Posłowie: NIE dla skierowań na badania diagnostyczne w poz, wystawianych przez absolwentki Liceum Medycznego i Studium Medycznego.

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek
Posłowie: NIE dla skierowań na badania diagnostyczne w poz, wystawianych przez absolwentki Liceum Medycznego i Studium Medycznego.

………………………………………….

W nocnych godzinach, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10 posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadza „recepty pielęgniarek”. Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświecili 17 minut.

.

Podczas dyskusji nad zapisami ustawy o „receptach pielęgniarek” jeden z posłów zgłosił poprawkę, aby w ustawie przyznać kompetencje w zakresie wypisywania recept i ordynowania leków także pielęgniarkom posiadającym specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa. Poprawka została odrzucona. Szczegóły znajdziesz w artykule – Poseł: „Panie ministrze, nie przyjęcie tej poprawki wprowadzi pewne zamieszanie wśród pielęgniarek, i może ich poróżnić!”

Natomiast kolejna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Następna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o „receptach pielęgniarek”. Szczegóły znajdziesz w artykule – Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Kolejna poprawka dotyczyła ust. 6 art. 15a w zakresie przyznania wszystkim pielęgniarkom poz kompetencji w zakresie wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Poprawka polegała na propozycji wykreślenia kilku słów i dodaniu nowych. Poniżej prezentuję ust. 6 w brzmieniu zaproponowanym przez wnioskodawcę poprawki:

6. Pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

Przyjęcie poprawki rozszerzyłoby krąg pielęgniarek uprawnionych do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne na wszystkie pielęgniarki poz, nie tylko posiadające licencjat, ale także na absolwentki Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego.

Poprawka nie została przyjęta.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Intelektualny koszmarek! Ministerstwo zdrowia sprowadza pielęgniarkę z tytułem licencjata do roli „sekretarki lekarza”, która będzie musiała odbyć „specjalistyczny kurs” za 450 zł z własnej kieszeni, aby mieć uprawnienia do „wypisania” recepty na leki „zaordynowane przez lekarza”!

List redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych do posłów, członków Sejmowej Komisji Zdrowia.

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze