Płace pielęgniarek od lipca 2022. Różnice przekroczą 3 tys. PLN.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Płace pielęgniarek od lipca 2022. Różnice przekroczą 3 tys. PLN.

Płace pielęgniarek od lipca 2022 roku

Pierwsza informacja to ogłoszenie w Dzienniku Ustaw tekstu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Opublikowana siatka płac zawiera podział pielęgniarek i położnych na grupy oraz przypisane im współczynniki pracy.

Zobacz tekst ustawy w Dzienniku Ustaw.

Druga informacja, dotyczy zapowiedzi ministerstwa zdrowia w sprawie wysokości wynagrodzeń zasadniczych w grupie pielęgniarek i położnych, od lipca 2022 roku. Zgodnie z ustawą z dniem 1 lipca, każdego roku, w związku ze wzrostem kwoty bazowej, będą zmieniane wynagrodzenia zasadnicze pracowników ochrony zdrowia. 

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek od 1 lipca 2021

Jakie są wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych od lipca bieżącego roku?  Publikujemy dane poniżej.

1. GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 5 478 zł

2. GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 4 186 zł

3. GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 3 772 zł.

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek od 1 lipca 2022

Ministerstwo zdrowia szacuje, że od lipca przyszłego roku, wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, będą się kształtowały odpowiednio:

Grupa 7 – 5 575 zł

Grupa 8 – 4 260 zł

Grupa 9 – 3 839 zł.

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek wraz z pochodnymi od 1 lipca 2022

Ministerstwo zdrowia podaje również dane na dzień 1 lipca 2022 roku w zakresie średniego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wraz z pochodnymi.

Grupa 7 – 8 306 zł

Grupa 8 – 6 390 zł

Grupa 9 – 5 528 zł.

Wynagrodzenia pielęgniarek – różnice przekroczą 3 tys. złotych

Różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych w zakresie wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi, od lipca 2022 roku, przekroczą 3 tysiące złotych!

Jak to się kształtuje od 1 lipca w bieżącym roku? Zobacz dokładne wyliczenia w artykule pt. Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

Natomiast realia wykonywania tej praktyki, sprowadzają się do jednego: pielęgniarki i położne, zaszeregowane do trzech grup, w zdecydowanej większości, ramię w ramię pracujące na tych samych stanowiskach pracy, posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych –  obowiązków oraz uprawnień. 

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8990 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze