Poseł do ministra finansów: czy ministerstwo wyda stosowne rozporządzenie wraz z wykładnią dla organów skarbowych w celu uniemożliwienia dowolności interpretacyjnej w sprawie samozatrudnienia w zoz?

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra finansów w sprawie wykładni przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiocie subkontraktów w ochronie zdrowia

   Pracownicy ochrony zdrowia: lekarze, lekarze dentyści oraz pielęgniarki, mogą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, nie tracąc przy tym statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz szpitali.

   Na podstawie ustawy z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw art. 1 pkt 5 dod. wprowadzenie nowego art. 5b ust. 1 w odmienny sposób definiuje pozarolniczą działalność gospodarczą. Obawy środowiska medycznego spowodowane są wprowadzeniem nowelizacji cytowanej ustawy, jej niejednoznaczną dyspozycją.

   W związku z powyższym prosimy Panią Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Finansów o ustosunkowanie się do następujących kwestii:

   – w jaki konkretny sposób zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wpłynęła na nową definicję działalności gospodarczej?

   – czy zakres przedmiotowy znowelizowanej ustawy odbiera możliwość środowisku medycznemu w ramach zawartych kontraktów świadczenia usług na rzecz szpitali?

   – czy opisana powyżej sytuacja będzie powodowała utratę statusu przedsiębiorcy?

   – czy nowelizacja ww. ustawy pozbawi środowisko medyczne świadczące usługi w ramach subkontraktów możliwości opodatkowania według 19-procentowej stawki podatku?

   – czy Minister Finansów zamierza wydać stosowne rozporządzenie wraz z wykładnią dla organów skarbowych na terenie całego kraju w celu uniemożliwienia dowolności interpretacyjnej powyższej kwestii?

   Posłowie Andrzej Kłopotek

   i Mirosław Pawlak

   Warszawa, dnia 18 stycznia 2007 r.

Zobacz także:

Umowy cywilnoprawne w zoz – samozatrudnienie

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na obozie harcerskim. Zobacz wynagrodzenie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Jak pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym oferty pracy pielęgniarki na koloniach – okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
Komentarze