Pielęgniarz w sejmie: posłowie nic nie wiedzą o naszych problemach kadrowych…

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarz w sejmie

Panie Mariuszu,

Na zaproszenie jednego z posłów byłem w Sejmie i miałem okazję porozmawiać z grupą parlamentarzystów różnych opcji politycznych, wliczając członków komisji zdrowia.

Ze zdziwieniem i niedowierzaniem słuchali o tym, że NFZ wycenia procedury medyczne poniżej kosztów i stąd biorą się zadłużenia, że likwidacja NFZ-tu bez zmiany sposobu ustalenia płatności i przywrócenia zysków za usługi medyczne w szpitalach – nic nie da, że system Singapurski nie jest ziemią obiecaną, bo te 3,8-4,3% PKB to kwota jaką wydają z publicznych pieniędzy (pozostałe 65% pokrywa sektor prywatny – a więc realnie system Singapurski to ponad 10% PKB), że mają tam inne koszta ziemi, budynków, opłat, podatki, koszty pracowników (w Polsce to od 60-80% całego budżetu), ale również inne potrzeby zdrowotne, bo są społeczeństwem z mniejszym odsetkiem ludzi starszych, mniejszą zapadalnością na nowotwory i choroby cywilizacyjne (Cukrzyce, NT, Miażdzyce) ze względu na dietę i styl życia.

O NASZYCH PROBLEMACH KADROWYCH NIE WIEDZIELI NIC, lub ich wiedza była mocno pobieżna. Jak więc mają podejmować dobre dla nas decyzje?

Ta sytuacja świadczy wyłącznie o tym, że zarówno Izby jak i Związki Zawodowe nie wykonują pracy u podstaw, nie spotykają się z posłami, partiami i nie przedstawiają problemów oraz koncepcji rozwiązań, nie lobbują.

Kilka dni temu na Komisji Zdrowia omawiano projekt zmiany Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty, wedle którego bez większej weryfikacji, wyrównania różnic programowych, egzaminów państwowych, egzaminów językowych, mają być uznawane dyplomy lekarzy spoza UE. GDZIE SĄ NASZE IZBY? Czemu nie stoją ramię w ramięz lekarzami i nie KRZYCZĄ, że u nas planowane są dokładnie takie same rozwiązania? (Pielegniarki spoza UE mają dostawać Polskie Prawo Wykonywania Zawodu po przepracowaniu pół roku stażu!).

Zobacz także: 

Praca w Niemczech dla pielęgniarek – zarobki do 2000 €.

Nikt nie uleczy złamanego serca tak, jak pielęgniarka kardiologiczna…

pielęgniarz Marcin Jachimiak


Zobacz także:

W sejmie o pielęgniarkach: kobiety i mężczyźni po szkole średniej pracujący w szpitalu.

Pielęgniarki na umowę o pracę "dają większą gwarancję" niż pielęgniarki kontraktowe…

W sejmie o pielęgniarkach: kiedy będą przedstawione podwyżki dla budżetówki, szczególnie dla pielęgniarek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze