Prawa pielęgniarek – długoletni okres zatrudnienia w jednym miejscu w orzeczeniu sadowym.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe
Prawa pielęgniarek – długoletni okres zatrudnienia w jednym miejscu w orzeczeniu sadowym.

Orzeczenie sądowe

W październikowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment protokołu kontroli jednego z podmiotów leczniczych. Poniżej przedstawiamy część przedmiotowej kontroli, całość przeczytasz w bieżącym numerze Gazety.

Dyrektor szpitala poinformowała pracownicę, że zostaje skierowana do udzielania świadczeń w ZOL-u, zgodnie z obowiązującym zakresem zadań w podstawowym czasie pracy oraz z obowiązującym regulaminem pracy.

Pismo zostało przyjęte do wiadomości– podpis pracownicy bez daty. W trakcie kontroli dyrektor szpitala wyjaśniła, że zarówno zakres wykonywanych czynności, jak i warunki wynagrodzenia nie uległy zmianie. Pracownica została przeniesiona do innej komórki organizacyjnej, a powierzone obowiązki odpowiadały rodzajowo dotychczas wykonywanym czynnościom.

Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy definiującym istotę stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Należy zatem stwierdzić, że czas i zakres pracy wskazuje pracodawca. Miejscem pracy jest lokalizacja, w której pracownik będzie świadczył umówioną przez strony pracę na rzecz pracodawcy. W analizowanym przypadku miejsce pracy zostało określone w umowie o pracę jako siedziba pracodawcy.

W ocenie kontrolujących oświadczenie pracodawcy o skierowaniu pracownicy do udzielania świadczeń stanowiło polecenie służbowe, które nie zmieniło dotychczasowych warunków pracy.

W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2005 r. (II PK 292/04, OSNP 2006/7-8/114) wskazano, że skierowanie pielęgniarki do wykonywania pracy na innym niż dotychczas oddziale szpitala nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

,, (…) Biorąc pod uwagę specyfikę zawodu pielęgniarki oraz różne warianty świadczenia opieki pielęgniarskiej w odniesieniu do chorych znajdujących się na różnych etapach leczenia szpitalnego, trzeba przyjąć, iż zmiana zakresu czynności powódki w ten sposób, że powierzone zadania nie wykraczały poza obowiązki związane z pełnioną przez nią funkcją pielęgniarki, nie wymagała wypowiedzenia zmieniającego. (…)

źródło: protokół kontroli podmiotu leczniczego

Tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 • O „pielęgniarskim piekiełku”
 • Premier w szpitalu zastał pielęgniarki w czepkach
 • Pielęgniarki mogły nabyć dodatkowych umiejętności
 • Propozycja nowej specjalizacji
 • Pielęgniarki i położne w wieku 65 lat
 • Porównanie cen kursów pielęgniarek
 • Czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?
 • Opinia konsultanta krajowego o obrączkach i paznokciach
 • Izba pielęgniarek wydała pieniądze na relikwiarz
 • Pielęgniarki „wykwalifikowane” napisały list otwarty
 • Media podają przykłady wynagrodzeń pielęgniarek
 • Pielęgniarstwo na najwyższym poziomie

Zamów papierową prenumeratę Gazety do domu lub pracy klikając TUTAJ.

Natomiast zainteresowane osoby informujemy także o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 zł (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne poprzednich numerów Gazety. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1106 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Czy pielęgniarka z grupy 6 może zastąpić pielęgniarkę z grupy 2?