Pierwszy rok studiów pielęgniarskich w Sieradzu miał być za darmo. I jest. Ale tylko dla pielęgniarek ze szpitali w Sieradzu i Warcie. Reszta studentek, czyli jedna trzecia roku, musi zapłacić.

2 min czytania
Aktualności

 
Pani Anna jest pielęgniarką ze szpitala w Łasku. Poszła na studia, bo obiecano jej pokrycie kosztów pierwszego roku nauki czyli 4 tys. złotych. – Dałam się nabrać – załamuje ręce. – Regularnie od kilku miesięcy dostaję pisma, w których grożą mi windykacją. To bardzo stresujące.

Ponieważ jej szpital nie podlega samorządowi wojewódzkiemu, Urząd Marszałkowski nie chce za nią zapłacić. Informuje tylko, że może liczyć na pieniądze, jeśli wniosek o refundację zostanie zaakceptowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W podobnej sytuacji jest jeszcze 20 studentek sieradzkiego ośrodka Uniwersytetu Medycznego.

Jak doszło do zamieszania? W ubiegłym roku wicemarszałek Stanisław Olas i kanclerz UM Edward Gabryś zachęcali pielęgniarki do podejmowania studiów w sieradzkiej filii UM. Obiecywali, że koszt dwóch semestrów zostanie pokryty z funduszy unijnych. – Zapewniali, że pieniądze będą na 200 proc., żeby się nie martwić. Wiele z nas nie zdecydowałoby się na podjęcie nauki, gdyby nie ta pomoc finansowa – mówią pielęgniarki. Ponieważ pieniądze wciąż nie wpływały na konto UM, uczelnia wysłała upomnienia i zagroziła windykacją.

– Ryzyko braku refundacji istniało zawsze – wyjaśnia kanclerz Gabryś. – Mówiliśmy o tym pielęgniarkom. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jeszcze jesienią obiecywało, że pieniądze się znajdą, ale ostatecznie odmówiło. Chociaż wniosek, jaki został złożony, otrzymał najwyższą notę.

Ponieważ wniosek o refundację przepadł, Urząd Marszałkowski postanowił zapłacić z innej puli. Ale nie za wszystkie sstudentki. – Lada dzień zostaną przekazane pieniądze na refundację kosztów pierwszego roku studiów. Dotyczy to około 40 pielęgniarek i położnych, które pracują w placówkach podległych samorządowi wojewódzkiemu – wyjaśnia Waldemar Podhalicz, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Za naukę pracowników innych przychodni i szpitali – nie zapłaci.

– Około 20 pozostałych pań może zgłosić się do swoich dyrektorów, może zrefundują koszt nauki – proponuje Waldemar Tomaszewski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UM w Sieradzu. Wicemarszałek Olas obiecuje, że wniosek zostanie złożony ponownie i w ten sposób mogą się znaleźć pieniądze na zwrot pieniędzy pielęgniarkom.

Pani Anny wicemarszałek nie przekonał. – Nie zapłacę, bo w nie wierzę, że oddadzą nam pieniądze. Wolałabym, żeby urzędnicy nie składali obietnic bez pokrycia.

Pielęgniarki chcą w tym tygodniu spotkać się z Olasem, by przedstawić mu na piśmie swoje oficjalne stanowisko.

Imię pielęgniarki z Łasku zmieniliśmy

Bogdan Bukowiecki www.gazeta.pl

Zobacz:

Pielęgniarki studiujące w sieradzkiej filii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi boją się, że zapuka do nich komornik.

Pielęgniarki czują się oszukane. Samorząd wojewódzki obiecał refundację kosztów kształcenia na studiach pomostowych. Jeden semestr kosztuje 2 tys. zł; żeby uzyskać licencjat, muszą zaliczyć pięć semestrów i zapłacić 10 tys. zł.

Zobacz także:

Studia pomostowe

Studia pomostowe współfinansowane z UE

Studia – wysokość czesnego

Ogólnopolska baza uczelni posiadających akredytację, prowadzących kształcenie na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze