Podwyżki pielęgniarek – może ich wcale nie być.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – może ich wcale nie być.

Sejm uchwalił ustawę o wynagrodzeniach w dniu 26 maja 2022 roku

Prace legislacyjne dotyczące nowej siatki płac, która wprowadzi zmiany w dotychczasowych zasadach wynagradzania pracowników ochrony zdrowia są już na końcowym etapie.

W dniu 22 czerwca 2022 roku sejmowa komisja zdrowia ma na swoim posiedzeniu opracować rekomendacje dla sejmu w sprawie przyjęcia lub odrzucenia poprawek do ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które do powyższej ustawy zgłosił senat.

Sejm na posiedzeniu w dniach 22 – 23 czerwca 2022 roku podejmie ostateczną decyzję o kształcie procedowanej ustawy.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia: „można rozdawać środki finansowe, ale trzeba mieć na to wszystko pokrycie”

Najważniejsze poprawki senatu zmierzają w kierunku podwyższenia współczynników pracy, które zostały zapisane w ustawie z dnia 26 maja 2022 roku. Senat podwyższył współczynniki we wszystkich grupach siatki płac o 0,25%.

Taki stan rzeczy krytykuje strona rządowa. Uważa, że przyjęcie poprawki zgłoszonej przez senat spowoduje, konieczność wydania kolejnych miliardów złotych na wzrost wynagrodzeń.

Opozycja zwraca uwagę, że większość wzrostu płac w ochronie zdrowia pochłonie… galopująca inflacja. Dlatego należy podnieść współczynniki pracy, które zostały zatwierdzone w Zespole Trójstronnym w listopadzie 2021 roku. Wtedy nie było tak wysokiej inflacji.

Na dodatkowe miliardy nie ma pokrycia w budżecie. W imię odpowiedzialności za budżet i ustawę, nie możemy zgodzić się na zaproponowane przez Senat poprawki.

Tomasz Latos, poseł PiS, przewodniczący komisji zdrowia

Prezydent nie podpisze ustawy z poprawką senatu

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia dodaje, że nie wie, czy ustawa ma szansę wyjść z Sejmu w kształcie zaproponowanym przez Senat, ale jeśli tak się stanie prezydent nie będzie mógł jej podpisać, właśnie ze względu na brak pokrycia tych dodatkowych środków w budżecie.

Wypowiedź pana posła, w kwestii nie podpisania ustawy o wynagrodzeniach, przez prezydenta – należy traktować jako rozpoczęcie sezonu ogórkowego.

Co nas czeka w przedmiotowej sprawie, w dniach 21 oraz 22 czerwca, napiszemy wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Cytaty z wypowiedziami posła Tomasza Latosa pochodzą z portalu rynekzdrowia.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 70

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Ile zarobi pielęgniarka z tytułem magistra, licencjata i specjalisty oraz z samą specjalizacją.