Podwyżki dla pielęgniarek. Zero PLN.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki dla pielęgniarek. Zero PLN.

Minister zdrowia o porozumieniu, którego owocem jest nowa siatka płac pielęgniarek i położnych

W dniu 5 listopada 2021 roku Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia ogłosił zawarcie porozumienia, które dotyczy nowelizacji ustawy, regulującej wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu, minister zdrowia ogłosił:

I tak od lipca, lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej, to minimalne wynagrodzenie zwiększy się z 6,700 na 8000. Przypominam, że jest to minimalne wynagrodzenie, do którego po pierwsze są doliczane różne dodatki i inne kwestie chociażby stażowe czy za dyżury, ale to jest wynagrodzenie, które dotyczy tylko pewnej grupy bo na ogół średnie wynagrodzenie u lekarza jest zdecydowanie wyższe od tego poziomu, już w tej chwili ona jest rzędów 16 000 zł.

Jeżeli chodzi o pielęgniarki, wykonaliśmy taki ruch, że pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane zgodnie z prośbą czy wnioskiem ze strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem, więc te osoby będą miały podwyżkę rzędu 1500 zł od 1 lipca z poziomu 3700 do poziomu 5300.

minister zdrowia Adam Niedzielski

Inna grupa, o której chciałem wspomnieć to są: fizjoterapeuci, diagności, psycholodzy. Tutaj wzrost wynagrodzenia wyniesie 1400 zł, podkreślam jeszcze raz, minimalnego wynagrodzenia, z poziomu 4 200 do poziomu 5 600.

Wypowiedź ministra zdrowia w oryginalnym brzmieniu.

źródło: konferencja prasowa ministra zdrowia w dniu 5 listopada 2021 roku

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych ma obowiązywać od dnia 1 lipca 2022 roku

Powyższy zespół zawarł porozumienie, zgodnie z którym, wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia mają wzrosnąć z dniem 1 lipca przyszłego roku. Do tego czasu – członkowie zespołu mają taką nadzieję – zostanie przeprowadzona przez parlament nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której wynikiem ma być nowa siatka płac.

Załącznikiem do przedmiotowego porozumienia jest tabela zaszeregowania pracowników. Szkoda, że minister zdrowia nadal brnie w dzielenie pielęgniarek i położnych na grupy, według wykształcenia. To totalna utopia, zważywszy na realia wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej.

Z zapisów siatki płac – projekt z dnia 5 listopada – wynika, że jedyną sprawą, którą minister zdrowia naprawi jest przywrócenie godności zawodowej oraz zaprzestanie dyskryminacji absolwentów LM oraz SM.

Do tej pory na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowanej nowej siatki płac. Poniżej publikujemy link do artykułów poruszających omawianą powyżej problematykę. Warto z treściami tych artykułów się zapoznać i mieć własny ogląd w sprawie.

Konstrukcja nowej siatki płac pielęgniarek i położnych a tajemnice jej autorów

Projekt nowej siatki płac skrywa wiele zależności, które wobec realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej, wywołują konsternację. Okazuje się, że dno radosnej urzędniczej twórczości jest systematycznie obniżane. Ogromny w tym udział mają autorzy siatki płac pielęgniarek i położnych.

Podstawowe pytanie na jakie powinien odpowiedzieć minister zdrowia, w kontekście proponowanych od 2016 roku rozwiązań płacowych w ochronie zdrowia, brzmi: na jakich przesłankach? To pytanie zostaje bez odpowiedzi. Bez względu czy zadaje je: poseł, senator, związek pielęgniarek czy redakcja portalu. Odpowiedzi są. Pełne frazesów. Ale pytanie: na jakich przesłankach, zostaje bez odpowiedzi.

Myślę, że pracownicy ministerstwa zdrowia przeszli bardzo kosztowne szkolenia w zakresie: jak opowiedzieć, żeby nie udzielić odpowiedzi. Zabawne jest także, że redakcja portalu zadaje pytanie związkowi pielęgniarek: na jakich przesłankach, skonstruował własne projekty siatki płac pielęgniarek i położnych. Związek słusznie wychodzi z założenia, że jeśli ministerstwo nie musi odpowiedzieć to i związek także.

W dzisiejszym artykule poruszymy sprawę wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, w kontekście uzyskiwania tytułu specjalisty. Szkolenia dla pielęgniarek cieszą się dużym zainteresowaniem środowiska pielęgniarskiego. Specjalizację odbyło w ostatnich latach dziesiątki tysięcy pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Bowiem w siatce płac posiadanie tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa jest premiowane wyższym wynagrodzeniem zasadniczym. Przepraszam! Nie zawsze…

Podwyżkę za uzyskanie tytułu specjalisty przewidziano w siatce płac, dla osób zaszeregowanych w grupie 9 oraz dla osób z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnictwa. W każdym z powyższych przypadków w różnej wysokości(!). Natomiast dla pielęgniarki lub położnej z tytułem licencjata, za uzyskanie tytułu specjalisty, minister zdrowia przewidział podwyżkę w kwocie ZERO.

Znów powinno paść pytanie: na jakich przesłankach?

Więcej informacji w powyższym zagadnieniu w jutrzejszym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 100

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7244 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Sejm - świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Panie Marszałku! Wysoka…
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Jakie podwyżki dla pielęgniarek specjalistek.