Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny, jako niezbędny element terapii

2 min czytania
Aktualności
Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny, jako niezbędny element terapii

Do nie tak dawna obrzęk limfatyczny był uważany za chorobę rzadką. Jednak jak się okazuje, wcale tak nie jest. Przybiera ona kilka form. Jedną z nich jest słoniowacizna nóg, która z upływem czasu uniemożliwia prawidłowe i sprawne poruszanie się. Jest to choroba chroniczna i wymaga długotrwałego leczenia, w którym niezbędnym elementem kuracji są pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny. Dlaczego warto je stosować?

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny to stan, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się chłonki w tkankach miękkich, czego skutkiem jest opuchlizna danej części ciała. Obrzęk ten spowodowany jest przewlekłą niewydolnością układu chłonnego i zwykle dotyczy kończyn, częściej dolnych niż górnych. Na jej powstanie przyczynia się wiele czynników, jak uwarunkowania genetyczne, czy uszkodzenia naczyń limfatycznych powstałe w wyniku poważnych urazów kończyn, zakażeń bakteryjnych, schorzeń tkanki łącznej bądź długotrwałych unieruchomień kończyny. Objawia się wspomnianą opuchlizną, a także uczuciem ciężkości nogi, napięciem skóry oraz jej zmianami, bólem, a z czasem ograniczeniem ruchomości kończyny. Stan ten należy jak najszybciej leczyć za pomocą drenaży oraz wyrobów medycznych, jak pończochy na obrzęk limfatyczny.

Jak przebiega kuracja obrzęku limfatycznego nóg

Leczenie obrzęku limfatycznego głównie polega na fizjoterapii, która opiera się na drenażu limfatycznym. Jest to masaż, który ma na celu pobudzenie sprawności naczyń chłonnych, by umożliwić limfie swobodny przepływ do węzłów chłonnych. Aby ta terapia była skuteczniejsza, specjalista zazwyczaj wprowadza kompresjoterapię, która polega na kontrolowanym uciskaniu chorych miejsc przy pomocy użycia odpowiednich wyrobów medycznych, takich jak na przykład pończocha na obrzęk limfatyczny. Mają one na celu podtrzymanie efektów, jakie zostały osiągnięte podczas drenażu.

Pończochy na obrzęk limfatyczny jako terapia uciskowa słoniowacizny nóg

Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce obrzęku limfatycznego nóg, ogromne znaczenie ma zastosowanie kompresjoterapii w postaci odpowiednich produktów uciskowych, mających na celu usprawnienie przepływu limfy. Mowa tutaj jest o odpowiednio dobranych wyrobach medycznych, takich jak pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny MobidermAutofit. Ta specjalistyczna odzież jest samodopasowująca się, idealnie dostosowująca do kształtu kończyny. Zbudowana ona jest z dwóch warstw włókniny medycznej, pomiędzy którymi umieszczone są bloczki poliuretanowe. Taka budowa ma na celu wywieranie odpowiedniego ciśnienia na uszkodzone naczynia limfatyczne. Zakładana regularnie na chorą kończynę, pozwoli utrzymać redukcję obrzęku, a także umożliwi częściowo prawidłowe poruszanie się chorego.

Pończocha na obrzęk limfatyczny – gdzie kupić

Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny warto zakupić w znanym i cenionym sklepie medycznym, stacjonarnym bądź internetowym, jak na przykład Venoflex.pl. Wówczas będziemy mieli pewność, że nabyty przez nas produkt będzie spełniał wszystkie niezbędne standardy i zagwarantuje nam oczekiwane działanie lecznicze.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarek

Sąd o pielęgniarkach: tytułu magistra i specjalisty nie przekłada się na większy zakres uprawnień.