Poseł do ministra: Osoby, które rozpoczęły naukę na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, po przystąpieniu Polski do UE nie mogą liczyć na to, że ich kwalifikacje w UE zostaną uznane automatycznie. Gwarancję taką mają tylko osoby z tytułem magistra!

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie statusu polskich pielęgniarek w Unii Europejskiej

   Szanowny Panie Ministrze! Polskie pielęgniarki i położne są wciąż dyskryminowane w Unii Europejskiej. Mimo starań zarówno ich samorządu, jak i strony rządowej kwalifikacje zawodowe części pielęgniarek i położnych nie są uznawane za wystarczające do podjęcia pracy w zachodnich szpitalach i przychodniach.

   Wbrew zapowiedziom ekipy rządzącej osoby, które rozpoczęły naukę na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, po przystąpieniu Polski do UE nie mogą liczyć na to, że ich kwalifikacje zostaną uznane automatycznie. Gwarancję taką mają tylko osoby z tytułem magistra pielęgniarstwa i położnictwa. Nie mają jej natomiast ci studenci, którzy już w czerwcu tego roku uzyskają tytuł licencjata na tych kierunkach.

   W związku z tym uprzejmie zapytuję: Co ministerstwo zamierza zrobić w ww. sprawie?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Szadny

   Warszawa, dnia 25 kwietnia 2007 r.


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Warto dodać do wypowiedzi posła jeszcze jeden fakt. Automatycznie uznane mają kwalifikacjie w UE pielegniarki i położne… absolwenci studiów pomostowych.

Mariusz Mielcarek


Zobacz także:

Akty prawne – Uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach unii europejskiej

FZZ do Premiera: propozycja zawarcia w Traktacie Akcesyjnym pojęcia „post-secondary medical school” – eliminującego możliwość uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek – absolwentek liceów medycznych wyszła od…. strony polskiej. To kommpromitacja przedstawicieli strony rządowej uczestniczących w procesie negocjacji. Efekt: nauka po raz drugi zawodu za własne pieniądze!

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wejścia w życie dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i związanej z tym sytuacji polskich pielęgniarek po 2010 r. Od posła można wymagać, aby jego interpelacja opierała sie na rzetelnych faktach. Niestety w tym wypadku jest inaczej….

Senator do ministra zdrowia: jakie działania podejmie rząd w sprawie zmiany niekorzystnych regulacji prawnych zawartych w dyrektywach UE, dotyczących uznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek i położnych? Rząd zamierza doprowadzić do: automatycznego uznawania kwalifikacji osób z tytułem licencjata, zmniejszenia wymiaru studiów pomostowych, zmiany wymaganego okresu doświadczenia zawodowego 5/7 oraz 3/5.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8311 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – minister zdrowia: to nie ma znaczenia. Ma tupet.

2 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 24 lipca 2024 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragmenty wystąpień w trakcie…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o pielęgniarkach z przerostem ambicji.

1 min czytania
Pielęgniarka: Osoby z przerostem ambicji, które innym udowadniają, że są od nich lepsze… Jedna z pielęgniarek napisała komentarz na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze