Poseł do ministra zdrowia: "Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym…"

3 min czytania
AktualnościZawód pielęgniarki a Licea Medyczne.
Poseł do ministra zdrowia: "Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym…"

 

        

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie propozycji Ministra Zdrowia o powrocie

do 5-letniego liceum pielęgniarskiego

Szanowny Panie Ministrze!

Publiczna i nieodpłatna opieka zdrowotna jest bardzo ważnym aspektem prawnym i społecznym, a takową gwarantuje nam Konstytucja RP z 1997 r. Duża grupa zawodowa zapewnia nam jako obywatelom dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, w tym pielęgniarki i położne. Proponuje Pan przywrócenie liceów medycznych i wskazuje Pan, że ma to zdecydowanie zwiększyć ilość pielęgniarek i położnych, których liczba w drastycznym tempie maleje w naszym kraju, co może doprowadzić w pewnym momencie do uniemożliwienia realizacji postanowień prawnych zawartych w Konstytucji. Przywrócenie liceów medycznych spowoduje obniżenie kwalifikacji pielęgniarek i położnych i też nie zwiększy ich liczby. Jeżeli kandydat na pielęgniarkę będzie miał do wyboru liceum medyczne i od razu pracę w zawodzie lub pójście na studia i dopiero pracę, to wybór jest oczywisty; zamiast 5 lat studiów wybierze 5 lat liceum, bo jest to prostsza droga, co, jak wspomniałem, prowadzi do obniżenia poziomu usług świadczonych przez pielęgniarki czy położne.

Kolejną kwestią jest wynagrodzenie. Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym nie będzie pracował w takim zawodzie, ponieważ dostanie jeszcze mniej, a odpowiedzialność, jaka będzie ciążyła na takiej osobie, się nie zmieni. Natomiast jeżeli wynagrodzenie dla pielęgniarek i położnych z wykształceniem wyższym i średnim zostanie ustanowione na tym samym poziomie, to, po pierwsze, będzie to niesprawiedliwe wobec pielęgniarek i położnych po studiach, a po drugie, spowoduje, że jeszcze większa ilość kandydatów na te stanowiska uda się tylko i włącznie do liceum i ich nauka na tym etapie się zakończy.

Powrót do liceów medycznych to powrót do czasów sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej. W 2004 roku wprowadzono przepis, który zmusił pielęgniarki i położne do uzyskania wykształcenia wyższego, jeżeli chciały pełnić swój zawód. Wprowadzenie takiej zmiany doprowadzi jedynie do obniżenia jakości usług świadczonych przez pielęgniarki i położne.

Rozwiązanie problemu, który powstał, jest bardzo proste, a mianowicie przychylenie się do głosów, które docierają z Izby Pielęgniarek i Położnych, które stanowczo sprzeciwiają się proponowanym zmianom. Jeżeli chodzi o zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w naszym kraju, to rozwiązanie samo się nasuwa, a mianowicie zwiększenie atrakcyjności i intratności tych zawodów spowoduje duży wzrost osób, które będą zainteresowane wykonywaniem go.

W związku z proponowanymi przez Pana zmianami chciałbym zadać kilka pytań:

Jakie dokładnie efekty miałyby odnieść proponowane przez Pana zmiany i w jakim czasie przewiduje Pan uzyskanie pierwszych efektów?
Czy przewiduje Pan jakieś inne działania mające na celu zwiększenie ilości pielęgniarek i położnych w Polsce?
Czy według Pana ma sens wprowadzenie zawodu asystenta pielęgniarki, jeżeli już takowy istnieje tylko pod nazwą sanitariuszki?
Czy zamierza Pan wprowadzić obowiązek ukończenia liceum medycznego i studiów, by pełnić rolę pielęgniarki lub położnej?
Czy przewiduje Pan jeszcze jakieś zmiany w ustawie o pielęgniarkach i położnych? Jeżeli tak, to jakie i kiedy?

 

Z poważaniem,

Józef Lassota

14 września 2016 roku 

 

Zobacz więcej informacji dotyczących Liceów Medycznych

 
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze