Poseł do MZ: "w czasie dyżuru nocnego jedna pielęgniarka ma służyć kilkudziesięciu pacjentom".

2 min czytania
Aktualności

INTERPELACJA DO MINISTRA ZDROWIA

W sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Zagadnienia norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych reguluje w znikomym stopniu ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Art. 10 ust. 4. Na jego podstawie minister właściwy ds. zdrowia w drodze rozporządzenia określa sposób ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pracowników w zakładach opieki zdrowotnej.

Tym aktem jest rozporządzenie z 1999 roku w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej.

W myśl tego rozporządzenia normy minimalne, zatrudnienia pielęgniarek i położnych określa w danym zakładzie pracodawca, uwzględniając kryteria wymienione w rozporządzeniu oraz specyfikę organizacyjną zakładu. Projekt tych norm opracowuje naczelna pielęgniarka, przełożona pielęgniarek i położnych zakładu. Zatwierdza kierownik zakładu. Ustalone minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładzie podlegają stałej kontroli kierownika zakładu, co do ich zgodności z obowiązkiem zapewnienia właściwego poziomu udzielanych przez zakład świadczeń zdrowotnych.

l

STm

m=1

E = ————————

l

(1-p) x (1-xam) x Lgm

m=1

Wyliczenia prowadzone są w oparciu o powyższy skomplikowany i trudny wzór składający się z kilkunastu zmiennych, dzielonych, sumowanych, odejmowanych i mnożonych. Wprowadzenie tego algorytmu miało się przyczynić do racjonalizacji zatrudnienia.

Jednak jak donoszą środowiska pielęgniarskie ilość personelu pracującego na poszczególnych oddziałach jest daleko niewystarczająca. Częstokroć bywa, że w czasie dyżuru nocnego jedna pielęgniarka ma służyć kilkudziesięciu pacjentom.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przychodniach NZOZ, gdzie jedna siostra zajmuje się rejestracją, wypisywaniem druków zwolnienia, wykonywaniem innych prac administracyjnych, udziela pomocy ambulatoryjnej w gabinecie zabiegowym, odbiera telefony, a niejednokrotnie musi też sprzątać, co z kolei budzi pretensje wśród pacjentów, zniecierpliwionych oczekiwaniem w kolejkach. W wyniku fatalnie przeprowadzonej reformy służby zdrowia, prace przewidziane dla personelu pozamedycznego częstokroć przeszły „na barki” pielęgniarek, które wybrały zawód z powołania, na pewno nie w mniejszym stopniu niż lekarze.

Pytanie: Czy Rząd ma świadomość rzeczywistego obciążenia pracą wykonujących zawód pielęgniarek i położnych oraz jakie Rząd widzi rozwiązania, aby ustalane normy zatrudnienia miały bardziej rzeczywiste pokrycie w potrzebach pacjentów?

Z wyrazami szacunku

 

Poseł na Sejm RP

Marek Polak

 

 

Zobacz także:

JEDNOOSOBOWYM OBSADOM NIE!

Artykuł z Nr 4 Gazety Pielęgniarki i Położnej – NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

Zamów Nr 5 BEZPŁATNEJ GAZETY PIELĘGNIARKI I POłOŻNEJ. KOSZT WYSYŁKI PONOSI REDAKCJIA PORTALU.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8895 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nigdy nie toczę krwi bez obecności lekarza.

1 min czytania
Toczenie krwi przez pielęgniarki tylko przy obecności lekarza czy też nie W artykule pt. Wyrok: Pielęgniarka przetoczyła krew bez obecności lekarza. Lekarz…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 6 tys. pielęgniarek rozpocznie tę specjalizację.

1 min czytania
Pielęgniarstwo onkologiczne – zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym Nowotwory pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, a liczba pacjentów wymagających kompleksowej, wieloetapowej opieki…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki: poseł do MZ w sprawie ograniczania emerytowanym pielęgniarkom prawa wykonywania zawodu.

1 min czytania
„Dla pielęgniarek i położnych w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca”….
Komentarze