Pielęgniarko! Będziesz asystentem medycznym bez twojej zgody.

1 min czytania
Aktualności


Pielęgniarko! Będziesz asystentem medycznym bez twojej zgody.

Szanowna Redakcjo!
Zwracam się z prośbą o bliższe przyjrzenie się kwestii pielęgniarki jako asystenta medycznego.

W myśl Ustawy z dnia 13 września 2018 roku o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wystawiając zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-zla), lekarz może upoważnić do wystawiania takowego zaświadczenia osobę wykonującą zawód medyczny, a więc także pielęgniarkę.

Ustawodawca nie przewidział jednak, że taka pielęgniarka może nie wyrazić zgody na pełnienie funkcji asystenta medycznego. Takie podejście wywołuje nadużycia i zmuszanie pielęgniarki do czynności nie będących w zakresie jej obowiązków. Presja lekarzy, połączona z zachowaniami noszącymi znamiona mobbingu, jest tak ogromna, że zastraszone pielęgniarki przymuszone zostają do wykonywania wyżej wymienionych czynności. Wiąże się to dodatkowo z udostępnieniem ich danych w Rejestrze Asystentów Medycznych oraz ZUS. Otwiera to furtkę do dorzucenia pielęgniarce planowanych do wprowadzenia w niedalekiej przyszłości e-recept, e-skierowań oraz całej e-rewolucji w ochronie zdrowia.

Zaznaczyć należy jednak, że przymuszone do wystawiania e-zla pielęgniarki mogą zapomnieć o jakiejkolwiek gratyfikacji finansowej za nowo powierzoną funkcję, mimo iż Ministerstwo przeznaczyło na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych. Osoby próbujące wyłamać się są zastraszane utratą pracy, a przełożone umywają ręce.

Bardzo proszę o bliższe przyjrzenie się poruszonej przeze mnie kwestii.

(dane autorki do wiadomości redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych)


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 5 623 do 7 305 PLN. Minimum średnie wykształcenie zawodowe.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek Miejsce pracy: Warszawa Zakres obowiązków: – przygotowywanie gabinetów zabiegowych, lekarskich i diagnostycznych poprzez sprawdzanie ich stanu gotowości do świadczenia…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
Komentarze