Pielęgniarstwo 2018 – rekordziści spędzają w pracy nawet wszystkie dni w miesiącu lub pracują w systemie dobowym przez ok. 20 dób w miesiącu. Należy podkreślić, że 100 godzin w miesiącu, to dodatkowe 0,6 etatu, 200 godzin miesięcznie to ok.1,25 a 300 godzin to ok.1,87 etatu. Reasumując, osoby podejmujące dodatkowo pracę, pracują w miesiącu średnio od 1,5 do nawet 2,6 etatu.

3 min czytania
Aktualności

 


                                             Pani Józefa Szczurek-Żelazko
                                 Wiceminister Zdrowia

                                    Szanowna Pani Minister

W odpowiedzi na interpelację nr 20925 przedstawioną w Sejmie, stwierdziła Pani, że „(…) do Ministerstwa Zdrowia nie docierają bezpośrednie sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich (…)”. 

W związku tym, pragniemy przedstawić sprawozdanie z badań przeprowadzonych przez panią mgr Joannę Lewoniewską w imieniu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, które pokazuje jedną z przyczyn niedocierania informacji o niedoborach personelu do Ministerstwa Zdrowia. Korzystając z okazji przedstawiamy również przerażający przekaz pielęgniarek biorących udział w rzeczonych badaniach na temat warunków BHP panujących w niektórych placówkach ochrony zdrowia. Ogólnopolskie badanie internetowe przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza ankiety w grupie 384 aktywnych zawodowo pielęgniarek. 

Część pierwsza

93% ankietowanych to osoby zatrudnione w szpitalach. 6 na 10 osób przyznało, że pracuje dodatkowo. Ponad połowa ankietowanych dodatkową pracę podejmuje w formie umowy zlecenia, pozostałe osoby świadczą usługi z tytułu kontraktu.

Interesująco przedstawiają się odpowiedzi na pytanie o średnią ilość godzin wypracowanych dodatkowo w ciągu miesiąca. Połowa badanych pielęgniarek/rzy pracuje dodatkowo do 100 godzin miesięcznie. 17% wypracowuje ponad etat nawet do 200 godzin miesięcznie. 1% ankietowanych przyznało, że dodatkowo pracuje nawet 300 godzin miesięcznie. 

Jest to nad wyraz niepokojące zjawisko, ponieważ licząc dyżury 12 godzinne, rekordziści spędzają w pracy nawet wszystkie dni w miesiącu lub pracują w systemie dobowym przez ok. 20 dób w miesiącu. Należy podkreślić, że 100 godzin w miesiącu, to dodatkowe 0,6 etatu, 200 godzin miesięcznie to ok.1,25 a 300 godzin to ok.1,87 etatu. Reasumując, osoby podejmujące dodatkowo pracę, pracują w miesiącu średnio od 1,5 do nawet 2,6 etatu. 

6 na 10 ankietowanych pielęgniarek/rzy mimo przepracowywania takiej ilości nadgodzin, jak deklarowali w poprzednim pytaniu nie jest zadowolona z uzyskiwanych dochodów. Tylko 6% respondentów twierdzi, że w pełni są zaspokojone ich i rodzin potrzeby.

Oprócz braku satysfakcji finansowej ankietowani przyznali, że ich wieloetatowość ma negatywny wpływ na relacje z pacjentami (66%) oraz z współpracownikami (74%). Narastają konflikty w zespołach między przemęczonymi wielogodzinną pracą koleżankami  i  kolegami
a osobami pozostającymi wyłącznie na jednym etacie. Komentarze tych ostatnich są bardzo przykre i pełne goryczy wobec notorycznie przemęczonych osób wieloetatowych. 

Przykładowe cytaty z wypowiedzi ankietowanych:

„(…) Z roku na rok jest nas coraz mniej, grozi nam katastrofa. Sztucznie zapełniamy braki etatowe, bo większość z nas pracuje na dwóch, a nawet trzech etatach. Jak ludzie mają nas   szanować,  skoro  same  robimy  sobie  krzywdę. Obserwuję  pracę   na  swoim  oddziale 
i notoryczne utarczki zmęczonych koleżanek z pacjentami. Robi się coraz bardziej wroga atmosfera
.”

Rozumiem, że życie zmusza nas do dodatkowej pracy. Ale to, co dzieje sie na oddziałach po prostu mnie przeraża. Uciekanie z dyżuru godzinę przed końcem albo spóźnianie się, bo przecież trzeba sie przemieścić z jednego szpitala do drugiego. Tragedia. Praca przez 24 albo i nawet 36 godzin bez przerwy. (…)”.

Refleksja na temat zaburzonych relacji rodzinnych dotyka 74% respondentów. Przyznali, że mają wrażenie, iż pracując tak dużą ilość godzin omija ich to, co w życiu istotne, czyli rodzina, miłość i inne wartości.

Część druga

(…)

W imieniu środowiska pielęgniarskiego i położniczego, Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych, reprezentujące praktyków zawodu, zwraca się z prośbą o pilne i ostateczne zajęcie się warunkami pracy pielęgniarek i położnych.

Oczekujemy stworzenia realnych norm zatrudnienia, mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego, który ma zapewniać wysokiej jakości świadczenia zdrowotne oraz wprowadzenie ich w życie. Brak realnego wzrostu wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanych obowiązków i wykształcenia w najbliższym czasie będzie skutkowało pogłębieniem problemu niedoborów kadrowych wśród pielęgniarek. Państwa  działania   skierowane   na     przyszłych  studentów  pielęgniarstwa  nie    zapewnią w żadnym wypadku poprawy obecnej, krytycznej sytuacji w środowisku pielęgniarskim. Oczekujemy również wprowadzenia systemu egzekwowania na pracodawcach wywiązywania się z przepisów prawa. 

            Mamy nadzieję na dobrą współpracę teraz i w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Gilbert Kolbe
Dział Public Relations
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Zobacz więcej informacji na: pielegniarkicyfrowe.pl 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9021 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP…
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
Komentarze