Płace pielęgniarek 12% w górę.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Płace pielęgniarek 12% w górę.

Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2023 roku

W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Hanny Gill-Piątek „w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po nowelizacji siatki płac z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych” uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

(…) Należy przy tym przypomnieć, że ustawa z 8 czerwca 2017 r. ustanowiła mechanizm corocznego podwyższania minimalnych wynagrodzeń zasadniczych powiązany ściśle ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

Spowoduje to od lipca 2023 r. kolejny wzrost najniższych wynagrodzeń zasadniczych o ponad 12%. W rezultacie minimalne ustawowo zagwarantowane wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki lub położnej z wymaganym wykształceniem magisterskim i specjalizacją wynosić będzie 8186 ,53 zł (wzrost o 881,87 zł), pielęgniarki lub położnej z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, lub położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją oraz pielęgniarki lub położnej z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł (wzrost o 697,29 zł) a pielęgniarki i położnej z wykształcenie wyższym (I stopnia) bez specjalizacji oraz pielęgniarki i położnej z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł (wzrost o 642,60 zł).

Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu

24 kwietnia 2023 roku

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Utrzymanie obecnych współczynników pracy oraz obecnego podziału pielęgniarek i położnych na grupy spowoduje jeszcze większe kominy płacowe pomiędzy pracownikami, którzy wykonują tę samą pracę. Niestety projekt OZZPiP nie jest alternatywą dla dyskryminującej siatki płac autorstwa ministerstwa zdrowia i OPZZ oraz związku Solidarność.

Projekt związku pielęgniarek utrzymuje patologiczny podział na grupy personelu pielęgniarskiego oraz nie likwiduje dyskryminacji pielęgniarek i położnych z długoletnim doświadczeniem zawodowym.

Na to nie może być zgody…

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Dlatego ponad 2,3 tys. pielęgniarek wyraziło swój sprzeciw wobec siatki płac autorstwa związku pielęgniarek i położnych. Formą sprzeciwu jest petycja do pani Krystyny Ptok…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 106

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Nowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.