Studia pomostowe Ukrainek?
Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) poinformowała, że "Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało możliwość uzupełniania wykształcenia pielęgniarskiego przez pielęgniarki ukraińskie na polskich studiach uzupełniających (tzw. pomostowych)…".
Odpowiedź na interpelację w sprawie obecnej sytuacji pielęgniarek i położnych w polskim systemie ochrony zdrowia. (…)
Niezależnie od istniejących opinii i postulatów należy podkreślić, że w chwili obecnej najpoważniejszą przeszkodą w zatrudnianiu powyższych osób w Polsce są ich niewystarczające kwalifikacje zawodowe. Osoby te nie przeszły bowiem w swoich szkołach programu (tematycznego oraz godzinowego), który pozwalałby na nostryfikację ich dyplomów w Polsce. Zatem problemem w zatrudnianiu pielęgniarek – obywateli państw trzecich jest przede wszystkim niekompatybilny z wymaganiami unijnymi system kształcenia pielęgniarek np. na Ukrainie. Aktualnie brak jest możliwości zatrudniania pielęgniarek – obywateli państw trzecich w Polsce. Zmiana lub wdrożenie aktów prawnych, które mogłyby zmienić ten stan rzeczy, wymaga nie tylko decyzji strony polskiej, ale i przede wszystkim wielu konsultacji z Komisją Europejską. Proces taki jest jednak długotrwały i czasochłonny.
Należy jednak zauważyć, że po poczynionych w ostatnim czasie konsultacjach prawnych Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało możliwość uzupełniania wykształcenia pielęgniarskiego przez pielęgniarki ukraińskie na polskich studiach uzupełniających (tzw. pomostowych), które pozwalają na uzyskanie dyplomu spełniającego wymagania UE. Jest to jedno z proponowanych rozwiązań kierowanych do pielęgniarek ukraińskich, które umożliwi im nabycie wymaganych kwalifikacji i nie narazi strony polskiej na zarzut dopuszczania do zawodu na terenie UE osób nie spełniających ustalonych wymagań. Jest to istotne chociażby
ze względu na bardzo podkreślane w krajach unijnych bezpieczeństwo pacjenta. Czytaj dalej…