Poseł do MZ: Następuje odpływ kadry z DPS.

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie poprawy złej sytuacji płacowej pracowników domów pomocy społecznej

   Szanowna Pani Minister! Bardzo zła sytuacja płacowa pracowników domów pomocy społecznej (ok. 60% średniej krajowej płacy) powoduje odpływ kadry pracowniczej, a co się z tym wiąże, obniżenie się zakresu i jakości usług świadczonych przez DPS-y.

   Pracownicy odchodzą do pracy w zakładach opieki zdrowotnej (na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń, Dz. U. Nr 149, poz. 1076, pracownicy opieki służby zdrowia otrzymali 30% podwyżki) za granicą i do innych jednostek, gdzie otrzymują zdecydowanie wyższe zarobki i lepszy komfort pracy. Sytuacja kadrowa w domach opieki społecznej jest bardzo trudna. Występują braki pracowników, a pozyskanie nowych jest praktycznie niemożliwe.

   Na mocy ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r., zgodnie z art. 19 pkt 10, prowadzenie domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym należy do zadań własnych powiatu. Jest oczywiste, że DPS-y są jednostkami organizacyjnymi samorządów powiatowych finansowanymi poprzez ich budżet, a budżet ten to w ogromnej mierze środki otrzymane z budżetu państwa, m.in. dotacja celowa na jednego mieszkańca przyjętego przed 2004 r. (wg starych zasad) oraz ulga w podatku dochodowym odprowadzanym do budżetu państwa dla gmin z przeznaczeniem na finansowanie mieszkańca przyjętego na nowych zasadach.

   Przyjęte w ustawie o finansach publicznych zasady konstruowania budżetów jednostek samorządu powiatowego nie pozwalają na dostosowanie wielkości budżetów tych jednostek do zmieniających się realiów na rynku pracy. Ponadto rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych j.s.t. (Dz. U. Nr 146, poz. 1222) uniemożliwia formalne podwyższenie wynagrodzeń pracownikom zatrudnionym w domach opieki społecznej.

   W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z pytaniem: Jakie działania zamierza Pani podjąć, aby rozwiązać problem złej sytuacji płacowej pracowników domów pomocy społecznej, a tym samym zlikwidować problem odpływu wykwalifikowanej kadry pracowniczej i idące za tym obniżenie się zakresu i jakości usług świadczonych przez DPS-y?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Cebula

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8885 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki - do jakiej kwoty wzrośnie różnica w wynagrodzeniach? Niebotycznej!

1 min czytania
Pielęgniarki wykonujące taką samą pracę z niższym wynagrodzeniem o kilka tysięcy złotych. Do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego dla danej grupy pielęgniarek i położnych…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki. Zarobki od 11 do 16 tys. zł brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Przychodnia Dorota Sadowska-Jarząbek Sp. j. ze Złotowa w związku z rozszerzeniem wachlarza świadczonych usług poszukuje do pracy pielęgniarkę….
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie o terminie wypłat z nowymi wynagrodzeniami zasadniczymi.

1 min czytania
Przedstawiciele NFZ w sejmie informowali o terminie wypłat, które będą zawierały podwyżki od lipca 2025 roku.  Publikujemy fragmenty wypowiedzi uczestników dyskusji w…
Komentarze