Podwyżki pielęgniarek: spotkanie OZZPiP – MZ w sprawie wzrostu płac.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki pielęgniarek: spotkanie OZZPiP – MZ w sprawie wzrostu płac.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych spotkał się z wiceministrem

W dniu 28-07-2022 r. w siedzibie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych doszło do spotkania Przewodniczącej OZZPiP Krystyny Ptok oraz Wiceprzewodniczących Zarządu Krajowego OZZPIP Longiny Kaczmarskiej i Zdzisława Bujasa z Podsekretarzem Stanu Piotrem Bromberem oraz Dyrektorem Departamentu Dialogu Społecznego Jakuba Bydłonia.

OZZPiP przekazał Ministerstwu Zdrowia problemy związane z wdrożeniem ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1352 ).

Na jakie problemy związane z ustawą podwyżkową wskazał OZZPiP

Wskazano:

– zapowiedzi pracodawców obniżania pielęgniarkom i położnym grup zawodowych tj. nieuznawania posiadania tytułu magistra lub specjalizacji (pomimo uznawania tych kwalifikacji w roku ubiegłym i pobierania na ten cel środków z NFZ),
– dysproporcje w wysokościach wynagrodzeń pielęgniarek i położnych z poszczególnych grup, które były już wielokrotnie zgłaszane przez OZZPiP w toku prac nad ustawą (zarówno w Ministerstwie Zdrowia, Sejmie i Senacie)
– zgłaszane przez Pracodawców przypadki niewystarczających środków przekazywanych przez NFZ, które nie pozwalają nawet na wykonanie obligatoryjnych wzrostów wynagrodzeń wynikających z ustawy,
– zapowiedzi zwalniania pracowników lub przenoszenia ich na stanowiska pracy nie objęte działaniem ustawy.

Związek ostrzega przed falą procesów sądowych

OZZPiP wskazał, że powyższe problemy mogą wywołać liczne procesy sądowe, kontrole pracodawców przez PIP i NFZ, a także spory zbiorowe. Dojdzie do istotnego zakłócenia funkcjonowania ochrony zdrowia.

Wiceminister zdrowia: potrzebujemy czasu…

Minister Zdrowia poinformował, że strona rządowa potrzebuje czasu, aby najpierw potwierdzić rzeczywistą wysokość środków jakie otrzymają Pracodawcy do czasu zakończenia procesu podpisywania Aneksów do kontraktów z NFZ.

Minister wskazał, że przekazywane środki na wzrosty kontraktów muszą być przeznaczone w pierwszej kolejności na wykonanie w/w znowelizowanej ustawy tj. podniesienie wynagrodzeń pracowników medycznych i pracowników działalności podstawowej wskazanych w Załączniku do ustawy oraz dla pracowników określonych w art. 5 ustawy.

Minister prosił o gromadzenie i przesyłanie informacji o wszystkich ujawnionych przypadkach zgłaszanych przez Pracodawców braku środków finansowych, które uniemożliwiają im wykonanie w/w ustawy.

Związek pielęgniarek apeluje do organizacji zakładowych OZZPiP

W tych warunkach prosimy Zakładowe i Międzyzakładowe Organizacje Związkowe OZZPiP o uzyskanie od swoich pracodawców – po podpisaniu Aneksów do kontraktów z NFZ – pisemnych informacji :

– w jakiej wysokości nastąpił rzeczywisty miesięczny wzrost środków pozyskany z NFZ (wzrost środków potwierdzony Aneksami i pomniejszony o ewentualne jednorazowe wygaszenie środków wypłacanych do 30-06-2022 r. poprzez współczynniki korygujące na podstawie OWU),

– wyliczenia jakie środki finansowe są Pracodawcy bezwzględnie konieczne dla wykonania zapisów w/w ustawy tj. przeprowadzenia wzrostów obligatoryjnych dla pracowników objętych Załącznikiem do ustawy oraz dla pracowników objętych działaniem art. 5 ustawy.

Prosimy również powiadamiać pisemnie Biuro Zarządu Krajowego OZZPiP o wszelkich przypadkach łamania prawa dotyczącej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych w poszczególnych zakładach pracy oraz informować na bieżąco o podejmowanych działaniach związkowych na terenie swoich podmiotów leczniczych.

Krystyna Ptok
Przewodnicząca OZZPiP

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: ozzpip.pl – 29 lipca 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 121

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7447 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym niczym nie ustępuje pielęgniarce z tytułami.

3 min czytania
Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym Teraz w całej okazałości pielęgniarki i położne ponoszą konsekwencje absurdalnej siatki płac obowiązującej w podmiotach leczniczych….
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - podział w siatce płac to i podział obowiązków.