Położna w karetce typu "N"?

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wymagań dotyczących składu zespołów sanitarnych typu ˝N˝ oraz kwalifikacji osób uprawnionych do udzielania świadczeń.

   Zgodnie z załącznikiem nr 3 do zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 83/2007/DSM z dnia 9 października 2007 r. w sprawie wymagań dotyczących składu zespołów sanitarnych typu ˝N˝ oraz kwalifikacji osób uprawnionych do udzielania świadczeń zostały usunięte położne, które od 20 lat pracują w oddziałach intensywnej opieki noworodka. Pracę z noworodkiem położnej reguluje ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej. Tylko położne posiadają umiejętności i doświadczenie do opieki nad noworodkiem w stanie zagrożenia zdrowia i życia gwarantujące bezpieczny transport karetkami typu ˝N˝ do wysokospecjalistycznych ośrodków. Kwalifikacje te są potwierdzone przez krajowego konsultanta do spraw neonatologii w zakresie opieki i reanimacji noworodka.

   Wyszkolenie położnej wymaga wieloletniej pracy na OITN pod nadzorem starszych położnych posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

   Według polityki zdrowotnej z 1988 r. pielęgniarki w większości ośrodków zostały przeniesione z OITN na inne oddziały lecznictwa zamkniętego, zaś według tego zarządzenia pielęgniarka musi posiadać dwuletni staż pracy w oddziale intensywnej terapii noworodka. Zachodzi tu ewidentna sprzeczność. Opieka nad noworodkiem, to jest od urodzenia dziecka do ukończenia przez nie jednego miesiąca życia, jest przypisana położnej. Wyposażenie karetek typu ˝N˝ jest przystosowane tylko do noworodka i transport wysokospecjalistyczny powinien odbywać się pod opieką położnej.

   Pytania:

   – Czy Pani Minister zamierza doprowadzić w ramach nadzoru nad polityką zdrowotną państwa do zmiany tego zarządzenia?

   – Czy Pani Minister doprowadzi do powrotu położnych do składu zespołów sanitarnych w karetkach typu ˝N˝?

   Poseł Krzysztof Sońta

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze