Praca w punkcie pobrań krwi – blaski i cienie

3 min czytania
Aktualności
Praca w punkcie pobrań krwi – blaski i cienie

W poszukiwaniu zawodu, który łączy w sobie pasję z możliwością realnego wpływu na życie innych, warto zwrócić uwagę na profesję, która może nie zajmuje pierwszych stron gazet, lecz jest nieodzownym elementem systemu zdrowia – praca w punkcie pobrań krwi. W ramach tej roli, specjaliści codziennie przyczyniają się do diagnozowania i monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Aby przybliżyć tę profesję z bliska, zwróciliśmy się do Ani, pracownicy Śląskich Laboratoriów Analitycznych/badaj.to, która podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami, rzucając światło na zarówno blaski, jak i cienie tej pracy.

Work-life balance

Ania zaczyna od podkreślenia, jak ważne jest dla niej zachowanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Praca w punkcie pobrań krwi pozwala jej na całkowite odcięcie się od obowiązków zawodowych po wyjściu z pracy. „Kiedy kończę dzień, mogę skupić się na moich zainteresowaniach, spędzać czas z rodziną bez ciągłego myślenia o pracy. To daje mi siłę i motywację do działania w kolejnych dniach” – mówi Ania. Taka separacja jest kluczowa dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej pracowników.

Elastyczność

Jedną z wyjątkowych zalet tej roli jest brak konieczności pracy w najbardziej niewygodnych dniach – święta, niedziele i noce pozostają wolne. „Dla mnie, jako osoby ceniącej rodzinną atmosferę świąt i weekendów, to ogromny plus. Mogę planować odpoczynek i czas z najbliższymi bez obawy o nagłe wezwania do pracy” – dzieli się Ania. Ta elastyczność harmonogramu pracy jest szczególnie ceniona w branży medycznej, często kojarzonej z wymagającymi dyżurami.

Mniejsza presja?

Chociaż każda praca w sektorze zdrowia wiąże się z odpowiedzialnością, Ania zauważa, że presja w punkcie pobrań krwi jest znacznie mniejsza w porównaniu do pracy w oddziałach ratunkowych czy w pogotowiu. „Oczywiście bierzemy naszą pracę bardzo poważnie, jednak świadomość, że rzadko kiedy nasze działania decydują o życiu i śmierci, pomaga zachować spokój i redukuje poziom stresu” – wyjaśnia Ania.

Wspierające środowisko pracy

Śląskie Laboratoria Analityczne/badaj.to charakteryzują się bliską współpracą między pracownikami. „Czuję, że jestem traktowana jako równorzędny partner, a nie tylko kolejny numer w systemie. Szefostwo i koledzy z pracy są zawsze gotowi pomóc i wesprzeć, co bardzo ułatwia wdrożenie się nowym pracownikom” – podkreśla Ania. To poczucie wspólnoty i wsparcia jest fundamentem dla budowania zdrowej atmosfery w miejscu pracy.

Wyzwania zawodowe

Wśród wyzwań, z którymi zmaga się Ania oraz jej koledzy i koleżanki z punktów pobrań są interakcje z niezadowolonymi pacjentami. „Czasami zdarza się, że pacjenci obwiniają nas o różne rzeczy, na które nie mamy wpływu. Może to być wynik niezrozumienia procedur lub naturalnej obawy przed samym zabiegiem pobrania krwi” – tłumaczy Ania.

Jakiś czas temu, Ania miała do czynienia z sytuacją, która szczególnie zapadła jej w pamięć. Pacjent, który przyszedł na rutynowe badania, wyraził frustrację z powodu czasu oczekiwania. „Mimo jasnego wyjaśnienia, że opóźnienie było spowodowane nadzwyczajną ilością pacjentów tego dnia, pacjent był zdenerwowany i obwiniał mnie o nieefektywność” – wspomina Ania.

W takich momentach, Ania i jej zespół muszą wykazać się nie tylko profesjonalizmem, ale również empatią i umiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami. „Staram się zawsze zachować spokój i wyjaśnić sytuację, starając się zrozumieć punkt widzenia pacjenta. Naszym celem jest przede wszystkim pomoc i zapewnienie najlepszej możliwej opieki” – podkreśla.

Podsumowanie

Praca w punkcie pobrań krwi Śląskich Laboratoriów Analitycznych/badaj.to łączy w sobie wiele aspektów, które czynią ją zarówno wymagającą, jak i niezwykle satysfakcjonującą. Zapewniając odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, elastyczność, wsparcie oraz poczucie wspólnoty, stanowi atrakcyjną ścieżkę kariery dla osób, które pragną mieć realny wpływ na świat wokół siebie. Pomimo wyzwań, jakie niesie, te pozytywne aspekty pracy pozwalają na codzienne odczuwanie satysfakcji i spełnienia.

Każdy kogo interesuje praca dla pielęgniarki w województwach śląskim, opolskim, małopolskim, łódzkim, i dolnośląskim może znaleźć atrakcyjne oferty pracy zarówno w Śląskich Laboratoriach Analitycznych, jak i pod nową marką badaj.to.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ministerstwo obiecuje pielęgniarkom z grupy 6 podstawę w wysokości ponad 9 tys. złotych. Od kiedy?

1 min czytania
Szacunkowe dane w sprawie płac W artykule opublikowanym w majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy dalszy ciąg wypowiedzi wiceministra zdrowia, która…
Aktualności

Pielęgniarki - to żenujące i przykre zarazem.

3 min czytania
Pielęgniarka – czy jakaś władza może skontrolować te zarobki? Nie milkną echa artykułów redakcyjnych pielegniarki.info.pl o zarobkach działaczy w izbach pielęgniarskich. W…
Aktualności

Pielęgniarka naczelna zwolniona w trybie natychmiastowym.

2 min czytania
Dyrektor w piśmie do pielęgniarki naczelnej o zwolnieniu nie podał żadnej informacji o jego przyczynach… Portal slu24.pl informuje, że dyrektor lublinieckiego szpitala,…
Komentarze
×
Aktualności

Wiceprezes izby pielęgniarek w płomiennej przemowie w Collegium Humanum.