Pokłócenie środowiska pielęgniarskiego.

W sejmie wypowiada się działaczka związku pielęgniarek

Posiedzenie sejmu w dniu 13 lipca 2021 roku.

Publikujemy fragmenty wystąpienia członka zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Jednocześnie przewodniczącej regionu śląskiego związku pielęgniarek oraz pełniącej funkcję rzecznika prasowego.

Zastępca Przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Iwona Borchulska:

Proszę państwa, w tej ustawie chodzi jeszcze o to, że personel, który pracuje przy chorym, musi pracować w zgodzie i w zespole, a ta ustawa pokłóciła środowisko pielęgniarskie. (Oklaski)

(Głos z sali: Tak, tak jest.)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pani rzecznik prasowy związku pielęgniarek ma chyba świadomość jakie negatywne opinie wywołał projekt ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego, którego autorem jest OZZPiP. Ponad 3 tys. osób podpisało petycję skierowaną do pani przewodniczącej związku Krystyny Ptok.

Haniebne jest, że OZZPiP przedstawia projekt, który utrzymuje horrendalne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych, które z dniem 1 lipca 2023 roku przekroczą kwotę 2 tys. PLN miesięcznie.

fragment petycji

Całkowicie niezrozumiały jest fakt, że pani przewodnicząca Ptok krzyczała przez megafon na manifestacjach: doświadczenie ma znaczenia, a w tym samym czasie kieruje do sejmu ustawę, w której doświadczenie zawodowe nie podlega żadnej gratyfikacji płacowej.

Nadal pielęgniarki i położne z grupy 6 nie mają wiedzy na jakich przesłankach związek OZZPiP stwierdził, że ich praca jest o niższej wartości niż osób zaszeregowanych do grupy 2.

Sprzeciw motywuję brakiem akceptacji dla dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych. Jest rzeczą niedopuszczalną, że związek zawodowy pielęgniarek gwałci regulacje zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

fragment petycji

Pani przewodnicząca Ptok w dniu 13 lipca 2023 roku mówiła w sejmie:

„Uniwersalny system wynagradzania na całym świecie oparty jest na dwóch elementach: kwalifikacjach nabytych w drodze edukacji i umiejętnościach, które wynikają z doświadczenia zawodowego”.

Z powyższego wynika, że pani Krystyna Ptok widocznie Polski na zalicza do „całego świata”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Ile w Polsce żyje pielęgniarka?