Podwyżki pielęgniarek – od lipca na pochodne 615,94 zł na etat.

2 min czytania
1200 PLN do podstawy pielęgniarekAktualnościTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – od lipca na pochodne 615,94 zł na etat.


Z informacji przekazywanych przez pielęgniarki i położne, doniesień prasowych oraz obserwowanego postępu prac legislacyjnych wyłania się aktualny obraz związany z realizacją przepisów rozporządzenia w sprawie OWU  tj. wzrostu wynagrodzeń i położnych ze środków publicznych.

Pochodne od 1200 PLN do podstawy 

W założeniu aktualnie obowiązującego jeszcze rozporządzenia Ministra Zdrowia, od 1 września 2018 r. wzrost wynagrodzeń zasadniczych miał nastąpić o kwotę nie niższą niż 1100 zł brutto, a od 1 lipca 2019 r. o nie niższą niż 100 zł brutto.

Należy pamiętać, że na każdą pielęgniarkę i położną (etat) pracodawcy otrzymali 1600 zł brutto brutto oraz wartości na pokrycie pochodnych związanych z podwyższeniem wynagrodzenia zasadniczego (1100 zł + 100 zł) w wysokości aż do 431, 28 zł (od 1 września 2018 r.) i do 615,94 zł (od 1 lipca 2019 r.).

Przekazanymi kwotami – szczególnie tymi, przeznaczonymi na pochodne (aktualnie maksymalnie 615,94 zł) – pracodawcy gospodarowali wedle uznania. NFZ przekazał w tym zakresie, jeszcze w 2018 r., czytelny komunikat, że środki te nie podlegają zwrotowi do NFZ. Tak więc Dyrektorzy pokrywali z nich wszystkie pochodne, łącznie z premiami nagrodami i dodatkami funkcyjnymi.

Kontrola wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek

Wynikiem takich działań była kontrola Ministerstwa Zdrowia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie. Pisaliśmy o tym w artykule z dnia 1 sierpnia br. pt:. Kontrola w szpitalu podwyżek pielęgniarek. Wyniki?

2 sierpnia 2019 r. Związkom Zawodowym został przekazany Projekt Protokołu Pokontrolnego.

Do 23 sierpnia 2019 r. sprawa kontroli nie została zakończona. Z uzyskanych informacji wynika, że Dyrekcja Szpitala wniosła zastrzeżenia (zgodnie z prawem było to możliwe w terminie 7 dni). Ostatecznego Protokołu z Kontroli jeszcze nie ma. Nie wiadomo kiedy będzie.

Na kontrolę oczekuje kilkadziesiąt Szpitali w Polsce. Ministerstwo Zdrowia w sprawie kontroli odsyła do Narodowego Funduszu Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia – według posiadanej wiedzy – kompleksowych kontroli w tym zakresie jeszcze nie podjął.

Aktualnie zatem trudno wskazać podmiot, do którego należy składać skargi i wnioski w zakresie nieprawidłowości co do gospodarowania środkami na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Docierają informacje, że są takie Szpitale, w których nie jest realizowany obowiązek wypłaty 100 zł od 1 lipca 2019 r. W niektórych podmiotach są one zaniżane, natomiast w ogromnej większości pracodawcy odmawiają przedłożenia czytelnego rozliczenia tych środków (o charakterze celowym).   

Należy zauważyć, że w rozporządzeniu jest mowa o kwotach nie niższych niż 1100 zł i 100 zł brutto. Tak więc, gdy środki zostaną prawidłowo rozliczone (z pokryciem pochodnych, na które wskazuje Ministerstwo Zdrowia) z pozostałych kwot można wygospodarować wyższy wzrost aniżeli wskazane wartości wzrostu, które mają charakter minimalny.

Przekazywana jest też informacja, że zgodnie z rozporządzeniem OWU (§ 30 ust.1a) w przypadku kontroli NFZ środki, którymi nieprawidłowo gospodarował pracodawca – przeznaczał niezgodnie z przepisami w ramach rozporządzenia – będą musiały być zwrócone do NFZ. Zatem nie wyegzekwują ich pielęgniarki i położne.

 Mariusz Mielcarek

Pielęgniarki – 1200 do podstawy – pismo do związku 

Wyrok sądu: wina nieumyślna pielęgniarki.

Podwyżki  pielęgniarek – analiza obecnej sytuacji.

Pielęgniarki dźwigały 100 kg pacjentkę!


 

Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze