Położna: W ,,jedynkach" jest gorzej, bo wszystkie zabezpieczenia to prowizorka i kreatywność personelu.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki piszą
Położna: W ,,jedynkach" jest gorzej, bo wszystkie zabezpieczenia to prowizorka i kreatywność personelu.


Położne w pandemii. Piszą jak jest!

Przeczytałam list koleżanki z interny, to pomyślałam, że warto o nas też  przypomnieć. Bo ,,my" to położne ze szpitali powiatowych pierwszego stopnia. Właściwie takie same duchy,  jak pielęgniarki z DPS ów – nie istniejemy. A prawda jest taka, że jak kobieta rodzi tu i teraz, to nie myśli o tym gdzie najbliższa porodówka covidowa (bo ma dodatni wynik testu, albo jest na kwarantannie),  tylko gdzie najbliższa jakakolwiek porodówka.

Śluza z folii i jakoś jest

Nie było wyjścia – dostosowując się do sytuacji przerobiliśmy izbę przyjęć ginekologiczną na porodówkę septyczną, śluza z folii i jakoś jest. Szpitale covidowe z braku miejsc nie chcą przyjmować rodzących bezobjawowych, a gdzieś te kobiety rodzić muszą. Poród trwa od kilku do kilkunastu godzin,  jakieś sześć godzin da się wytrzymać w kombinezonie, później  musimy się zmieniać.

O położnych nasz minister pewnie nie słyszał,  bo i średnia wieku nie zmusza rządzących do brania  nas pod uwagę.  Ale COVID nie omija ginekologii i położnictwa i na 100% nie omija szpitali powiatowych. Powiem więcej, w ,,jedynkach" jest gorzej, bardziej niebezpiecznie, niż w szpitalach dedykowanych, bo wszystkie zabezpieczenia to prowizorka i kreatywność personelu.

Czujemy się oszukane

Więc tak – czujemy się oszukane,  pominięte, tak jak byśmy nie istniały. Konia z rzędem temu,  kto znajdzie w nowiutkich i jeszcze ciepłych ustawach słowo na temat nas i naszej pracy. Czy naprawdę  musi umrzeć położnica z noworodkiem na covid, żeby ktoś zobaczył, że też pracujemy na pierwszej linii frontu?

Pozdrawiam położna

Dane autora do wiadomości redakcji
wybrała: Katarzyna Kropska

Apel Redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Apelujemy do pielęgniarek i położnych o przekazywanie do redakcji Portalu informacji w sprawie bieżącej sytuacji w Waszych zakładach pracy, w kontekście warunków wykonywania praktyki zawodowej oraz wynagrodzeń w okresie pandemii.

Informacje prosimy przekazywać na adres meilowy: [email protected].
Wasze wiadomości będziemy publikować na Portalu. Jednocześnie informujemy, że dane osobowe, pozostaną do wiadomości redakcji.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze