Interpelacja do ministra finansów w sprawie wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiocie subkontraktów w ochronie zdrowia
Pracownicy ochrony zdrowia: lekarze, lekarze dentyści oraz pielęgniarki, mogą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, nie tracąc przy tym statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz szpitali.
Na podstawie ustawy z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw art. 1 pkt 5 dod. wprowadzenie nowego art. 5b ust. 1 w odmienny sposób definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą. Obawy środowiska medycznego spowodowane są wprowadzeniem nowelizacji cytowanej ustawy, jej niejednoznaczną dyspozycją.
W związku z powyższym prosimy Panią Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Finansów o ustosunkowanie się do następujących kwestii:
– w jaki konkretny sposób zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wpłynęła na nową definicję działalności gospodarczej?
– czy zakres przedmiotowy znowelizowanej ustawy odbiera możliwość środowisku medycznemu w ramach zawartych kontraktów świadczenia usług na rzecz szpitali?
– czy opisana powyżej sytuacja będzie powodowała utratę statusu przedsiębiorcy?
– czy nowelizacja ww. ustawy pozbawi środowisko medyczne świadczące usługi w ramach subkontraktów możliwości opodatkowania według 19-procentowej stawki podatku?
– czy Minister Finansów zamierza wydać stosowne rozporządzenie wraz z wykładnią dla organów skarbowych na terenie całego kraju w celu uniemożliwienia dowolności interpretacyjnej powyższej kwestii?
Posłowie Andrzej Kłopotek
i Mirosław Pawlak
Warszawa, dnia 18 stycznia 2007 r.
Zobacz także:
Umowy cywilnoprawne w zoz – samozatrudnienie