Poseł do ministra zdrowia: "Czy Pańska idea proponująca zmiany w organizacji funkcjonowania POZ (…) jest zabiegiem finansowym na rzecz lekarzy, czy doprowadzi to do sytuacji, w której lekarz jako jedyna osoba zostanie monopolistycznym płatnikiem pielęgniarek i położnych?

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinnaZamach na pielęgniarki i położne rodzinne
Poseł do ministra zdrowia: "Czy Pańska idea proponująca zmiany w organizacji funkcjonowania POZ (…) jest zabiegiem finansowym na rzecz lekarzy, czy doprowadzi to do sytuacji, w której lekarz jako jedyna osoba zostanie monopolistycznym płatnikiem pielęgniarek i położnych?

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie organizacji i funkcjonowania

podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek
 

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z pracami powołanego przez Pana zespołu, działającego w sprawie opracowania strategii rozwiązań systemowych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej proszę wytłumaczyć:

Dlaczego w skład zespołu wchodzi kilkanaście osób, z czego tylko cztery osoby to przedstawiciele środowiska pielęgniarek?

Dlaczego w tym zespole nie ma ani jednej przedstawicielki reprezentującej grupę pielęgniarek szkolnych?

Czy cel zapisany w treści dokumentu „Analiza funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce oraz propozycja strategii rozwiązań systemowych wersja wstępna 1.0” brzmiący:

"1. Stopniowy rozwój systemu budżetu powierzonego („fund-holding”) i opieki koordynowanej, jest próbą ukrycia działań mających na celu stopniową likwidację pielęgniarskich podmiotów leczniczych, przejęcie przez lekarza rodzinnego środków finansowych kierowanych do tych podmiotów oraz personelu pielęgniarskiego?"

Apeluję również o powołanie nowego składu zespołu z takim parytetem składu, aby podejmowanie wiążących decyzji było przejrzyste i wypracowane na bazie kompromisu, a nie uzurpatorstwa jednej z grup świadczących usługi medyczne.

Czy Pańska idea proponująca zmiany w organizacji funkcjonowania POZ, proponująca rolę lekarza jako koordynatora opieki oraz narzucanie wspólnej listy kontraktowania lekarskiej i pielęgniarskiej jest zabiegiem finansowym na rzecz lekarzy i w rzeczywistości doprowadzi do ograniczenia ich czasu, który obecnie poświęcają pacjentowi?
Czy doprowadzi to do sytuacji, w której lekarz jako jedyna osoba zawierająca umowę z NFZ zostanie monopolistycznym płatnikiem pielęgniarek i położnych, co zredukuje funkcjonowanie podmiotów pielęgniarskich?

Apeluję o zachowanie samodzielności zawodowej i swobody działalności gospodarczej pielęgniarek i położnych; zachowanie samodzielnych list pacjentów dla lekarza POZ, pielęgniarki POZ, położnej POZ; odrębne kontraktowanie świadczeń dla poszczególnych zakresów POZ tj. pielęgniarki rodzinnej, położnej rodzinnej oraz pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania.

Jakie przyjmie Pan stanowisko wobec zapewnienia pielęgniarek z OIPiP z siedzibą w Pile iż najbardziej korzystnym dla pacjentów modelem organizacji pracy w POZ jest rozdzielenie świadczeń pielęgniarki rodzinnej/środowiskowej od pielęgniarki pracującej w gabinecie zabiegowym?

Poseł Błażej Parda

15-06-2016

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7533 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o sposobach organizacji przerw w pracy.

2 min czytania
Praca pielęgniarek i położnych W jednym z postów na naszym Facebooku zadaliśmy pytanie pielęgniarkom i położnym, które brzmiało: Ile kawy wypijają podczas…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

NIK o wynagrodzeniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes NIK spotkał się z przedstawicielkami środowiska pielęgniarek i położnych Na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), Prezes NIK Marian Banaś przyjął w centrali…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM i SM dzięki „krętym ścieżkom” są nadal pielęgniarkami.

5 min czytania
Siatka płac pielęgniarek – głos użytkownika Portalu Pielęgniarek i Położnych Poniżej cytujemy jeden z komentarzy dotyczący artykułu redakcyjnego z dnia 30 listopada…
Komentarze