Pracuję w pogotowiu ratunkowym i mam ukończony kurs kwalifikacyjny anestezji i intensywnej terapi, lecz bez stażu na oddziale IOM, mam tylko staż pracy w pogotowiu ponad 5 lat, czy będę pielęgniarką systemu?

1 min czytania
Aktualności

Jeśli pracuję w pogotowiu ratunkowym i mam ukończony kurs kwalifikacyjny anestezji i intensywnej terapi, lecz bez stażu na oddziale IOM, mam tylko staż pracy w pogotowiu ponad 5 lat, czy będę pielęgniarką systemu, czy też musze do tego przepracować co najmniej 3 lata na IOM, aby uwzgledniono mój udział w kursie kwalifikacyjnym z anestezji i IOM.

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zgodnie z definicją pojęcia 'pielęgniarka systemu’ zawartą w nowej ustawe o państwowym ratownictwie medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku, pielęgniarka systemu to:

’pielęgniarka posiadającą tytuł specjalisty lub specjalizującą się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarka posiadającą ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadająca co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym’.

Wniosek:

Posiada Pani kwalifikacje pielęgniarki systemu. Ma Pani ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologii i intensywnej opieki oraz 5 letni staż pracy w pogotowiu ratunkowym (wymagane jest 3 lata).

Warto zwrócić przy okazji Pani pytania, na jeszcze jeden aspekt tego zagadnienia. Ustawodawca uzależnia spełnienie wymogów pielegniarki systemu od stażu pracy. Nie określił kiedy on mał być wykonywany. Może w tej sytuacji dojść do takiego przypadku kiedy pielegniarką systemu bedzie osoba, która ’posiada co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym’, ale np. 20 lat temu.

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Pielęgniarka w ratownictwie


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze