Poseł do ministra zdrowia: "Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym…"

3 min czytania
AktualnościZawód pielęgniarki a Licea Medyczne.
Poseł do ministra zdrowia: "Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym…"

 

        

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie propozycji Ministra Zdrowia o powrocie

do 5-letniego liceum pielęgniarskiego

Szanowny Panie Ministrze!

Publiczna i nieodpłatna opieka zdrowotna jest bardzo ważnym aspektem prawnym i społecznym, a takową gwarantuje nam Konstytucja RP z 1997 r. Duża grupa zawodowa zapewnia nam jako obywatelom dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, w tym pielęgniarki i położne. Proponuje Pan przywrócenie liceów medycznych i wskazuje Pan, że ma to zdecydowanie zwiększyć ilość pielęgniarek i położnych, których liczba w drastycznym tempie maleje w naszym kraju, co może doprowadzić w pewnym momencie do uniemożliwienia realizacji postanowień prawnych zawartych w Konstytucji. Przywrócenie liceów medycznych spowoduje obniżenie kwalifikacji pielęgniarek i położnych i też nie zwiększy ich liczby. Jeżeli kandydat na pielęgniarkę będzie miał do wyboru liceum medyczne i od razu pracę w zawodzie lub pójście na studia i dopiero pracę, to wybór jest oczywisty; zamiast 5 lat studiów wybierze 5 lat liceum, bo jest to prostsza droga, co, jak wspomniałem, prowadzi do obniżenia poziomu usług świadczonych przez pielęgniarki czy położne.

Kolejną kwestią jest wynagrodzenie. Jeżeli dziś w zawodzie pielęgniarki czy położnej mało kto chce pracować z powodu zbyt małego wynagrodzenia, to tym bardziej po liceum medycznym nie będzie pracował w takim zawodzie, ponieważ dostanie jeszcze mniej, a odpowiedzialność, jaka będzie ciążyła na takiej osobie, się nie zmieni. Natomiast jeżeli wynagrodzenie dla pielęgniarek i położnych z wykształceniem wyższym i średnim zostanie ustanowione na tym samym poziomie, to, po pierwsze, będzie to niesprawiedliwe wobec pielęgniarek i położnych po studiach, a po drugie, spowoduje, że jeszcze większa ilość kandydatów na te stanowiska uda się tylko i włącznie do liceum i ich nauka na tym etapie się zakończy.

Powrót do liceów medycznych to powrót do czasów sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej. W 2004 roku wprowadzono przepis, który zmusił pielęgniarki i położne do uzyskania wykształcenia wyższego, jeżeli chciały pełnić swój zawód. Wprowadzenie takiej zmiany doprowadzi jedynie do obniżenia jakości usług świadczonych przez pielęgniarki i położne.

Rozwiązanie problemu, który powstał, jest bardzo proste, a mianowicie przychylenie się do głosów, które docierają z Izby Pielęgniarek i Położnych, które stanowczo sprzeciwiają się proponowanym zmianom. Jeżeli chodzi o zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w naszym kraju, to rozwiązanie samo się nasuwa, a mianowicie zwiększenie atrakcyjności i intratności tych zawodów spowoduje duży wzrost osób, które będą zainteresowane wykonywaniem go.

W związku z proponowanymi przez Pana zmianami chciałbym zadać kilka pytań:

Jakie dokładnie efekty miałyby odnieść proponowane przez Pana zmiany i w jakim czasie przewiduje Pan uzyskanie pierwszych efektów?
Czy przewiduje Pan jakieś inne działania mające na celu zwiększenie ilości pielęgniarek i położnych w Polsce?
Czy według Pana ma sens wprowadzenie zawodu asystenta pielęgniarki, jeżeli już takowy istnieje tylko pod nazwą sanitariuszki?
Czy zamierza Pan wprowadzić obowiązek ukończenia liceum medycznego i studiów, by pełnić rolę pielęgniarki lub położnej?
Czy przewiduje Pan jeszcze jakieś zmiany w ustawie o pielęgniarkach i położnych? Jeżeli tak, to jakie i kiedy?

 

Z poważaniem,

Józef Lassota

14 września 2016 roku 

 

Zobacz więcej informacji dotyczących Liceów Medycznych

 
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze