Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny, jako niezbędny element terapii

2 min czytania
Aktualności
Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny, jako niezbędny element terapii

Do nie tak dawna obrzęk limfatyczny był uważany za chorobę rzadką. Jednak jak się okazuje, wcale tak nie jest. Przybiera ona kilka form. Jedną z nich jest słoniowacizna nóg, która z upływem czasu uniemożliwia prawidłowe i sprawne poruszanie się. Jest to choroba chroniczna i wymaga długotrwałego leczenia, w którym niezbędnym elementem kuracji są pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny. Dlaczego warto je stosować?

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny to stan, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się chłonki w tkankach miękkich, czego skutkiem jest opuchlizna danej części ciała. Obrzęk ten spowodowany jest przewlekłą niewydolnością układu chłonnego i zwykle dotyczy kończyn, częściej dolnych niż górnych. Na jej powstanie przyczynia się wiele czynników, jak uwarunkowania genetyczne, czy uszkodzenia naczyń limfatycznych powstałe w wyniku poważnych urazów kończyn, zakażeń bakteryjnych, schorzeń tkanki łącznej bądź długotrwałych unieruchomień kończyny. Objawia się wspomnianą opuchlizną, a także uczuciem ciężkości nogi, napięciem skóry oraz jej zmianami, bólem, a z czasem ograniczeniem ruchomości kończyny. Stan ten należy jak najszybciej leczyć za pomocą drenaży oraz wyrobów medycznych, jak pończochy na obrzęk limfatyczny.

Jak przebiega kuracja obrzęku limfatycznego nóg

Leczenie obrzęku limfatycznego głównie polega na fizjoterapii, która opiera się na drenażu limfatycznym. Jest to masaż, który ma na celu pobudzenie sprawności naczyń chłonnych, by umożliwić limfie swobodny przepływ do węzłów chłonnych. Aby ta terapia była skuteczniejsza, specjalista zazwyczaj wprowadza kompresjoterapię, która polega na kontrolowanym uciskaniu chorych miejsc przy pomocy użycia odpowiednich wyrobów medycznych, takich jak na przykład pończocha na obrzęk limfatyczny. Mają one na celu podtrzymanie efektów, jakie zostały osiągnięte podczas drenażu.

Pończochy na obrzęk limfatyczny jako terapia uciskowa słoniowacizny nóg

Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce obrzęku limfatycznego nóg, ogromne znaczenie ma zastosowanie kompresjoterapii w postaci odpowiednich produktów uciskowych, mających na celu usprawnienie przepływu limfy. Mowa tutaj jest o odpowiednio dobranych wyrobach medycznych, takich jak pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny MobidermAutofit. Ta specjalistyczna odzież jest samodopasowująca się, idealnie dostosowująca do kształtu kończyny. Zbudowana ona jest z dwóch warstw włókniny medycznej, pomiędzy którymi umieszczone są bloczki poliuretanowe. Taka budowa ma na celu wywieranie odpowiedniego ciśnienia na uszkodzone naczynia limfatyczne. Zakładana regularnie na chorą kończynę, pozwoli utrzymać redukcję obrzęku, a także umożliwi częściowo prawidłowe poruszanie się chorego.

Pończocha na obrzęk limfatyczny – gdzie kupić

Pończochy uciskowe na obrzęk limfatyczny warto zakupić w znanym i cenionym sklepie medycznym, stacjonarnym bądź internetowym, jak na przykład Venoflex.pl. Wówczas będziemy mieli pewność, że nabyty przez nas produkt będzie spełniał wszystkie niezbędne standardy i zagwarantuje nam oczekiwane działanie lecznicze.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

653 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze
×
Aktualności

Nowoczesne metody powiększania biustu