Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wymagań dotyczących składu zespołów sanitarnych typu ˝N˝ oraz kwalifikacji osób uprawnionych do udzielania świadczeń.
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 83/2007/DSM z dnia 9 października 2007 r. w sprawie wymagań dotyczących składu zespołów sanitarnych typu ˝N˝ oraz kwalifikacji osób uprawnionych do udzielania świadczeń zostały usunięte położne, które od 20 lat pracują w oddziałach intensywnej opieki noworodka. Pracę z noworodkiem położnej reguluje ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej. Tylko położne posiadają umiejętności i doświadczenie do opieki nad noworodkiem w stanie zagrożenia zdrowia i życia gwarantujące bezpieczny transport karetkami typu ˝N˝ do wysokospecjalistycznych ośrodków. Kwalifikacje te są potwierdzone przez krajowego konsultanta do spraw neonatologii w zakresie opieki i reanimacji noworodka.
Wyszkolenie położnej wymaga wieloletniej pracy na OITN pod nadzorem starszych położnych posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Według polityki zdrowotnej z 1988 r. pielęgniarki w większości ośrodków zostały przeniesione z OITN na inne oddziały lecznictwa zamkniętego, zaś według tego zarządzenia pielęgniarka musi posiadać dwuletni staż pracy w oddziale intensywnej terapii noworodka. Zachodzi tu ewidentna sprzeczność. Opieka nad noworodkiem, to jest od urodzenia dziecka do ukończenia przez nie jednego miesiąca życia, jest przypisana położnej. Wyposażenie karetek typu ˝N˝ jest przystosowane tylko do noworodka i transport wysokospecjalistyczny powinien odbywać się pod opieką położnej.
Pytania:
– Czy Pani Minister zamierza doprowadzić w ramach nadzoru nad polityką zdrowotną państwa do zmiany tego zarządzenia?
– Czy Pani Minister doprowadzi do powrotu położnych do składu zespołów sanitarnych w karetkach typu ˝N˝?
Poseł Krzysztof Sońta