Poseł na sejmowej komisji zdrowia: "Ja mam żonę położną". I porusza problem podatku od "bezpłatnych szkoleń" organizowanych przez izby pip.

3 min czytania
AktualnościPodatek od "bezpłatnych szkoleń" izby pip
Poseł na sejmowej komisji zdrowia: "Ja mam żonę położną". I porusza problem podatku od "bezpłatnych szkoleń" organizowanych przez izby pip.

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Wyciąg z zapisu przebiegu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 19 lutego 2014 roku:

 

Poseł Jerzy Ziętek (PO):

(…) chciałbym tu poruszyć dwie sprawy, pierwszą związaną z tematem, a drugą zaraz wyjaśnię.  
(…)
Druga sprawa. Korzystam z tej okazji – przepraszam pana przewodniczącego – bo generalnie rzecz biorąc mówimy o pielęgniarkach i położnych, więc chciałbym nawiązać do izb pielęgniarek i położnych i interwencji w moim biurze poselskim. Wiemy o tym, że ustawowo pielęgniarki i położne mają obowiązek dokształcania się. Są również odpowiednie regulacje, zgodnie z którymi nasze panie pielęgniarki i położne – a ja mam żonę położną – należą do izb pielęgniarek i położnych. W związku z tym nasze pielęgniarki i położne, tak jak lekarze, wpłacają składki na izby pielęgniarek i położnych. Jak to konweniuje? Jednocześnie izby pielęgniarek i położnych organizują bezpłatne kursy dokształcania. Niepokojący jest dla mnie fakt, że dostałem od izby skarbowej pewnego rodzaju interpretację, że te bezpłatne szkolenia, które są zapłacone ze składek pielęgniarek i położnych, są pewnego rodzaju korzyścią dla pielęgniarek i położnych, w związku z czym należałoby im wystawić PIT-8C. Korzystam więc z tej okazji, bo obecnie jest okres składania PIT-ów. Chciałbym, żeby Ministerstwo Zdrowia zainteresowało się tym, dlatego że jeżeli nasze dziewczyny będą jeszcze musiały zapłacić za ten bezpłatny kurs szkoleniowym, który mają w planach, bo muszą się szkolić, przy ich pensjach, to – przyznam szczerze – byłoby kuriozalne. Dodam, że takie zapytanie za chwilę składam – a poszło już e-mailowo do Ministra Finansów – ale prosiłbym też Ministerstwo Zdrowia, aby swoją drogą rozpatrzyło ten problem. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Komisji do spraw Kontraktowania Świadczeń Zdrowotnych przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych Maria Matusiak:

(…)

Myślę, że koleżanki będą się jeszcze wypowiadać w tym obszarze, ale chciałabym się odnieść do wypowiedzi pana posła dotyczącej PIT 8C. Niestety, z przykrością w tamtym roku o tym się dowiedzieliśmy, i jest to stanowisko Ministra Finansów. Naczelna Rada podjęła dalsze działania, żeby doprowadzić do wyeliminowania – nie chciałabym używać mocnego określenia – rzeczy, która nie jest poprawna. Jeżeli nakłada się na nas obowiązek kształcenia, i zawód tego wymaga – nie dość, że jest obowiązek, to są jeszcze wymogi, które mamy spełnić – to nie można nas za to karać. Nie dość, że wynagrodzenia są na bardzo niskim poziomie, to jeszcze od tych wynagrodzeń mamy płacić podatki należne państwu. Dziękuję bardzo.

Podsekretarz stanu w MZ Aleksander Sopliński:

(…)

Jeżeli chodzi sprawy związane z opodatkowaniem, PIT-ami, o których mówił pan poseł Ziętek, to w tym zakresie wymagana jest zmiana ustawowa ze strony państwa posłów, dlatego że tym procedurom podlegają również prawnicy i inne zawody, tak zwane regulowane. Chciałbym jednak powiedzieć, że jako Ministerstwo Zdrowia zgłosiliśmy tę sprawę do Ministra Finansów, żeby wycofać się z tego opodatkowania, żeby jeśli chodzi o PIT-8C, jaki wypełniają panie pielęgniarki, a także inne zawody tak zwane regulowane, Minister Finansów z tego się wycofał.

Ze stenogramu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wybrał

Mariusz Mielcarek

(…) skróty wprowadzone przez redakcję Portalu Pielęgniarek i Położnych

.

Zobacz komentarze na facebooku

.

Zobacz także:

Izba organizuje "BEZPŁATNE" kursy, a teraz pielęgniarki i położne będą za nie "płacić jak za zboże?!" 54 KOMENTARZE! Czytano ponad 7 500 razy.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze