Poseł do MZ: Czy NFZ planuje na rok 2009 skierować do pielęgniarek i położnych POZ programy profilaktyczne?

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna

                                                                                                                        Poznań, dnia 20 października 2008 r.


Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu RP

 

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu RP składam na ręce Pana Marszałka interpelację skierowaną do Ministra Zdrowia w sprawie wykonywania zadań z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Szanowna Pani Minister,

Zgodnie z Załącznikiem nr 2 Część II A i B ust. 1 i 3 Rozporządzenia z dnia 20 października 2005 roku w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, pielęgniarka i położna POZ wykonują świadczenia w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Świadczenia te obejmują m.in. rozpoznawanie, ocenę i zapobieganie zagrożeniom zdrowotnym u świadczeniobiorców, prowadzenie edukacji zdrowotnej, prowadzenie poradnictwa w zakresie zdrowego stylu życia, realizację programów zdrowotnych i profilaktyki chorób etc. Podobnie ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o zwodach pielęgniarki i położnej w art. 4 ust 2 mówi o podstawowych zadaniach pielęgniarki i położnej w postaci promocji zdrowia i profilaktyki.
Szczegółowo programy profilaktyczne i sposób ich realizacji przez pielęgniarkę POZ określa także Zarządzenie nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 roku stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 26/2008/DSOZ z dnia 9 maja 2008 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia, a ściśle w jego załączniku nr 3, w tym program profilaktyki chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych, gruźlicy .
Głównym zadaniem pielęgniarki POZ ( rodzinnej ) jest profilaktyka i promocja zdrowia i w tym też celu pielęgniarka rodzinna udziela swoich świadczeń w miejscu zamieszkania świadczeniodawcy, obejmując swoją opieką całą rodzinę. Niestety pielęgniarki POZ są całkowicie pomijane w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Wszelkie komunikaty w sprawach profilaktyki i promocji zdrowia są kierowane przez NFZ przede wszystkim do lekarzy POZ z pominięciem pielęgniarek.
Dotyczy to w szczególności programów profilaktyki raka szyjki macicy, raka  piersi, badań prenatalnych, przewlekłej choroby płuc, układu krążenia itd.
        Przykładem tego są choćby profilaktyczne programy zdrowotne finansowane przez NFZ na 2007 rok.
        Należy podkreślić, że pielęgniarki i położne rodzinne są najbliżej pacjenta i jego rodziny. Poprzez swoje wizyty domowe i rozmowę z pacjentem są w stanie przekonać znaczną część społeczeństwa do poddawaniu się okresowym badaniom, a to z pewnością przyczyni się do wczesnego wykrywania i zapobiegania wielu chorobom. Pielęgniarka i położna POZ ma duży wpływ na pacjenta i budzi duże zaufanie wśród ludzi, a przede wszystkim jest w stanie przekonać pacjenta do badań. Natomiast metoda wysyłania listem zwykłej informacji o planowanych w określonym miejscu i czasie badań nie przekonuje pacjentów, a wręcz powoduje nieufność i strach. Ulotka bowiem nie wyjaśni wszystkich wątpliwości pacjenta, ani nie uzasadni w pełni zasadności profilaktycznych badań.
 Proszę Panią Minister o odpowiedź:
1.Dlaczego  programy profilaktyczne finansowane przez NFZ nie są kierowane wprost do pielęgniarek i położnych POZ, a tylko do lekarzy POZ ?
2.Czy NFZ planuje na rok 2009 skierować do pielęgniarek i położnych POZ programy profilaktyczne ?

 Zobacz także:

Pielęgniarka POZzapraszam do dyskusji o warunkach kontraktowania 2009. Ponad 86 komentarzy!

Z redakcyjnej poczty: List pielęgniarek środowiskowo – rodzinnych do Prezesa Naczelnej Izby PiP. 'Zaczyna się AGONIA’.

Więcej informacji w aktualnosciach według działów – pielęgniarka poz

Interpelacje poselskie i senatorów według działów – pielęgniarka, położna poz

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze