Prawa pielęgniarek – długoletni okres zatrudnienia w jednym miejscu w orzeczeniu sadowym.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe
Prawa pielęgniarek – długoletni okres zatrudnienia w jednym miejscu w orzeczeniu sadowym.

Orzeczenie sądowe

W październikowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment protokołu kontroli jednego z podmiotów leczniczych. Poniżej przedstawiamy część przedmiotowej kontroli, całość przeczytasz w bieżącym numerze Gazety.

Dyrektor szpitala poinformowała pracownicę, że zostaje skierowana do udzielania świadczeń w ZOL-u, zgodnie z obowiązującym zakresem zadań w podstawowym czasie pracy oraz z obowiązującym regulaminem pracy.

Pismo zostało przyjęte do wiadomości– podpis pracownicy bez daty. W trakcie kontroli dyrektor szpitala wyjaśniła, że zarówno zakres wykonywanych czynności, jak i warunki wynagrodzenia nie uległy zmianie. Pracownica została przeniesiona do innej komórki organizacyjnej, a powierzone obowiązki odpowiadały rodzajowo dotychczas wykonywanym czynnościom.

Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy definiującym istotę stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Należy zatem stwierdzić, że czas i zakres pracy wskazuje pracodawca. Miejscem pracy jest lokalizacja, w której pracownik będzie świadczył umówioną przez strony pracę na rzecz pracodawcy. W analizowanym przypadku miejsce pracy zostało określone w umowie o pracę jako siedziba pracodawcy.

W ocenie kontrolujących oświadczenie pracodawcy o skierowaniu pracownicy do udzielania świadczeń stanowiło polecenie służbowe, które nie zmieniło dotychczasowych warunków pracy.

W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2005 r. (II PK 292/04, OSNP 2006/7-8/114) wskazano, że skierowanie pielęgniarki do wykonywania pracy na innym niż dotychczas oddziale szpitala nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

,, (…) Biorąc pod uwagę specyfikę zawodu pielęgniarki oraz różne warianty świadczenia opieki pielęgniarskiej w odniesieniu do chorych znajdujących się na różnych etapach leczenia szpitalnego, trzeba przyjąć, iż zmiana zakresu czynności powódki w ten sposób, że powierzone zadania nie wykraczały poza obowiązki związane z pełnioną przez nią funkcją pielęgniarki, nie wymagała wypowiedzenia zmieniającego. (…)

źródło: protokół kontroli podmiotu leczniczego

Tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 • O „pielęgniarskim piekiełku”
 • Premier w szpitalu zastał pielęgniarki w czepkach
 • Pielęgniarki mogły nabyć dodatkowych umiejętności
 • Propozycja nowej specjalizacji
 • Pielęgniarki i położne w wieku 65 lat
 • Porównanie cen kursów pielęgniarek
 • Czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?
 • Opinia konsultanta krajowego o obrączkach i paznokciach
 • Izba pielęgniarek wydała pieniądze na relikwiarz
 • Pielęgniarki „wykwalifikowane” napisały list otwarty
 • Media podają przykłady wynagrodzeń pielęgniarek
 • Pielęgniarstwo na najwyższym poziomie

Zamów papierową prenumeratę Gazety do domu lub pracy klikając TUTAJ.

Natomiast zainteresowane osoby informujemy także o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 zł (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne poprzednich numerów Gazety. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

899 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Czy pielęgniarka z grupy 6 może zastąpić pielęgniarkę z grupy 2?