Płace pielęgniarek od lipca 2022. Różnice przekroczą 3 tys. PLN.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Płace pielęgniarek od lipca 2022. Różnice przekroczą 3 tys. PLN.

Płace pielęgniarek od lipca 2022 roku

Pierwsza informacja to ogłoszenie w Dzienniku Ustaw tekstu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Opublikowana siatka płac zawiera podział pielęgniarek i położnych na grupy oraz przypisane im współczynniki pracy.

Zobacz tekst ustawy w Dzienniku Ustaw.

Druga informacja, dotyczy zapowiedzi ministerstwa zdrowia w sprawie wysokości wynagrodzeń zasadniczych w grupie pielęgniarek i położnych, od lipca 2022 roku. Zgodnie z ustawą z dniem 1 lipca, każdego roku, w związku ze wzrostem kwoty bazowej, będą zmieniane wynagrodzenia zasadnicze pracowników ochrony zdrowia. 

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek od 1 lipca 2021

Jakie są wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych od lipca bieżącego roku?  Publikujemy dane poniżej.

1. GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 5 478 zł

2. GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 4 186 zł

3. GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 3 772 zł.

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek od 1 lipca 2022

Ministerstwo zdrowia szacuje, że od lipca przyszłego roku, wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych, będą się kształtowały odpowiednio:

Grupa 7 – 5 575 zł

Grupa 8 – 4 260 zł

Grupa 9 – 3 839 zł.

Wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek wraz z pochodnymi od 1 lipca 2022

Ministerstwo zdrowia podaje również dane na dzień 1 lipca 2022 roku w zakresie średniego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wraz z pochodnymi.

Grupa 7 – 8 306 zł

Grupa 8 – 6 390 zł

Grupa 9 – 5 528 zł.

Wynagrodzenia pielęgniarek – różnice przekroczą 3 tys. złotych

Różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych w zakresie wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi, od lipca 2022 roku, przekroczą 3 tysiące złotych!

Jak to się kształtuje od 1 lipca w bieżącym roku? Zobacz dokładne wyliczenia w artykule pt. Pielęgniarki – kominy płacowe – efektem nowej siatki płac.

Natomiast realia wykonywania tej praktyki, sprowadzają się do jednego: pielęgniarki i położne, zaszeregowane do trzech grup, w zdecydowanej większości, ramię w ramię pracujące na tych samych stanowiskach pracy, posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych –  obowiązków oraz uprawnień. 

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 114

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze