Pielęgniarki żyją 20 lat krócej. Totalna bzdura.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki żyją 20 lat krócej. Totalna bzdura.

Izba pielęgniarek podaje informacje o zgonach pielęgniarek

W raporcie z kwietnia 2022 roku samorząd pielęgniarek i położnych informuje.

Dane o zgonach pielęgniarek i położnych

Statystyczna pielęgniarka, położna żyje krócej niż statystyczna Polka. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres od 2016 r. do 2021 r., wyliczyła, iż średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 62,3 roku. Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji. Przypomnijmy, że wiek środkowy kobiet zmarłych wg. GUS w Polsce to 81,8 lat.

W 2021 r. nastąpił znaczny wzrost liczby zgonów pielęgniarek i położnych. Nie badano przyczyn tego zjawiska jednak należy pamiętać, że w trakcie pandemii zmarło wiele pracowników medycznych oraz że średni wiek całej grupy zawodowej stale wzrasta. Dokładne zbadanie tego zjawiska wymaga przeprowadzenia odrębnych badań.

Badanie wieku zgonu dotyczy wszystkich osób posiadających kiedykolwiek prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej i wpisanych do rejestru, bez względu czy dalej wykonują zawód. W analizie są więc ujęte dane osób skreślonych z rejestru a nawet osób, którym prawo wykonywania zawodu wygasło, ale nie ma adnotacji o dacie zgonu.

źródło: nipip.pl

Izba pip tworzy nowe standardy w zakresie statystycznej długości życia pielęgniarek

Powyższa informacja jest podawana przez izbę od kilku lat. O absurdalności poczynań izby pielęgniarek w zakresie zestawienia średniej zgonu pielęgniarki ze średnią życia kobiet w Polsce redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek pisała w 2021 roku, w artykule pt. Dramat pielęgniarek – niebawem umrze ich 70 tysięcy.

Istotą błędnego wnioskowania izby pielęgniarek w zakresie długości życia pielęgniarek jest złamanie zasad zdrowego myślenia.

Jeśli w danym bloku w roku 2019 zmarły dwie kobiety w wieku 50 i 25 lat, to średnia zgonu kobiety w tym bloku, w 2019 roku wyniosła 37,5.

Przyjmując zasady wnioskowania zaprezentowane przez izbę pielęgniarek, należy wywnioskować: średni wiek zgonu w tym bloku wynosi 37,5 lat. Jest krótszy o 44,3 lata, od średniej wieku kobiet w Polsce wynoszącym 81,8 lat.

Czy to jest prawda…?

Nie! Głupota…

Widząc bzdurne tezy zawarte w raporcie z 2021 roku, autorstwa izby pielęgniarek, Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych wnioskował do władz izby o sprostowanie informacji zawartych w przedmiotowym raporcie. Izba nie dość, że nie wycofała się z zapisów o średniej długości życia pielęgniarki w polsce to jeszcze napisała do redakcji portalu sprostowanie.

Izba stanęła na stanowisku, że „artykuł pt. „Dramat pielęgniarek – niebawem umrze ich 70 tysięcy” autorstwa Mariusza Mielcarka opublikowany w październiku 2021 r. na portalu pielęgniarki.info zawiera nieścisłe informacje i bezzasadnie sugeruje, jakoby raport z dnia 28 maja 2021 r. o aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce opublikowany przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych został przygotowany nierzetelnie i zawierał nieprawdziwe informacje”.

Izba pielęgniarek wypisuje nierzetelne informacje a media bezkrytycznie je powielają

Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Anna Czarnecka w rozmowie z grudnia 2022 roku, z jednym z portali informacyjnych stwierdziła:

Dziś średnia długość życia polskiej pielęgniarki nie przekracza 62 lat i jest o 20 lat krótsza niż przeciętna długość życia kobiet w Polsce – dodała w rozmowie z portalem.

Anna Czarnecka Przewodnicząca OIPIP w Gdańsku

Dlaczego pani przewodnicząca bezkrytycznie powiela informacje z raportu izby pielęgniarek i firmuje informacje wprowadzające w błąd opinię publiczną?

Warto dla zobrazowania absurdalności wniosków izby pielęgniarek zderzyć je z poniższymi faktami, które stanowią także treść przedmiotowego raportu.

„Mimo nabycia uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek (przedziały 61–70 i przedział pow. 70 lat). Stanowi to 27,2% ogółu zatrudnionych”.

Według redakcji portalu pielęgniarek należy domniemywać, że wyżej wymienione pielęgniarki pracując zmarły w międzyczasie! Nie ma bowiem mowy aby przy prawie 30% pielęgniarek wykonujących zawód w wieku 61 lat i więcej, średnai długość życia statystycznej pielęgniarki wynosiła 62,3 roku.

Niniejszym ponownie wzywamy władze izby pip do sprostowania raportu, a przede wszystkim prosimy o uszanowanie pamięci zmarłych pielęgniarek i położnych. Ich śmierć powinna być przedmiotem głębokiej refleksji, a nie taniej sensacji poprzez publiczne głoszenie przez izbę pip tezy, że pielęgniarki i położne żyją krócej o 20 lat niż inne kobiety w Polsce. Należy z raportu usunąć zdanie: „Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji. Przypomnijmy, że wiek środkowy kobiet zmarłych wg. GUS w Polsce to 81,8 lat”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.4 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

650 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 4 988 PLN. Liczne bonusy.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Czerwony Bór Zakres obowiązków: Świadczenie opieki medycznej osadzonym w Zakładzie Karnym. Rodzaj umowy: Mianowanie Warunki świadczenia…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Informator dla pielęgniarek - Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

1 min czytania
Odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w związku z bardzo dużym zainteresowaniem w sprawie…
Aktualności

Pielęgniarka magister ze specjalizacją o dokształcaniu i wynagrodzeniu.

1 min czytania
Pielęgniarka o wynagrodzeniach Jako pielęgniarka magister ze specjalizacją stwierdzam, że koleżanki bez studiów i specjalizacji zostały pokrzywdzone – najniższa podstawa powinna być…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Rok 2023 dla pielęgniarek będzie rokiem procesów sądowych.