Płace pielęgniarek – przy pacjentach wzajemne pretensje o nierówności w wynagrodzeniu.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Płace pielęgniarek – przy pacjentach wzajemne pretensje o nierówności w wynagrodzeniu.

Skutki narastających konfliktów płacowych pomiędzy pracownikami oraz pracodawcami i pracownikami

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poniżej cytuje informację zamieszczoną na stronie Polskiej Federacji Szpitali w dniu 16 stycznia 2024 roku.

Posiedzenie Zespołu ds Ochrony Zdrowia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach z udziałem delegatów PFSz.

Katowice, w posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Katowicach udział wzięli Jarosław J. Fedorowski – prezes PFSz oraz Krzysztof Lehnort – członek zarządu Szpitala Miejskiego w Sosnowcu jako delegat-ekspert PFSz do zespołu.

Przedstawiciele PFSz zwrócili uwagę na narastające konflikty pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, których ogólna oś sporu dotyczy kwalifikacji: wymagane (na danym stanowisku pracy) czy posiadane (przez pracownika).

PFSz prezentuje stanowisko, że zarządy szpitali mają prawo do kształtowania racjonalnej polityki płacowej.

Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga spełniania wymagań w tym dotyczących kwalifikacji części pracowników medycznych, ale nie przyznaje dodatkowych funduszy np. za dodatkowe kwalifikacje posiadane przez lekarzy i przekraczające podstawowe wymogi kontraktowe. W grupie pielęgniarek mamy do czynienia z roszczeniami sądowymi wobec pracodawców albo z tytułu wymagań posiadanych, albo z tytułu kwalifikacji wymaganych oraz konfliktami wśród pielęgniarek posiadających różne kwalifikacje, a wykonującymi podobną pracę.

Obserwatorami tych konfliktów czasem stają się także pacjenci – jeden z dyrektorów szpitali opisał skargi pacjentów będących mimowolnymi słuchaczami wzajemnych pretensji personelu w kwestiach nierówności w wynagrodzeniu artykułowanych podczas dyżurów.

W spotkaniu biorą udział dyrektorzy szpitali zrzeszonych w PFSz z Rybnika, Sosnowca, Mysłowic i Katowic. Stanowisko zbieżne z PFSz przedstawił Władysław Perchaluk – prezes zarządu Związku Szpitali Województwa Śląskiego, który to związek jest członkiem grupowym PFSz.

Dziękujemy Iwonie Brochulskiej – przewodniczącej Zespołu za zaproszenie do udziału w posiedzeniu oraz sprawne prowadzenie obrad. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 13 lutego 2024. Ze strony PFSz do zespołu dołączy także Klaudia Rogowska – dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu i członek Rady Naczelnej PFSz.

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (potocznie zwana ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w szpitalach) wymaga pilnych zmian, w tym szczególnie natychmiastowego doprecyzowania, czy pracodawcy powinni stosować kryterium kwalifikacji wymaganych, czy też ewentualnie posiadanych przez personel medyczny.

Wymagane (kwalifikacje), czy posiadane? – oto jest pytanie. Z tym pytaniem zwracamy się do Ministerstwa Zdrowia oraz Zespołu Trójstronnego do Spraw Zdrowia.

źródło: pfsz.org

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 65

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

45 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs specjalistyczny. Kolejne 2 tys. zamierza ukończyć.