Pokłócenie środowiska pielęgniarskiego.

W sejmie wypowiada się działaczka związku pielęgniarek

Posiedzenie sejmu w dniu 13 lipca 2021 roku.

Publikujemy fragmenty wystąpienia członka zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Jednocześnie przewodniczącej regionu śląskiego związku pielęgniarek oraz pełniącej funkcję rzecznika prasowego.

Zastępca Przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Iwona Borchulska:

Proszę państwa, w tej ustawie chodzi jeszcze o to, że personel, który pracuje przy chorym, musi pracować w zgodzie i w zespole, a ta ustawa pokłóciła środowisko pielęgniarskie. (Oklaski)

(Głos z sali: Tak, tak jest.)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pani rzecznik prasowy związku pielęgniarek ma chyba świadomość jakie negatywne opinie wywołał projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego, którego autorem jest OZZPiP. Ponad 3 tys. osób podpisało petycję skierowaną do pani przewodniczącej związku Krystyny Ptok.

Haniebne jest, że OZZPiP przedstawia projekt, który utrzymuje horrendalne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych, które z dniem 1 lipca 2023 roku przekroczą kwotę 2 tys. PLN miesięcznie.

fragment petycji

Całkowicie niezrozumiały jest fakt, że pani przewodnicząca Ptok krzyczała przez megafon na manifestacjach: doświadczenie ma znaczenia, a w tym samym czasie kieruje do sejmu ustawę, w której doświadczenie zawodowe nie podlega żadnej gratyfikacji płacowej.

Nadal pielęgniarki i położne z grupy 6 nie mają wiedzy na jakich przesłankach związek OZZPiP stwierdził, że ich praca jest o niższej wartości niż osób zaszeregowanych do grupy 2.

Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych. Jest rzeczą niedopuszczalną, że związek zawodowy pielęgniarek gwałci regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

fragment petycji

Pani przewodnicząca Ptok w dniu 13 lipca 2023 roku mówiła w sejmie:

„Uniwersalny system wynagradzania na całym świecie oparty jest na dwóch elementach: kwalifikacjach nabytych w drodze edukacji i umiejętnościach, które wynikają z doświadczenia zawodowego”.

Z powyższego wynika, że pani Krystyna Ptok widocznie Polski na zalicza do „całego świata”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: najlepsi zarabiają ponad 7 tysięcy złotych na rękę.