Poseł do Ministra Zdrowia w sprawie opiekunów medycznych. "Na jakich zasadach zakłady opieki zdrowotnej mogą zatrudniać te osoby oraz czy są określone wytyczne dotyczące klasyfikacji zawodu opiekuna medycznego"? 12 KOMENTARZY.

1 min czytania
Aktualności

INTERPELACJA

w sprawie warunków i zasad zatrudniania opiekunów medycznych w zakładach opieki zdrowotnej

Szanowna Pani Minister !

Pragnę złożyć na Pani ręce interpelację poselską w sprawie warunków i zasad zatrudniania opiekunów medycznych w zakładach opieki zdrowotnej.

W związku ze zmniejszającą się liczbą zatrudnionych pielęgniarek i położnych oraz w celu zapewnienia pacjentom świadczeń opiekuńczo-higienicznych z inicjatywy ministra zdrowia w szkołach medycznych rozpoczęto od 2007 r. kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego. Zadaniem opiekuna medycznego jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb biologicznych, pomoc w utrzymaniu aktywności społecznej oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów higieniczno-opiekuńczych pacjenta.
Zawód ten został wpisany do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 roku w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz.860). Kształcenie w tym zawodzie odbywa się w dwóch wariantach, dla absolwentów liceów w trybie stacjonarnym są to dwa semestry prowadzone w medycznych szkołach policealnych, natomiast kształcenie prowadzone w systemie zaocznym lub wieczorowym w formie cztero semestralnej, przeznaczone jest dla osób posiadających wykształcenie podstawowe, bądź zasadnicze.
W związku z tym, iż wykwalifikowani opiekunowie medyczni pojawiają się już na rynku pracy składam do Pani Minister zapytanie na jakich zasadach zakłady opieki zdrowotnej mogą zatrudniać te osoby? Czy są określone wytyczne dotyczące klasyfikacji zawodu opiekuna medycznego?

Z poważaniem

Poseł

Maciej Orzechowski

Warszawa, dnia 08.10.2009r.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8165 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

2 min czytania
Pielęgniarki o zwrotach „siostrzyczko” i „siostro” Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenie zgodne z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek na różnych oddziałach Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarki na cały etat na pulmonologię, endoskopię i blok…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ministerstwo podało ile zarabiają.

3 min czytania
Resort zdrowia o obecnych zarobkach pielęgniarek… Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki –…
Komentarze