Praca dla pielęgniarki. Prawie 40 PLN/godz.

3 min czytania
AktualnościOferty pracy
Praca dla pielęgniarki. Prawie 40 PLN/godz.

Jakie wynagrodzenie dla pielęgniarek i położnych pracujących na umowach cywilnoprawnych

Wiele pielęgniarek i położnych nadal nie ma pojęcie za jakie pieniądze będzie pracowała po 1 lipca 2022 roku. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących nie w oparciu o umowę o pracę ale na umowach cywilnoprawnych: kontraktowych lub umowach zlecenia.

Na powyższy aspekt zwracano uwagę podczas prac parlamentarnych zarówno w senacie jaki w sejmie. Przytaczamy głosy dwóch senatorów.

Posiedzenie senatu w dniu 9 czerwca 2022 roku.

Senator Beata Małecka-Libera:

(…) Kolejna sprawa – no, rozkładamy tę ustawę, punkt po punkcie – dotyczy pracowników, którzy są na kontraktach. Proszę powiedzieć, w jaki sposób dyrektor ma zabezpieczyć pieniądze dla tych pracowników, jeżeli pieniądze pójdą ścieżką Narodowego Funduszu Zdrowia. W jaki sposób? W jaki sposób ma zapewnić podwyższenie wynagrodzenia wszystkim pracownikom tak, aby lekarze i pracownicy chcieli pozostawać w oddziałach, nie odchodzili z nich, w wyniku czego oddziały są zamykane, a szpitale mają problemy z obsłużeniem pacjentów, którzy są tam leczeni? (…)

Senator Wojciech Konieczny:

(….) Panie Ministrze, ta ustawa obejmuje około 18 tysięcy lekarzy pracujących na etatach, bo reszta przeszła już na kontrakty. Ja uważam, że jest to dla ministerstwa korzystne, ponieważ na kontraktach pracują po 300 godzin, po 350, nie są objęci prawem pracy, nie mają urlopów, a jak im się coś wydarzy, to na zwolnieniach dostają jakieś małe pieniądze z ZUS itd., nie ma odpraw, w ogóle są tani i dużo pracują – i to jest dobrze.

Pielęgniarki oraz położne i lekarze nie pracują tylko na umowach o pracę

Ale to nie jest perspektywa, to nie jest coś, co przyciąga młodych ludzi. Teraz młodzi ludzie czekają również na warunki pracy, na ochronę, na prawa pracy. Jeżeli mają tu zarabiać mniej niż półtorej średniej krajowej, to oni poszukają tych lepszych warunków pracy za granicą.

Znowu doprowadzicie do tego, że lekarze albo będą pracować na kontraktach, albo będą wyjeżdżać za granicę, a przez to ta zastępowalność pokoleń, która może nastąpić dzięki zwiększeniu liczby studentów na uczelniach medycznych… To zostanie teraz zaprzepaszczone przez właśnie takie, a nie inne rozwiązania.

O pielęgniarkach to już w ogóle nie mówię. Brakuje tak dużo pielęgniarek i w perspektywie najbliższych lat będzie ich tak brakować, że naprawdę powinniście dużo bardziej docenić ten zawód, zrobić to, o czym pan mówił, rzeczywiście docenić, zainwestować i pokazać perspektywę. Powinien pan to zrobić. Nie mówić o tym, tylko zrobić.

Oczywiście lekarze pracują na kontraktach, tam zarabiają dużo więcej niż na tych etatach. I tym się w ogóle nie zajmujecie, nie widzicie nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek, ta ustawa nie obejmuje wzrostu wynagrodzeń dla tych lekarzy kontraktowych, dla pielęgniarek kontraktowych, dla innych pracowników. Tego w ogóle nie widzicie – i to bardzo źle. (…)

źródło: senat.gov.pl

Poniżej publikujemy jedną z ofert pracy dla pielęgniarek w oparciu o umowę zlecenia. Czy kwota wynagrodzenia godzinowego jest adekwatna do wynagrodzeń zasadniczych obowiązujących w ustawie o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, zapisanych w siatce płac?

Oferta pracy dla pielęgniarki – mowa zlecenia

Miejsce pracy: Lębork

Zakres obowiązków: pobieranie krwi od dawców i kandydatów na dawców, rejestrowanie dawców

Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o świadczenie usług

Data rozpoczęcia: 25.07.2022

Wynagrodzenie brutto: od 38 PLN stawka godzinowa brutto

Zawód: pielęgniarka

Wymagania na tym stanowisku

Wykształcenie: średnie zawodowe

Umiejętności i uprawnienia: pobierania krwi

Staż pracy ogółem: lata 1

Inne wymagania: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki

źródło: oferty.praca.gov.pl

Oferty pracy dla pielęgniarek na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych

Codziennie na Portalu, w dziale “praca w Polsce” pojawiają się nowe oferty pracy dla pielęgniarek i położnych. Wyszukiwarka ofert pracy pozwala szybko i wygodnie znaleźć ofertę, która Cię interesuje. Możesz filtrować ogłoszenia, dzieląc je na stanowisko, formę zatrudnienia, województwo, czy miasto.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 2 wzrosło o 1225 procent.