Podpisy pielęgniarek pod ustawą wylądują w koszu.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Podpisy pielęgniarek pod ustawą wylądują w koszu.

Związek pielęgniarek zbierał podpisy pod własnym projektem ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego 

Pod ustawą, która deprecjonuje pielęgniarki i położne. Ustawą, która dzieli pielęgniarki i położne na grupy. Bez żadnego merytorycznego uzasadnienia. Nigdy związek pielęgniarek nie ujawnił na jakich przesłankach podzielił personel pielęgniarski na 3 grupy. Skutkiem podziału jest nierówne traktowanie w zatrudnieniu, osób które wykonują te same zadania w ramach tych samych uprawnień zawodowych. 

Sama pani przewodnicząca Krystyna Ptok mówiła pod sejmem w dniu 23 maja 2023 roku:

„Pielęgniarki pracują na odcinkach pracy, w których wykonują podobne czynności i powinny być podobnie wynagradzane. Specjaliści z zakresu prawa pracy, biegli sądowi wyrażają się, że różnica w wynagrodzeniu może być, na tym samym stanowisku wynika ona z wykształcenia, ale nie tak ogromna, ona powinna być uzasadniona”. 

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok

Powyższe słowa można podsumować w następujący sposób. 

Pani Krystyna Ptok skrytykowała zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych, które związek pielęgniarek OZZPiP zamieścił w projekcie ustawy, którą skierował do sejmu. Bowiem różnica 2 tys. PLN brutto brutto pomiędzy grupa 2 a 6 siatki płac zapewne „nie będzie akceptowalna przez specjalistów z zakresu prawa pracy”. Tym bardziej  przez upokorzone tym projektem ustawy pielęgniarki. O czym może świadczyć frekwencja na manifestacji OZZPiP, która była na poziomie 2 tys. osób. Natomiast manifestacja pielęgniarek w 2015 roku zgromadziła ponad 13 tys. pielęgniarek i położnych. Ponad 6 raz więcej?

Dlaczego. Bowiem w powyższej manifestacji nie wzięły udziału osoby dyskryminowane i zdegradowane finansowo przez ustawę związkową. Gdyby związek niósł na sztandarach: jeden współczynnik pracy dla pielęgniarek, zapewne frekwencja znacznie by przekroczyła tą z 2015 roku. Niestety związek wybrał inną drogę… Zresztą drogę, którą obrał w 2016 roku – dzieląc pielęgniarki na 3 grupy. 

Pani Ptok mówiła także na manifestacji OZZPiP:

„Mówimy też o tym dyskryminowaniu w zatrudnieniu w stosunku do osób, które są mistrzami w zawodzie, poprzez to, że mają ogromne, długoletnie doświadczenie i są mentorami dla tych osób młodych, wchodzących do zawodu”.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok

Po raz kolejny raz w dniu 23 maja pani Krystyna Ptok wybrzydza na ustawę, którą zaniosła do sejmu. Bardzo dziękujemy za wstawiennictwo pani przewodniczącej, która widocznie jest zdania, że różnica 2 tys. PLN brutto brutto zapisana w projekcie ustawy OZZPiP, to jest odpowiednie potraktowanie „mistrzów zawodu” i „mentorów”. 

Podpisy pielęgniarek pod projektem ustawy OZZPiP trafią do kosza

Pani przewodnicząca złożyła ponad 100 tys. podpisów pod projektem ustawy autorstwa OZZPiP. Otrzymała protokół przyjęcia podpisów w którym napisano, że liczenie głosów przez pracowników sejmu rozpocznie się 29 maja 2023 roku. Czyli po 6 dniach od złożenia podpisów w kancelarii sejmu!

Z drugiej strony jak przez 3 miesiące szukano rakiety, to te 6 dni to naprawdę tempo jest ekspresowe. To kolejny dowód na sprawne państwo. 

Od 29 maja 2023 roku do 1 lipca 2023 roku pozostało… 32 dni. 

Jaką drogę musi teraz przejść projekt ustawy skierowany do sejmu w dniu 23 maja 2023 roku przez OZZPiP.  Przeanalizujmy to na przykładzie innego projektu ustawy złożonego do sejmu w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. 

Protokół przyjęcia podpisów ma datę 23 marca 2023 roku. W dniu 7 kwietnia czyli po 15 dniach od złożenia wymaganej liczby podpisów, projekt ustawy został zarejestrowany jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Natomiast w dniu 13 kwietnia, czyli po kolejnych 6 dniach marszałek sejmu przesłał do posłów przedmiotowy projekt ustawy.  Minęło… 21 dni. Mamy obecnie 25 maja? Co się dzieje z projektem ustawy? Nic… A minęło kolejne 42 dni…a od przyjęcia podpisów pod ustawą 63 dni. Dlaczego? 

Marszałek sejmu skierował projekt ustawy do pierwszego czytania na posiedzeniu sejmu. I tutaj mamy do czynienia z tzw. zamrażarką sejmową. Marszałek sejmu, może blokować skierowanie ustawy do pierwszego czytania… w nieskończoność. Zasłaniając się brakiem czasu na obrady nad projektem ustawy bo sejm ma pilniejsze inicjatywy legislacyjne.

Z powyższego wynika, że 32 dni, które pozostały do dnia 1 lipca 2023 roku to okres czasu, w którym nie ma szans aby sejm pochylił się nad projektem ustawy OZZPiP. Dlatego inicjatywę pani Krystyny Ptok należy traktować w kategorii kompletnie nieprzemyślanej inicjatywy. Raczej jako element roku wyborczego do parlamentu.

Podstawowym narzędziem walki związku zawodowego o prawa pracownicze jest protest oraz strajk a nie inicjatywa obywatelska. Natomiast OZZPiP tyle razy zagroził strajkiem pielęgniarek i położnych, że nikt na poważnie nie bierze pod uwagę takich zapowiedzi. Oczywiście strajk bez osób z  grupy 6 siatki płac nie ma szans powodzenia. I tak oto w ten sposób związek zakiwał się…  Może wreszcie czas na dymisję zarządu związku pip? I przewietrzenie struktur związkowych w celu wpuszczenia świeżego powietrza. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 75

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze