Poseł do Ministra Zdrowia w sprawie opiekunów medycznych. "Na jakich zasadach zakłady opieki zdrowotnej mogą zatrudniać te osoby oraz czy są określone wytyczne dotyczące klasyfikacji zawodu opiekuna medycznego"? 12 KOMENTARZY.

1 min czytania
Aktualności

INTERPELACJA

w sprawie warunków i zasad zatrudniania opiekunów medycznych w zakładach opieki zdrowotnej

Szanowna Pani Minister !

Pragnę złożyć na Pani ręce interpelację poselską w sprawie warunków i zasad zatrudniania opiekunów medycznych w zakładach opieki zdrowotnej.

W związku ze zmniejszającą się liczbą zatrudnionych pielęgniarek i położnych oraz w celu zapewnienia pacjentom świadczeń opiekuńczo-higienicznych z inicjatywy ministra zdrowia w szkołach medycznych rozpoczęto od 2007 r. kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego. Zadaniem opiekuna medycznego jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb biologicznych, pomoc w utrzymaniu aktywności społecznej oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów higieniczno-opiekuńczych pacjenta.
Zawód ten został wpisany do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 roku w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz.860). Kształcenie w tym zawodzie odbywa się w dwóch wariantach, dla absolwentów liceów w trybie stacjonarnym są to dwa semestry prowadzone w medycznych szkołach policealnych, natomiast kształcenie prowadzone w systemie zaocznym lub wieczorowym w formie cztero semestralnej, przeznaczone jest dla osób posiadających wykształcenie podstawowe, bądź zasadnicze.
W związku z tym, iż wykwalifikowani opiekunowie medyczni pojawiają się już na rynku pracy składam do Pani Minister zapytanie na jakich zasadach zakłady opieki zdrowotnej mogą zatrudniać te osoby? Czy są określone wytyczne dotyczące klasyfikacji zawodu opiekuna medycznego?

Z poważaniem

Poseł

Maciej Orzechowski

Warszawa, dnia 08.10.2009r.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Komentarze