Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku.

Poseł Krystyna Skowrońska (KO):

(…) Mieliśmy w roku ubiegłym ogromny problem związany z podwyżkami dla pracowników ochrony zdrowia i w tym zakresie chciałabym zapytać, jak państwo pozbierali informacje od świadczeniodawców w zakresie przebiegu realizacji ustawy o wynagrodzeniach pracowników w ochronie zdrowia, w zakresie podwyżek. Czy wprost realizowano tak, jak mówią przepisy ustawy, czy w tym zakresie i ile skierowano pozwów sądowych?

Po pierwsze, na komisji, jeżeli pamiętam, na Komisji Zdrowia, nie na Komisji Finansów Publicznych, była dyskusja dotycząca tego, jak wdrażamy i że za tym pójdą pieniądze wprost na wynagrodzenia, a bez tego, jakie jest wynagrodzenie, jakie jest… posiada kwalifikacje, czyli to, jakie pracownik posiada kompetencje z wykształcenia, a nie takie,

na jakie jest zapotrzebowanie… W tym zakresie mam pytanie: Ile jest spraw sądowych i czy państwo ten problem śledzicie? Uprzejmie poproszę o odpowiedź na posiedzeniu Komisji, ale poprosiłabym o odpowiedź także na piśmie w kontekście również złożonego projektu obywatelskiego w zakresie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek.

Sejm o ustawie autorstwa związku pielęgniarek

Do pana przewodniczącego. Mam nadzieję, bo dzisiaj usłyszymy, że będzie jeszcze jedno posiedzenie Komisji. Skoro było na sali skierowanie tego projektu do Komisji Zdrowia i do Komisji Finansów Publicznych, to ja oczekuję inicjatywy ze strony pana przewodniczącego, razem w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji Zdrowia, żeby ustalić termin i rozmawiać na ten temat, rozpocząć rozmowy. W innej sytuacji należałoby uznać, że wszyscy ci, którzy podpisali się i reprezentanci inicjatywy… że państwo nie zamierzacie tym problemem się zająć. (…)

Dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia Dariusz Jarnutowski:

(…) Jeżeli chodzi o sprawy sądowe, związane z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest stroną w żadnej ze spraw sądowych z tego tytułu.

Sejmowa Komisja Zdrowia 30 sierpnia 2023 r.

Poseł Krystyna Skowrońska (KO):

Mamy w Sejmie projekt obywatelski dotyczący m.in. wynagrodzenia pielęgniarek. On został skierowany do Komisji Zdrowia i do Komisji Finansów Publicznych. Od tamtego czasu nie ma żadnego ruchu przynajmniej po stronie połączonych prezydiów, jak będziemy procedować nad tym projektem. Wydaje się, że jest koniec kadencji. Mam ogromną prośbę do pana przewodniczącego, swojego przewodniczącego w Komisji Finansów Publicznych również będę o to prosiła, żebyśmy zajęli się tym tematem z uwagi na jego ważność i liczbę zebranych podpisów. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Dziękuję bardzo. Panie ministrze, jeszcze na chwilę oddaję głos, a później pan prezes.

Sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska:

Pani poseł zadawała pytania na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Ja się zobowiązałem, że odpowiem na piśmie i to podtrzymuję. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?