Podwyżki pielęgniarek – od lipca na pochodne 615,94 zł na etat.

2 min czytania
1200 PLN do podstawy pielęgniarekAktualnościTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – od lipca na pochodne 615,94 zł na etat.


Z informacji przekazywanych przez pielęgniarki i położne, doniesień prasowych oraz obserwowanego postępu prac legislacyjnych wyłania się aktualny obraz związany z realizacją przepisów rozporządzenia w sprawie OWU  tj. wzrostu wynagrodzeń i położnych ze środków publicznych.

Pochodne od 1200 PLN do podstawy 

W założeniu aktualnie obowiązującego jeszcze rozporządzenia Ministra Zdrowia, od 1 września 2018 r. wzrost wynagrodzeń zasadniczych miał nastąpić o kwotę nie niższą niż 1100 zł brutto, a od 1 lipca 2019 r. o nie niższą niż 100 zł brutto.

Należy pamiętać, że na każdą pielęgniarkę i położną (etat) pracodawcy otrzymali 1600 zł brutto brutto oraz wartości na pokrycie pochodnych związanych z podwyższeniem wynagrodzenia zasadniczego (1100 zł + 100 zł) w wysokości aż do 431, 28 zł (od 1 września 2018 r.) i do 615,94 zł (od 1 lipca 2019 r.).

Przekazanymi kwotami – szczególnie tymi, przeznaczonymi na pochodne (aktualnie maksymalnie 615,94 zł) – pracodawcy gospodarowali wedle uznania. NFZ przekazał w tym zakresie, jeszcze w 2018 r., czytelny komunikat, że środki te nie podlegają zwrotowi do NFZ. Tak więc Dyrektorzy pokrywali z nich wszystkie pochodne, łącznie z premiami nagrodami i dodatkami funkcyjnymi.

Kontrola wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek

Wynikiem takich działań była kontrola Ministerstwa Zdrowia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie. Pisaliśmy o tym w artykule z dnia 1 sierpnia br. pt:. Kontrola w szpitalu podwyżek pielęgniarek. Wyniki?

2 sierpnia 2019 r. Związkom Zawodowym został przekazany Projekt Protokołu Pokontrolnego.

Do 23 sierpnia 2019 r. sprawa kontroli nie została zakończona. Z uzyskanych informacji wynika, że Dyrekcja Szpitala wniosła zastrzeżenia (zgodnie z prawem było to możliwe w terminie 7 dni). Ostatecznego Protokołu z Kontroli jeszcze nie ma. Nie wiadomo kiedy będzie.

Na kontrolę oczekuje kilkadziesiąt Szpitali w Polsce. Ministerstwo Zdrowia w sprawie kontroli odsyła do Narodowego Funduszu Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia – według posiadanej wiedzy – kompleksowych kontroli w tym zakresie jeszcze nie podjął.

Aktualnie zatem trudno wskazać podmiot, do którego należy składać skargi i wnioski w zakresie nieprawidłowości co do gospodarowania środkami na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Docierają informacje, że są takie Szpitale, w których nie jest realizowany obowiązek wypłaty 100 zł od 1 lipca 2019 r. W niektórych podmiotach są one zaniżane, natomiast w ogromnej większości pracodawcy odmawiają przedłożenia czytelnego rozliczenia tych środków (o charakterze celowym).   

Należy zauważyć, że w rozporządzeniu jest mowa o kwotach nie niższych niż 1100 zł i 100 zł brutto. Tak więc, gdy środki zostaną prawidłowo rozliczone (z pokryciem pochodnych, na które wskazuje Ministerstwo Zdrowia) z pozostałych kwot można wygospodarować wyższy wzrost aniżeli wskazane wartości wzrostu, które mają charakter minimalny.

Przekazywana jest też informacja, że zgodnie z rozporządzeniem OWU (§ 30 ust.1a) w przypadku kontroli NFZ środki, którymi nieprawidłowo gospodarował pracodawca – przeznaczał niezgodnie z przepisami w ramach rozporządzenia – będą musiały być zwrócone do NFZ. Zatem nie wyegzekwują ich pielęgniarki i położne.

 Mariusz Mielcarek

Pielęgniarki – 1200 do podstawy – pismo do związku 

Wyrok sądu: wina nieumyślna pielęgniarki.

Podwyżki  pielęgniarek – analiza obecnej sytuacji.

Pielęgniarki dźwigały 100 kg pacjentkę!


 

Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7272 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podział pielęgniarek. Jest zgoda ministra i związku.

4 min czytania
Skłóć pielęgniarki posiadające te same uprawnienia zawodowe, dzieląc je na grupy Od ponad 40 dni trwa protest medyków. Mamy za sobą zwroty…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Szkolenie opiekunów medycznych.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Zakres obowiązków osoby zatrudnionej na to stanowisko to przeprowadzanie cyklicznych szkoleń dla opiekunów medycznych. Godziny pracy uwzględnione w…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą…
Komentarze