Prezes NIPiP – Prawdą jest to, że sprawa czasu pracy nie dotyczy tylko lekarzy. Mam nadzieję, że wreszcie obędzie się debata o tym, jaki powinien być czas pracy pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Aktualności

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska:
Dzisiejsza burzliwa dyskusja dotyczy czasu pracy lekarzy i dyżurów medycznych. Zgodzę się z tym, a nawet potwierdzę, że siedzimy na tej minie od lat. Wszyscy o tym wiedzieliśmy. A i tak mówimy o tym tuż przed godziną „0”, którą jest dzień 1 stycznia 2008 r.

Prawdą jest również to, że sprawa czasu pracy nie dotyczy tylko lekarzy. Mam nadzieję, że wreszcie obędzie się debata o tym, jaki powinien być czas pracy pielęgniarek i położnych. Nie tylko problem dyżurów lekarskich i klauzula opt-out są ważne w systemie. W związku z tym pytam, czy na kontraktach zmieni się czas pracy. Proszę zauważyć, że podejmując od kilku lat próby zapewnienia pacjentom bezpieczeństwo przy dramatycznie obniżającej się liczbie pielęgniarek, zaproponowano tylko kontrakty. W tym systemie pracują również pielęgniarki. Nikt się ich nie pyta, ile godzin pracują – 40, a może 200, czy 250. Jest to problem złożony, który dotyczy organizacji pracy w każdej placówce – i w systemie zamkniętym, i w systemie otwartym.

Niech państwo nie myślą – mam na myśli nowy rząd – że jeżeli dacie coś jednej grupie, to druga będzie cicho, bo nie weźmiemy odpowiedzialności za to, że pielęgniarki będą zmuszone do jednoosobowej obsady tylko dlatego, że będzie nas mało w systemie lub za chwilę będziemy się „opiekować” przez 24 godziny. My nie mówimy o dyżurze, tylko o pracy zmianowej pielęgniarek i położnych, które będą jedynym elementem bezpieczeństwa pacjentów. Jedna na całym piętrze, na 60-ciu pacjentów. A może zamkniemy drzwi, powiemy – pacjencie, noc jest do spania – i będziemy wychodzić. Mam więc nadzieję, że w tej debacie, oprócz finansów, o które upomina się w tej chwili jedna grupa zawodowa, znajdzie się sprawa organizacji i jasnych przepisów prawnych dla ustroju ochrony zdrowia w naszym kraju.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 29 listopada 2007 roku. 

źródło informacji: strona internetowa Sejmu

Zobacz także:

ZAGADNIENIA TEMATYCZNE: Lekarski dyżur medyczny, a praca zmianowa pielęgniarek i położnych

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
Komentarze