: Dlaczego dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją proponowany współczynnik pracy ma wynosić 1,75, podczas gdy dla specjalisty fizjoterapii i diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją – 2,0? Dlaczego dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji współczynnik wynosić ma 1,50, podczas gdy dla diagnosty laboratoryjnego bez specjalizacji – 1,75? Wydaje się, że jest to trochę krzywdzące w stosunku do pielęgniarek i położnych (Dzwonek), więc proszę o odpowiedź na to pytanie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

(…)

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek:

Odniosę się do pytań, za które serdecznie dziękuję. Pierwsze z pytań było odnośnie do trybu legislacyjnego, że daty się nie zmieniają. Prawnie to jest tak rozpatrzone, że w momencie przejścia do drugiego czytania komitet musi wnieść autopoprawkę. Teraz nie możemy nic zmieniać. 

Szanowni Państwo! Niestety nie znam wszystkich państwa po imieniu i nazwisku. Pan wnioskodawca zadał mi pytanie odnośnie do specjalizacji u pielęgniarek. W procesie pisania tego projektu uczestniczyło całe środowisko: pielęgniarki, fizjoterapeuci i lekarze. Mam nadzieję, że pan tego nie uczynił specjalnie, jeżeli chodzi o to, co pan powiedział, bo pan chce poróżnić środowisko. Nieładnie, panie pośle.

Odsyłam pana, żeby pan przeczytał tę ustawę. Jedną tabelkę wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Dziękuję. (Poseł Marek Sowa: Ale do mnie pan mówi?) Nie, do pana posła, który mówił na temat różnicy w przeliczniku fizjoterapeutów i pań pielęgniarek. Wystarczy przeczytać ten projekt, wchodząc w dyskusję. Jeżeli pan by usłyszał od pań pielęgniarek, że to jest nieprawda, to wyszedłby pan na mównicę i powiedział: bo panie mi kazały powiedzieć, że to jest nieprawda? Niech pan przeczyta. Pan chyba reprezentuje swoją grupę.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki: 

Proszę pana, to nie jest miejsce na dyskusję. Proszę łaskawie swoją wypowiedź kontynuować i nie dyskutować z salą.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek:

Panie pielęgniarki uczestniczyły w procesie tworzenia. Mam nadzieję, że pan poseł zrobił to nieświadomie. Odnosząc się do kolejnego pytania, porozumienie zawodów medycznych i fizjoterapeuci czy diagności, czy przedstawiciele innych zawodów medycznych uczestniczą we wszystkich posiedzeniach Komisji Zdrowia, więc jesteśmy gotowi na procedowanie nad tym.
Odnosząc się jeszcze do ostatniego pytania: zespół trójstronny, Rada Dialogu Społecznego, wszystkie zawody medyczne, które tutaj są reprezentowane. Ja również, moja skromna osoba, jestem w Radzie Dialogu Społecznego, jestem w zespole trójstronnym, więc nie widzę żadnych przeszkód, żeby to też było procedowane. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

P.S. Niestety przedstawiciel związków zawodowych, które forsują w sejmie ustawę, która jest niesprawiedliwa dla pielęgniarek i położnych, nie przedstawił żadnego merytorycznego uzasadnienia dla regulacji o których wspomniał wyżej cytowany poseł… Jedyny argument jaki pada w dyskusji nad tą sprawą ze strony związku, to, że: chce "pan poróżnić środowisko" i "pielęgniarki się na to zgodziły". Tak. Tylko mała uwaga! Zgodził się na to związek pielęgniarek. Ale nie pielęgniarki. I nigdy się nie zgodzą na deprecjację zawodu w siatce płac. Deprecjację autorstwa (NIE)porozumienia zawodów medycznych. 

Zobacz także: 

Praca w Niemczech dla pielęgniarek – zarobki do 2000 €.

Nikt nie uleczy złamanego serca tak, jak pielęgniarka kardiologiczna…

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

W sejmie o pielęgniarkach: kobiety i mężczyźni po szkole średniej pracujący w szpitalu.

Pielęgniarki na umowę o pracę "dają większą gwarancję" niż pielęgniarki kontraktowe…

W sejmie o pielęgniarkach: kiedy będą przedstawione podwyżki dla budżetówki, szczególnie dla pielęgniarek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze