Poseł do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie możliwości wykorzystania e- learningu w kształceniu pielęgniarek i położnych. 2 KOMENTARZE.

2 min czytania
Aktualności

                                      Barbara Kudrycka 
                                      Minister Nauki
                                      i Szkolnictwa Wyższego

Wielokrotnie zwracały się do mnie osoby ze środowiska pielęgniarskiego w sprawie trudności jakie występują podczas podnoszenia przez pielęgniarki i położne swoich kwalifikacji zawodowych na studiach zaocznych I i II stopnia. Jednym z głównych problemów jakie występują jest brak możliwości uczestniczenia we wszystkich zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Powody takiego stanu rzeczy są prozaiczne, mianowicie zmniejszanie się stanu zatrudnienia pielęgniarek i położnych w szpitalach, który skutkuje w wielu wypadkach brakiem wyrażenia zgody przez dyrektorów szpitali na urlopy szkoleniowe. Tym samym powstaje błędne koło – dyrektorzy są bardzo zainteresowani podnoszeniem kwalifikacji przez personel, a jednocześnie sami mimo woli ograniczają, w pewnym stopniu, dostęp do studiów.
Sektor edukacji jest bardzo dynamiczny i szybko się zmienia. Wiele uczelni wychodzi naprzeciw potrzebom studentów wprowadzając jeżeli już nie całkowicie, to przynajmniej częściowo zajęcia przez internet. System e-learningu jest coraz bardziej powszechny, jest nie tylko ułatwieniem w przebiegu studiów przez osoby pracujące, ale przede wszystkim zmniejsza ogólne koszty studiów. Dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, które pracują w systemie zmianowym, występuje brak swobodnego dysponowania czasem w dni zjazdów (przeważnie piątek – sobota – niedziela). Tym samym prowadzenie części zajęć poprzez internet nie tylko wyeliminowałoby problem urlopów szkoleniowych, ale także zmniejszyłoby koszty, co w przypadku tej grupy zawodowej jest szczególnie istotne.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:
1.Czy przewiduje Pani możliwość wykorzystania e- learningu w kształceniu pielęgniarek i położnych?
2.Czy możliwe jest aby aktualnie studiujące zaocznie pielęgniarki i położne miały możliwość odbywania części zajęć za pomocą e-learningu?

Poseł
Wojciech Żukowski

Warszawa 21.10.2009 r.

Zobacz także:

Gazeta Pielęgniarki i Położnej

Studia na kierunku pielęgniarstwo wspomagane zajęciami przez internet – artykuł z nr 7. Gazety Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze